Max von Sydow Kimdir? Game Of Thrones’un Üç Gözlü Kuzgununun Hayatı

0
Advertisement

Max von Sydow kimdir ve ne yapmıştır? İsveçli ünlü oyuncu, Game of Thrones’da oynamış ünlü oyuncunun hayatı ve kariyeri hakkında bilgi.

Max von Sydow

Max von Sydow (10 Nisan 1929 – 8 Mart 2020) Avrupa ve Amerikan filmlerinde yer alan İsveç doğumlu bir aktördü. Von Sydow 100’den fazla film ve TV dizisinde oynadı. En unutulmaz film rolleri arasında, Ingmar Bergman’ın Yedinci Mühüründeki (1957) Knight Antonius Block (1957), karakterinin ölüm ile satranç oynadığı ikonik sahneler içeren en eski 11 film yer alıyor.

Max von Sydow

Ayrıca George Stevens’ın Şimdiye Kadar Yapılan En Büyük Hikayesinde (The Greatest Story Ever Told) (1965) İsa Mesih’i canlandırdı ve ayrıca William Friedkin’in Şeytanı (Exorcist), David Lynch’in Dune’nda (1984), Woody Allen’ın Hannah ve Kız Kardeşlerinde (Woody Allen’s Hannah and Her Sisters) (1986), Penny Marshall’ın Uyanışlarında (Penny Marshall’s Awakenings) (1990) yer aldı. Steven Spielberg Azınlık Raporu (Minority Report) (2002), Julian Schnabel’s, (The Diving Bell and the Butterfly) (2007) ve Martin Scorsese’nin Zindan Adası (Shutter Island ) (2010). Daha sonra Yıldız Savaşları: Kuvvet Uyandırır ve HBO’nun Game of Thrones oyununda Üç Gözlü Kuzgun olarak yer aldı ve Primetime Emmy Ödülü adaylığı aldı.

Von Sydow 1954 yılında İsveç Kraliyet Kültür Ödülü’nü aldı, 2005 yılında Commandeur des Arts et des Lettres oldu ve 17 Ekim 2012’de Chevalier de la Légion d’honneur seçildi. Von Sydow ikinci evliliğinden sonra Fransız vatandaşı oldu.

Erken dönem

Von Sydow Lund’da zengin bir ailede dünyaya geldi. Babası Carl Wilhelm von Sydow, Lund Üniversitesi’nde İrlandalı, İskandinavyalı ve karşılaştırmalı folklorun etnolog ve profesörüydü. Annesi Maria Margareta “Greta”, Barones Rappe, bir öğretmendi.

Advertisement

Dokuz yaşındayken Almanca ve İngilizce öğrendiği Lund Katedrali Okulu’na devam etti. Okulda o ve bazı arkadaşları amatör bir tiyatro şirketi kurdular. 1948-1951 yılları arasında Lars Ekborg, Margaretha Krook ve Ingrid Thulin gibi eğitimli Stockholm’deki Kraliyet Dramatik Tiyatrosu’nda (Dramaten) eğitim görmeden önce ulusal hizmetini tamamladı. Dramaten’de kaldığı süre zarfında, ilk gösterimlerini August Sindöberg oyununun ekran uyarlaması olan Alf Sjöberg’in Only a Mother (Bara en mor, 1949) ve Miss Julie (Fröken Julie, 1951) filmlerinde yaptı.

Kariyeri

1955’te von Sydow, akıl hocası Ingmar Bergman ile tanıştığı Malmö’ye taşındı. Bergman ile ilk çalışması Malmö Belediye Tiyatrosu’nda sahnede gerçekleşti ve sonunda Bergman ile Yedinci Mühür (Det sjunde inseglet, 1957), Yaban Çilekleri (Smultronstället, 1957) ve The Virgin Spring (Jungfrukällan, 1960) rol aldı. Yedinci Mühür’de von Sydow, Ölüm ile satranç oyunu oynayan şövalyeydi.

1954 gibi erken bir tarihte Kraliyet Vakfı Kültür Ödülü’ne layık görüldü. İskandinavya’da hem sahnede hem de ekranda bolca çalıştı ve Amerika Birleşik Devletleri’nden Hollywood’a gitme çağrılarının artmasına direndi. Bergman Akademi Ödüllü filmlerinde gördükten ve Dr. No (1962) unvanı için ilk tercih olduktan sonra von Sydow, Amerika’ya gitti. 1965’ten beri Amerikan ekranında düzenli bir oyuncu oldu. John Huston’ın Kremlin Mektubunda (1969) yer aldı ve Jan Troell’in ünlü Von Sydow’un Liv Ullmann ile birlikte oynadığı birkaç filmden biri olan The Emigrants (1971) ‘de güçlü ve sessiz bir performans sergiledi. Genellikle kötü adam olarak rol alıp, Amerika Birleşik Devletleri’nde Hawaii (1966) ve The Exorcist (1973) için iki Altın Küre adaylığıyla ödüllendirildi. 1970’lerin ortalarında Roma’ya taşındı ve bir dizi İtalyan filminde rol aldı ve başka bir ekran efsanesi Marcello Mastroianni ile arkadaş oldu. ABD’de von Sydow, Condor’un Üç Günü’nde (1975) hatırı sayılır derecede profesyonel bir Alsas suikastçısını oynadı.

Max von Sydow

1970’lerin sonunda ve 1980’lerin başında, Flash Gordon (1980), Conan the Barbarian (1982), Strange Brew (1983), David Lynch’in Dune (1984) ve Woody Allen’ın Hannah ve Kız Kardeşleri’nde (1986) yer aldı. 1985 yılında 35. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde jüri üyeliği yaptı. En İyi Yabancı Dil Filmi dalında Akademi Ödülü kazanan Danimarkalı Pelle the Conqueror (1987) filmindeki performansı nedeniyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Von Sydow o zamandan bu yana Avustralya Film Enstitüsü’nün Baba (1989), Guldbagge En İyi Yönetmen Ödülü’nü yönetti. Tokyo Uluslararası Sessiz Dokunuş Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü aldı. Jan Troell’in biyografik Hamsun’sunda Nobel Ödülü sahibi romancı Knut Hamsun rolüyle uluslararası beğeni topladı.

Advertisement

Azınlık Raporu ve Sonrası

2002 yılında Sydow, Steven Spielberg’in bilim kurgu gerilim filmi Azınlık Raporu’nda Tom Cruise ile birlikte oynadığı en büyük ticari başarılarından birine sahipti. 2003 yılında Nibelung destanının Ring’inin Avrupa TV uyarlamasında akıl hocası karakteri Eyvind’i canlandırdı. ABD’de Dark Kingdom: The Dragon King olarak yayınlandı. 2007 yılında Sydow, Rush Hour 3’teki gişede oynadı. Ardından Jean-Dominique Bauby’nin anısına dayanan Julian Schnabel’ın The Diving Bell ve Butterfly’ı izledi.

Von Sydow, Showtime’ın Kral Henry VIII’in yenilgisini organize etmeye çalışan Alman doğumlu bir din adamı olan Otto, Kardinal Truchsess von Waldburg’u canlandırdığı The Tudors dizisinde yer aldı. Ayrıca Martin Scorsese’nin 2010’lu Shutter Island ve Ridley Scott’ın 2010 Robin adaptasyonunda Robin’in kör üvey babası Sir Walter Loxley’i canlandırdı.

Von Sydow 11 Kasım 2011’de piyasaya sürülen The Elder Scrolls V: Skyrim’de Esbern’i seslendirdi. Oyun için ilk teaser fragmanını anlattı.

Nisan 2013’te von Sydow, Hollywood’daki Turner Klasik Film (TCM) Festivali’nde onurlandırıldı ve klasik filmlerinden ikisi, Condor’un Üç Günü ve Yedinci Mühür adlı iki filmin gösterimleriyle onurlandırıldı.

Mart 2014’te von Sydow, animasyonlu komedi The Simpsons’ta rol aldı ve 2015’te devam eden Star Wars: The Force Awakens adlı filmde rol aldı. 2016 yılında HBO serisi Game of Thrones’a Sezon 6’da Üç Gözlü Kuzgun olarak katıldı.

2017’de von Sydow, denizaltı kazasının gerçek hikayesine dayanan Thomas Vinterberg’in film Kursk’un oyuncu kadrosuna katıldı.

Von Sydow 8 Mart 2020’de Fransa’nın Provence kentindeki evinde 90 yaşında öldü.


Leave A Reply