Mary Ann Shadd Cary Kimdir? Kuzey Amerika’daki İlk Afro-Amerikan Kadın Gazete Editörü

0
Advertisement

Mary Ann Shadd Cary, Kuzey Amerika’daki ilk Afrikalı-Amerikalı gazete editörü ve kölelik karşıtı bir aktivistti. The Provincial Freemen gazetesini kurdu ve hayatının ilerleyen dönemlerinde Amerika’da hukuk diploması alan ikinci Afrikalı Amerikalı kadın oldu. Shadd Cary’nin hayatı ve mirası hakkında daha fazla bilgi edinin.

Mary Ann Shadd Cary

Mary Ann Shadd Cary aktif bir kölelik karşıtıydı ve Kuzey Amerika’daki bir Afro-Amerikan gazetesinin ilk editörüydü.  Kölelik karşıtı Mary Ann Shadd Cary, siyahi The Provincial Freemen gazetesini kurduğunda Kuzey Amerika’daki ilk Afrikalı-Amerikalı gazete editörü oldu. Hayatının ilerleyen dönemlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde hukuk diploması alan ikinci Afrikalı Amerikalı kadın oldu.

Erken dönem

Mary Ann Shadd Cary, 9 Ekim 1823’te Wilmington, Delaware’de Mary Ann Shadd’da doğdu. 13 çocuğun en büyüğü olan Shadd Cary, özgür bir Afrikalı-Amerikalı ailede dünyaya geldi. Babası, ünlü kölelik karşıtı William Lloyd Garrison tarafından yönetilen Liberator adlı kölelik karşıtı gazetede çalışıyordu ve Yeraltı Demiryolunun bir üyesi olarak kaçan köleleştirilmiş insanlara yardım sağlıyordu. Shadd Cary büyüyüp babasının ayak izlerini takip edecekti. Kölelik karşıtı faaliyetleriyle birlikte Kuzey Amerika’daki bir Afrikalı-Amerikalı gazetenin ilk editörü oldu.

Shadd Cary, Pensilvanya’daki bir Quaker okulunda eğitim gördü ve daha sonra Afrikalı Amerikalılar için kendi okulunu kurdu. Kaçak Köle Yasası’nın yürürlüğe girmesinden sonra erkek kardeşlerinden biriyle Kanada’ya gitti. Kısa bir süre sonra tüm Shadd ailesi oraya taşındı. 1852’de Shadd Cary, diğer Afrikalı Amerikalıları kuzey Kanada’ya seyahat etmeye teşvik eden bir rapor yazdı.

‘İl Özgür Adamları’ Vakfı

Shadd Cary, Afrikalı Amerikalılar, özellikle de köleleştirilmişler için haftalık bir yayın olan The Provincial Freemen adlı bir gazeteyi Kanada’da başlattı. Makalelerin çoğunu kendisi yazdı ve gazete için bilgi toplamak üzere sık sık Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü.

Advertisement

Shadd Cary, bir gazete oluşturmanın yanı sıra, tüm ırklardan çocuklara açık bir okul da kurdu. Kanada’da yaşarken Thomas F. Cary ile tanıştı. Çift 1856’da evlendi ve iki çocukları oldu. Sadece birkaç yıl sonra öldü.

Daha sonraki yıllar ve ölüm

İç Savaş patlak verdiğinde Shadd Cary, savaş çabalarına yardımcı olmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü. 1863’te Indiana’daki Birlik Ordusu’nda asker toplama subayı olarak çalıştı ve Afrikalı Amerikalıları Konfederasyona ve köleliğe karşı mücadeleye katılmaya teşvik etti.

Savaştan sonra Cary, yeni bir yönde öncü bir ruh haline geldi ve 1883’te Howard Üniversitesi’nden hukuk diploması aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu unvanı kazanan ikinci Afrikalı Amerikalı kadındı. Shadd Cary 1893’te Washington DC’de öldü


Leave A Reply