Maurice Ravel Kimdir?

0
Advertisement

Özellikle Bolero isimli eseri ile tüm dünyada tanınmış olan ünlü Fransız bestecisi Maurice Ravel kimdir? Maurice Ravel hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

maurice ravel

Maurice Ravel (7 Mart 1875, Ciboure, Fransa – 28 Aralık 1937, Paris, Fransa)

Ünlü bir Fransız bestecisidir. Fransa’da Pirene dağları bölgesinde Ciboure’da doğdu, çocukluğu güney Fransa’da, İspanya sınırı yakınlarındaki Bask bölgesinde geçtiği için, eserlerinde İspanyol ve Bask halk müziğinin etkileri görülür.

12 yaşında Konservatuvara girdi. İyi bir öğrenci olmadığı gibi, aşırı fikirleriyle de çevresiyle bağdaşamıyordu. Öğretmenlerinden, özellikle ünlü besteci Faure bu yüzden onun üzerinde fazla bir etki yaratamadılar. Ravel’in ilk eserleri de pek ilgi uyandırmadı. Müziği çağının gelenekleri dışında kalıyordu. İlk beğenilen eseri, 1912’de yazdığı «Daphnis ile Chloe» oldu.

Besteciye Fransa’da, hatta dünyada büyük ün sağlayan eseri ise, ilk defa orkestra şefi Toscanini’nin yönetiminde çalınan «Bolero»su dur. Bundan sonra, Ravel, çağındaki genç bestecilerin öncüsü oldu. «İspanyol Rapsodisi», «Su Oyunları», «Vals», «Sonatin», «Hâtıralar» en tanınmış eserleri arasındadır.

Advertisement

Leave A Reply