Martha Washington Kimdir? Amerikanın İlk First Lady’sinin Hayatı

0
Advertisement

Martha Washington kimdir ve ne yapmıştır? George Washington’un eşi Amerika’nın ilk first ladysi Martha Washington’un hayatı ve yaşadıkları.

Martha Washington

  • Meslek: Amerika Birleşik Devletleri’nin İlk First Lady’si
  • Doğum: 2 Haziran 1731, Chestnut Grove Plantation, Virginia
  • Ölüm: 22 Mayıs 1802 Mount Vernon, Virginia’da
  • En çok bilinen özelliği: George Washington’un eşi olarak Amerika’nın orijinal First Lady’si

Martha Washington

Biyografi:

Martha Washington nerede büyüdü?

Martha Dandridge, anne ve babasının Chestnut Grove Plantation adlı evinde Virginia’nın İngiliz kolonisinde doğdu. Babası John Dandridge başarılı bir çiftçi ve yerel politikacıydı.

Martha, sekiz çocuğun en büyüğüydü. Küçük kardeşlerine bakmaya yardım eden Martha, yemek pişirme, sebze dikme ve kıyafet dikme gibi ev işlerini öğreniyordu. Zamanının birçok kızından farklı olarak, okumayı ve yazmayı da öğrendi.

Erken Yaşam ve İlk Evlilik

Martha on yedi yaşındayken kilisede Daniel Parke Custis adlı varlıklı bir çiftlik sahibiyle tanıştı. Daniel, Martha’dan yirmi yaş büyüktü, ama aşık oldular. 1750’de Daniel ve Martha evlendi ve Martha, Daniel ile büyük mülkünde yaşamaya gitti.

Martha çok daha büyük bir haneyi nasıl yöneteceğini çabucak öğrendi. Büyük partilere ev sahipliği yapmak ve önemli konukları eğlendirmek zorunda kaldı. Bu deneyim daha sonra cumhurbaşkanının karısı olduğunda ona yardımcı olacaktı. Martha ve Daniel’in birlikte dört çocuğu vardı, ikisi küçük yaşta öldü.

Advertisement

Evlendikten yedi yıl sonra Daniel vefat etti. Martha şimdi bir dul ve büyük bir Virginia plantasyonuna sahipti.

Martha Washington

George Washington ile evlenmek

Kocası öldükten kısa bir süre sonra Martha, George Washington adlı başka bir plantasyon sahibiyle tanıştı. Çift kısa zamanda evlenmeye karar verdi. 6 Ocak 1759’da Martha’nın evinde büyük bir düğün yaptılar. Martha ve iki çocuğu daha sonra George ile yaşamak için Vernon Dağı’na taşındı.

Devrimci Savaş Başlıyor

Devrim Savaşı başladığında Martha’nın kocası George Kıta Ordusu komutanı olarak seçildi. Martha vatanseverler tarafından kutlandı. Birçok kişi, Martha’nın kaçırılması ve kocasına karşı kullanılmasından korkuyordu.

Martha, kocası gittiğinde mülkü yönetmeye yardım etti. Bunu dul yaşından itibaren deneyimliyordu. Ayrıca askerler için üniforma ve yiyecek gibi şeyleri ödemek için para toplayarak vatanseverlere yardım etti. Martha, yardım için kendi parasından 20.000 dolardan fazla para verdi ki bu miktar 1700 lerde çok yüksekti.

Valley Forge

Savaş sırasında Martha, Kıta Ordusu’nun kış kampında George’u ziyaret etmek için seyahat edecekti. Kış aylarını George’un sekreteri olarak çalışarak ve önemli konukları eğlendirerek geçirdi. Onun varlığı hem kocasının hem de birliklerin moralini yükseltmeye yardımcı oldu.

Advertisement

Martha’nın Valley Forge gezileri kişisel bir fedakarlıktı. Vernon Dağı’ndaki güzel arazisinde evde kalabilirdi, ancak birlikleri desteklemeyi seçti. Kamp sadece eve göre rahatsız olmakla kalmıyor, aynı zamanda çiçek hastalığı gibi hastalıklar nedeniyle çok daha tehlikeliydi.

Birinci Başkanın Karısı

Savaştan sonra, George Washington ABD’nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Bu ünvan o zamanlar kullanılmıyor olmasına rağmen, Martha’yı ilk “First Lady” yaptı. Etkinliklere ev sahipliği yaptı ve her Cuma halka açık resepsiyonlar düzenlediği bir gelenek başlattı. Martha, First Lady olarak harika bir iş çıkardı, ama sessizce Vernon Dağı’nda daha özel bir yaşam için özlem duydu. Kocası üçüncü bir dönemi reddettiğinde, Martha eve dönmekten mutlu oldu.

Daha Sonraki Yaşam ve Ölüm

Eve döndükten birkaç yıl sonra George Washington öldü. George’un isteğine göre Martha, bir yıl sonra kölelerinin çoğunu serbest bıraktı. Bundan sonra sessiz bir hayat sürdü ve 22 Mayıs 1802’de öldü.


Leave A Reply