Mauritius Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Mauritius – Mauritius ile ilgili bilgi, başkenti, haritası, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu. Mauritius ile ilgili bilgi.

Mauritius bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Mauritius;

  • Yüzölçümü: 2.045 km2.
  • Başkenti: Port Louis.
  • Dil: İngilizce (resmi), Fransızca, Kreol. En büyük etnik grubun kullandığı dilin Hintçe olması ve nüfusun yaklaşık 1/3’ünün Fransızcadan türemiş bir Kreol konuşmasına karşın, resmi diller Fransızca ve İngilizcedir.
  • Din: Hindu (% 52.5), Hristiyan (% 30), Müslüman (% 13), Budist. Güçlü bir sınıf sisteminin sosyal yaşamı etkilediği ülkede, Hintlilerin küçük bir bölümü de Müslümandır. Müslümanlarla Çinliler, daha çok Port Louis ile Cureppine arasında uzanan ticaret bölgesindeki kentlerde yaşarlar. Hintlilerin ve bir grup Çinlinin dışında, geri kalan nüfusun büyük bölümü Hristiyandır (% 90 Katolik). Hristiyanlığın yaygın olması, geçmişte Fransız sömürgesi oluşundandır.
  • Para birimi: 1 Moritus rupisi =100 cent.
  • Başlıca kentleri: Beau Bassin-Rose Hill, Vacos-Phoenix, Curepipe, Quatre Bornes.

Güneydoğu Afrika’da ada devletidir. Mauritius, Hint Okyanusu’ndaki iki adadan ve bunlara bağlı olan iki yarı ada grubundan oluşur. Merkez ada Mauritius, Madagaskar’ın 800 km doğusunda 1.936 km2’lik bir alan kaplar. 55 km doğuda bulunan Rodrigue Adası’nın yüzölçümü ise, yalnız 109 km2’dir. Mauritius Adası’nın 400 km kuzeydoğusundaki Cargadaos Crajos Sığlıkları (St. Brandon Adaları adıyla da bilinen 22 adacık), 935 km kuzeyindeki Agalega Adalar (iki ada), ülke topraklarını bütünler.

Mauritius

Kaynak: pixabay.com

Yüzey Şekilleri;

Mauritius ve Rodrigues, mercan kayalıklarıyla çevrili volkanik adalardır. Küçük dağlar ve vadilerle bölünmüş olan Mauritius, istiridye biçiminde büyük bir ovadan oluşur. Adanın güney bölümü hemen hemen tümüyle dağlıktır. Güneybatıda, 826 m yüksekliğe ulaşan Piton de la Petite Riviera-Noire, adadaki en yüksek noktadır. Mauritius’un kıyıları boyunca, yağmur mevsimlerinde vadilerden hızla akan derelerin haliçleri uzanır. Ovanın kuzey bölümünde, Mare aux Vecoas ve Grand Bassin gölleri vardır. Mare aux Vacoas, adanın başlıca su kaynağıdır.

İklimi Bitki Örtüsü ve Hayvanlar:

Ilık ve nemli yarı tropikal deniz ikliminin egemen olduğu adada, iki mevsim yaşanır. Kasım-nisan arasındaki sıcak mevsim döneminde, ortalama sıcaklık, kıyıda 31°C’ye kadar yükselir. Serin mevsim ise mayıs-ekim ayları arasındadır. Bu dönemde ortalama sıcaklık 20°C’dir. Bu değer, iç kesimlerdeki yüksek yerlerde 12-13°C olup yıllık ortalama yağış tutarı da çok yüksektir: 5.000 mm. Yağışlar, kuzeybatı kıyılarında 900 mm, güneydoğuda 1.500 mm’dir. Yıl boyunca Hint Okyanusu üzerinde kuzeybatı yönünde esen alizeler, yoğun yağmurlara yol açar. Mauritius ve Rodriques adaları yaz aylarında kasırgaların etkisi altında kalır.

Adalarda büyük ölçüde çay ve şekerkamışı tarımı yapıldığından, geçmişte 600’e yakın yerel bitkiyi barındıran ormanlar, günümüzde önemli oranda gerilemiştir. Mauritius Adası’nda bitkileriyle ilgi çeken tek yer, Pamplemousses’de 1770’te açılmış olan botanik parkıdır.

Mauritius

Kaynak: pixabay.com

Aralarında “dodo”nun da bulunduğu bazı uçamayan kuş türlerinin soyu tükenmiştir. Meyve yiyen iki yarasa türüyle bazı yılan türleri, bu adaya özgüdür. Geyik, tenrek ve mongo, adaya sonradan getirilmiştir.

Advertisement

Toplum Yapısı:

Pek çok etnik topluluk içinde, nüfusun 2/3’ünü oluşturan Hintliler en büyük, Çinliler en küçük gruptur. Ayrıca Avrupa, Afrika ve Madagaskar kökenli topluluklara da rastlanır. Yerli halkı olmayan Mauritius, tarih boyunca göç dalgalarının etkisi altında kaldı. İlk kez kölecilik dönemlerinde adaya gelen Afrikalıları, köleliğin kalkmasından sonra Hindistan, Madagaskar ve Çin’den gelen işçiler izledi. Hintlilerin çoğu tarım işçisidir.

Tarım ve Hayvancılık:

Hükümet 1970’lerin başlarından bu yana, yüksek bölgelerde tütün ve çay yetiştirilmesini özendirerek ülkenin tek ürüne (şeker) dayalı ekonomisini genişletmeye çalışmaktadır. Sulama gereken kuzeybatı bölgelerinin dışında bol yağış alan ve verimi bazaldi topraklarla kaplı olan ada, şekerkamışı üretimi için çok uygundur.

Kümes hayvanı, domuz ve yumurta gereksinimi gibi tarımda da kendine yeterlik hedeflenmektedir. Yıllık balık üretimi 20 bin tondur. 21.200 hektar alan kaplayan ormanlardan yılda 30.000 m3 ürün sağlanır.

Dokuma, plastik, mobilya, besin, gözlük, saat kayışı, kozmetik gibi hafif endüstri etkinlikleri yoğundur.


Leave A Reply