Martín Alonso Pinzón ve Vicente Yáñez Pinzón Kimdir?

0
Advertisement

Martín Alonso Pinzón ve Vicente Yáñez Pinzón Kimdir? Kritof Kolomb’un Amerika’ya yaptığı ilk yolculuğa katılan İspanyol kardeşler hakkında kısa bilgi.

Martín Alonso Pinzón ve Vicente Yáñez Pinzón Kimdir?

Martín Alonso Pinzón and Vicente Yáñez PinzónMartín Alonso Pinzón ve Vicente Yáñez Pinzón (sırasıyla d. y. 1441, Palos – ö. 1493, Palos, Sevilla; d. y. 1460?, Palos – ö. y. 1523?), Kristof Kolomb’un Amerika’ya yaptığı ilk yolculuğa katılan İspanyol kardeşler.

Gemi sahibi ve denizci bir ailenin oğullarıydılar. Martın Pinzön sahiplerinden olduğu “Pinta” ve “Nina” adlı gemileri 1492’deki keşif yolculuğuna hazırladı ve tayfa sağladı. Yolculuk sırasında kardeşi Francisco’nun kılavuz olduğu “Pinta”ya komuta etti. 7 Ekim 1492’de onun önerisiyle filonun rotası değiştirildi ve beş gün sonra Bahamalar’da ilk kez kara göründü. Altın ve baharat ülkesini aramak üzere Küba yakınlarında filodan ayrılan Martın Pinzön birkaç ay sonra yeniden Kolomb’a katıldı.

İspanya’ya dönüş yolculuğu sırasında keşif haberini veren ilk kişi olmak umuduyla bir kez daha filodan ayrıldıysa da İspanya’ya ilk ulaşan Kristof Kolomb oldu. Vicente Pinzön 1492-93 yıllarında “Ni-na”ya komuta etti ve sefer süresince Ko-lomb’dan ayrılmadı. Başarılı ve usta bir kâşifti; 1500 başında çıktığı keşif seferi sırasında Santo Agostinho Burnunda Brezilya kıyılarına ayak bastı. Büyük olasılıkla Sâo Roque Burnunun çevresinden dolaşıp kuzeye yöneldi. Ardından Amazon Irmağının halicini keşfederek Kosta Rika’ya kadar gitti. Yeni keşfedilen toprakların valiliğine atandıysa da buralarda mülk edinmedi. 1508’de Maluku Adalarına (Baharat Adaları) giden bir yol bulmakla görevlendirildi. Juan Diaz de Solis’le birlikte Orta Amerika kıyıları boyunca dolaştı. Bu yolculuk sırasında Honduras ve Yucatân’ı keşfettiği ya da güneye, Venezuela ve Brezilya’ya gittiği söylenirse de, tarihçiler bundan emin değildir. Diaz de Solis’le arasında çıkan bir anlaşmazlık nedeniyle Ağustos 1509’da Solis’le birlikte İspanya’ya dönen Vicente Pinzön’un 1523’ten sonraki yaşamına ilişkin bilgi yoktur.


Leave A Reply