Matthew Boulton Kimdir? Ünlü Mühendisin Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Matthew Boulton kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü mühendis ve üreticinin hayatı, biyografisi, çalışmaları, aldığı patentler ve icatları hakkında bilgi.

Matthew Boulton

Kaynak: commons.wikimedia.org

Matthew Boulton

Matthew Boulton (3 Eylül 1728-18 Ağustos 1809) bir İngiliz üretici ve mühendisti.

Boulton, babası yaşlı Matthew Boulton’un bir “oyuncak yapımcısı” (çeşitli türde küçük metal eşya üreticisi) olduğu Birmingham’da doğdu. 1749’da babasının işinde ortak (ve genel müdür) oldu ve 1755’te Boultons, sac haddeleme için kullandıkları Sarehole Mill’i satın aldı. 1756’da Boulton, uzak bir kuzen ve büyük bir servetin varisi olan Mary Robinson ile evlendi, 1760 civarında öldü ve çocukları olmadı. 1759’da babasının ölümünden kısa bir süre sonra Boulton, John Fothergill ile ortaklığa girdi ve 1762’de Birmingham’ın iki mil kuzeyindeki Soho Manufactory’yi kurdular. Burada, metalden sanatsal nesnelerin imalatının yanı sıra, daha sonra vitray veya emaye cam işçisi olarak ün kazanan Francis Eginton (1737-1805) ile ilişkilendirildiği mekanik bir işlemle yağlı boya tablolarının çoğaltılmasını üstlendiler. . Bu konuda Robert Adam tarafından da teşvik edildi. 1762 ve 1775 yılları arasında bir zanaatkar olarak güçlü bir ün kazandı; Soho’daki çalışmaları, mükemmel ve sanatsal işçiliği ile yaygın olarak biliniyordu.

James Watt ve Buharlı Motor Yolculuğu

1767’de, makinelerinin güç kaynağını iyileştirme ihtiyacı duyan Boulton, kendi buharlı motorunun geliştirilmesi için Soho fabrikalarının sunduğu avantajları takdir eden James Watt’la tanıştı. Ayrıca o sıralarda merhum karısının kız kardeşi Anne (Nancy) ile evlendi – evlilik dini yasalara aykırıydı, ensest olarak kabul edildi, bu yüzden belirsiz koşullarda yapıldı. Boultons bir kızı Anne (1829 öldü) ve bir oğlu Matthew Robinson Boulton (1770-1842) vardı.

1772’de Watt’ın ortağı Dr John Roebuck mali sıkıntılara girdi ve 1200 sterlin borçlu olduğu Boulton, borcun karşılanması için Watt’ın sahip olduğu patentin üçte ikilik hissesini kabul etti. Üç yıl sonra Boulton ve Watt resmen ortaklığa girdiler ve esas olarak sahip olduğu ya da ödünç alabileceği tüm sermayeyi işletmeye adayan birincinin enerjisi ve fedakarlığı sayesinde buhar makinesi sonunda ticari hale geldi. Aynı zamanda Boulton sayesinde, 1775’te Watt’ın 1769 patentinin süresini 1799’a uzatan bir parlamento kararı alındı. 1800’de iki ortak, oğulları Matthew Robinson Boulton ve James Watt’a devrettikleri işten emekli oldular. .

1788’de Boulton dikkatini madeni para makinelerine çevirdi ve Soho’da Sierra Leone ve Doğu Hindistan şirketleri ve Rusya için madeni para bastığı eksiksiz bir fabrika kurdu ve 1797’de İngiltere için yeni bir bakır madeni para üretti. 1797’de hidrolik şahmerdan prensibi üzerine su yükseltme ile ilgili bir patent aldı. 18 Ağustos 1809’da Birmingham’da öldü.

Advertisement

Boulton, Lunar Society’nin önemli bir üyesiydi. Evi, Soho Evi, şimdi bir müze.


Leave A Reply