Max ve Moritz Kitap Özeti Konusu Yorumlar – Wilhelm Busch

0

Wilhelm Busch’un Max ve Moritz isimli kitabın konusu ve karakterleri. Max ve Moritz özeti ve kitabın yorumları.

Max ve Moritz Kitap Özeti

Advertisement

Max ve Moritz Kitap Özeti – Wilhelm Busch

MAX ve MORITZ köyün yaramazları ve durmadan yeni hınzırlıklar düşünüyorlar.

Önce DUL BOLTES’in tavukları ve ho-rozuyla uğraşıyorlar. Kuşlar onların ipliğe geçirdiği ekmek parçalarını yutuyor, ipe dolanıyor ve sonunda kendilerini elma ağacına asılı buluyorlar. DUL BOLTES hayvanları için ağlıyor ve sonra onları kızartmaya karar veriyor; başka ne olabilirdi ki!

MAX ve MORITZ ikinci yaramazlıklarında kızarmış tavukları bacadan oltayla çekip alıyor ve yiyor.

Max und Moritz, gar nicht träge sägen heimlich mit der Säge ritzeratze voller Tücke in die Brücke eine Lücke.

Advertisement

(Max ve Moritz, hiç de miskin değil Kesiyorlar gizlice testereyle Gacır gucur sinsice Köprüye bir aralık.)

Üçüncü yaramazlıkta TERZİ BÖCK’ü sinirlendiriyorlar. MAX ve MORITZ terzinin evinin önündeki küçük ahşap köprüyü testereyle kesip onu dışarı çağırıyorlar. Köprü kırılıyor, TERZİ BÖCK suya düşüyor.

Dördüncü yaramazlığı KÖY ÖĞRETMENİ LÄMPEL’e yapıyorlar. MAX ve MORITZ onun piposuna kara barut dolduruyorlar. LÄMPEL piposunu keyifle yaktığı anda patlama oluyor ve bazı şeyler kırılıyor. LÄMPEL’in ise saçları yanıyor ve yüzü is içinde kalıyor, ama ağır yara almıyor.

Beşinci şaka pek zararlı değil. MAX ve MORITZ, FRITZ AMCA’nm yatağına gizlice mayıs böceği koyuyor. Gece böcekler amcanın yüzüne tırmanıyor, adam ayağa fırlıyor ve onları eliyle öldürüyor.
Ama iki oğlan için işler kötüye gitmeye başlıyor. Fırıncıdan simit yürütmeye çalışırken hamur teknesine düşüyorlar ve fırıncı ustası tarafından -hemencecik- ekmek olarak biçimlendirilip fırına veriliyorlar. Fakat buradan ölmeden kurtuluyorlar; üzerlerindeki çıtır çıtır hamur kabuklarını kırıp çıkıyorlar ve kaçıyorlar.

Yedinci yaramazlıkta artık MAX ve MORITZ’in sonu geliyor. ÇİFTÇİ MECKE’nin tahıl çuvallarını delerlerken çiftçi onları yakalıyor ve değirmene götürüyor. Değirmenci onları öğütme hunisine atıyor. İki oğlan öğütülerek küçük parçalara ayrılıyor ve sonunda onları ördekler yiyor.

Yorumlar

MAX UND MORITZ’i önceleri kimse yayınlamak istemedi. Fazla vahşi, fazla acımasız; bunu kim okuyacak ki? Sonunda Busch bir yayınevi bulabildi ve bu yayınevi de yaramaz oğlanlar sayesinde iyi para kazandı. Gerçi satışlar başlangıçta çok da iyi gitmiyordu, ama sonra bu resimli öykü bir başarı hikâyesine dönüştü ve Busch’un yaşadığı zaman içinde on dile çevrildi. Japonca dahil!

Advertisement

Wilhelm Busch çizgi romanın mucidi sayılıyor. Gerçekten de MAX UND MORITZ, TOM VE JERRY çizgi filmi gibi işliyor. Kötü niyetler kaosa ve yıkıma yol açıyor, kahramanlar umutsuz durumlardan bile zarar almadan kurtuluyor; mesela MAX ve MORITZ, fırında piştikten sonra bile gayet iyi durumda.

İlk modern çizgi öykü olan THE KATZENJAMMER KIDS, 32 yıl sonra Amerika’da yayınlandı. Bunun, MAX UND MORITZ’ten esinlenildiği söyleniyor. Belli benzerlikleri (iki çocuk yaramazlıklar yapıyor) görmemek gerçekten mümkün değil.


Leave A Reply