Mary Golda Ross Kimdir? Amerikalı Kızılderili İlk Uzay Mühendisinin Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

Mary Golda Ross kimdir? Amerikalı ilk kızılderili mühendis ve oldukça başarılı bir kariyeri olan Uzay Mühendisi olan Mary Golda Ross hayatı ve başarıları.

Mary Golda Ross (9 Ağustos 1908 – 29 Nisan 2008) , bilinen ilk Kızılderili mühendisiydi. Skunk Works’ün 40 kurucu mühendisinden biriydi ve Amerikalı ünlü teknoloji firması Lockheed’de “gezegenler arası uzay yolculuğu için ön tasarım konseptleri, Dünya yörüngesinde insanlı ve insansız uçuş, yörüngeli savunma uydularının ilk çalışmaları ve sivil amaçlarla ilgili çalışmalarıyla tanınıyordu.

Erken Yaşam ve Eğitim

Mary G. Ross, Oklahoma’daki küçük Park Hill kasabasında doğdu. Cherokee Şefi John Ross’un büyük torunuydu. “Yetenekli bir kız, okula gitmesi için Cherokee Nation’ın başkenti Tahlequah’ta büyükanne ve büyükbabasıyla birlikte yaşamaya gönderildi.”

Ross, 16 yaşındayken Tahlequah’daki Northeastern State Teachers’ College’a kaydoldu. 1928’de 20 yaşında matematik alanında lisans derecesi aldı. Yüksek lisans derecesini 1938’de Greeley’deki Colorado Eyalet Öğretmenleri Koleji’nden “aldıkları her astronomi dersini” alarak aldı.

Mary Golda Ross

Kariyer

Ross, çoğunlukla Büyük Buhran sırasında, dokuz yıl boyunca kırsal Oklahoma okullarında matematik ve fen dersleri verdi. Yüksek lisans derecesini aldıktan sonra, Washington DC’deki Hint İşleri Bürosu’nda (BIA) istatistikçi olarak çalışmaya başladı. 1937’de Santa Fe, New Mexico’daki bir Amerikan Kızılderili yatılı okulu olan Colegio Indígena Santa Fe’de kız danışmanı olarak yeniden atandı.

Advertisement

İkinci Dünya Savaşı başladığında babasının tavsiyesi üzerine iş bulmak için California’ya taşındı. Ross, 1942’de Lockheed tarafından matematikçi olarak işe alındı.

O, mühendislik ekibiyle iki soru üzerinde çalışmakla görevlendirildi: Ses bariyerine yaklaşırken 400 mil hıza ulaşan ilk P-38 Lightning savaş uçağı üzerindeki basıncın etkileri ve bu ilk uçağın aeroelastisitesinin iyileştirilmesi. esnek bir gövde olarak ele alınması gerektiği kadar büyüktü. Bu zamana kadar Ross, gezegenler arası çalışmanın en çok zevk alacağı şey olduğunu biliyordu, ancak “Eğer 1942’de bahsetmiş olsaydım, güvenilirliğim sorgulanacaktı” diye düşündü.

Genellikle geceleri dördümüz gece 11’e kadar çalışırdık,” diye hatırladı daha sonra. “Kalemi zorlayan, çok araştırma yapan bendim. En gelişmiş araçlarım bir slayt kuralı ve bir Friden bilgisayarıydı. Teorik olanı aldık ve gerçeğe dönüştürdük.” Savaştan sonra, Lockheed onu profesyonel mühendislik sertifikası için UCLA’ya gönderdi. “Modern mühendislik, havacılık ve füze ve gök mekaniği için matematik okudu.

1952’de Skunk Works’te Lockheed’in Gelişmiş Geliştirme Programına katıldı ve burada “gezegenler arası uzay yolculuğu için ön tasarım konseptleri, Dünya yörüngesindeki insanlı ve insansız uçuşlar, yörüngeli savunma ve sivil uyduların ilk çalışmaları” üzerinde çalıştı. Agena roket projesi ve “Venüs ve Mars uçuş görevleri” için ön tasarım konseptleri üzerinde çalıştı.

Ross’unkiler de dahil olmak üzere gruptan çıkan teorilerin ve makalelerin çoğu hala sınıflandırılmış durumda. 1990’larda mezun olduğu okulun gazetesine söylediği gibi, “Teorik olanı aldık ve gerçeğe dönüştürdük.” Ross’un ufuk açıcı rollerinden biri, NASA’nın Gezegensel Uçuş El Kitabı’nın yazarlarından biriydi. III, Mars ve Venüs’e uzay yolculuğu hakkında…

ABD füze programı olgunlaştıkça, Bayan Ross kendini balistik füzelerin ve diğer savunma sistemlerinin fizibilitesini ve performansını araştırırken ve değerlendirirken buldu. Ayrıca okyanus dalgalarının neden olduğu basıncın dağılımını ve bunun denizaltından fırlatılan araçları nasıl etkilediğini de inceledi. 1958’deki çalışmaları uydu yörüngeleri ve 1960’lar ve 1970’lerde Apollo ay programında çok önemli bir rol oynayan Agena roketleri serisine odaklandı. Gelişmiş bir sistem mühendisi olan Bayan Ross, Polaris’in yeniden giriş aracı ve insanlı uzay uçuşu için sistem mühendisliği üzerinde çalıştı.

Advertisement

Amerikan Kızılderilileri Bilim ve Mühendislik Derneği’nin yönetici direktörüyken Ross ile tanışan Norbert Hill, “O insanlardan sadece biriydi” dedi. “O da diğerleri kadar zekiydi ve kendi ayakları üzerinde durdu.

1958’de What’s My Line? adlı televizyon programında yer aldı. Yarışmacıların “roketleri, füzeleri ve uyduları (Lockheed Aircraft) tasarlayan” kişi olduğunu tahmin etmeleri biraz zaman aldı.

Daha Sonra Yaşam

1973’te emekli olduktan sonra, Ross California, Los Altos’ta yaşadı ve mühendislik kariyerleri için genç Kızılderili kadınları ve gençleri işe almak için çalıştı. 1950’lerden beri Kadın Mühendisler Cemiyeti üyesiydi. Ayrıca Bilim ve Mühendislik Topluluğu’nda (AISES) ve Kabile Enerji Kaynakları Konseyi’nde Amerikan Kızılderililerini destekledi.

96 yaşında, yeğeni tarafından yapılan yeşil patiskadan “ilk geleneksel Cherokee elbisesini” giyerek, Washington DC’deki Amerikan Yerlileri Ulusal Müzesi’nin temel atma törenlerine katıldı.

Ödüller ve Takdirler

  • Silicon Valley Engineering Council Hall of Fame, 1992
  • Peninsula Woman of the Year, Theta Sigma Phi Women’s Communications
  • Society, American Society of Science and Engineering ve Tribes Council of Energy Resources
  • San Francisco Examiner’s Award of Distinction, Theta Sigma Phi Women’s Communications Society Başarı Ödülleri, 1961
  • Başarı Kadını Ödülü, California Eyaleti İş ve Profesyonel Kulüpler Federasyonu, 1961
  • Kadın Mühendisler Derneği’nin Yaşam Üyesinden Üstün Mezun Ödülleri. Santa Clara Vadisi bölümü “onun adına bir burs kurdu.”
  • Google, Ross’u 9 Ağustos 2018’de Google Doodle’larında öne çıkararak onurlandırdı.


Leave A Reply