Marius Petipa Kimdir?

0
Advertisement

Marius Petipa kimdir? Modern klasik Rus balesini derinden etkilemiş dansçı ve kareograf Marius Petipa hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

Marius Petipa Kimdir?

Marius Petipa (d. 11 Mart 1819, Marsilya, Fransa – ö. 14 Temmuz 1910, Gurzuf, Kırım, Rus Çarlığı), dansçı ve koreograf. Yaklaşık 60 yıl Petersburg’daki Mariinski Tiyatrosu’nda çalışmış, modern klasik Rus balesini derinden etkilemiştir.
Marius Petipa
İlk derslerini, çalışmalarını Brüksel’de sürdüren babası, bale ustası Jean Petipa’dan aldı. 1838’de Fransa’nın Nantes kentinde sahneye çıktı. Belçika, Fransa ve ABD’de, (1839’da New York’ta) dans ettikten sonra bjr sözleşme yaparak İspanya’ya yerleşti. İspanya’dayken topladığı malzemeyi sonradan Rusya’da sahnelediği balelerde kullandı. Bu dönemde yetenekli bir pantomim sanatçısı ve çağının seçkin dansçılarından biri olarak ünlendi.

Petersburg’daki Mariinski Tiyatrosu’nda ilk kez 1847’de Paquita balesinde dans etti ve ilk özgün balesi olan Un Mariage sous la regence11 1858’de sahneledi.. Le Marche des Innocents’i (1859; Masumların Yürüyüşü) karısı balerin Mariya Surovşçikova için düzenledi, ilk büyük başarısını Doç faraona (1862; Firavunun Kızı) ile kazandı. 1862’de koreograf, 1869’da da başkoreograf oldu; ayrıntıları dikkatle belirlenmiş planlarla çalışarak günümüz Rus klasik balesinin temelini oluşturan 60’tan fazla baleyi sahneledi. Uyuyan Güzel ve koreografisini yardımcısı Lev îvanov’un yaptığı Fındıkkıran balelerinde Çaykovski ile birlikte çalıştı; Kuğu Gölü, Raymonda ve Giselle balelerinin yeni yorum-lannı sahneledi. Petipa’nın diğer önemli baleleri arasında Don Kişot (1869). La Bayadere (1877) ve Le Corsaire (1899; Korsan) sayılabilir.


Leave A Reply