Mayalı Ekmek Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Mayalı ekmek nedir? Mayalı ekmeklerin özellikleri nelerdir, ekmeğin sağlığa uygun hazırlanması için dikkat edilecekler hakkında bilgi.

mayali-ekmekMayalı Ekmek: Hamur hazırlanırken içerisine su ve tuzla birlikte usulüne göre maya da konur. Mayalı hamur, mayasız hamurlara nazaran daha yumuşak olarak hazırlanır, hamurun daha kolay kabarmasına yardımcı olur.

Maya mikroorganizmaları, su ile ılık ortamda hızla bölünerek çoğalırlar. Boyutları çok küçük olan bu bakterilerin yaşamları su ile birlikte başladığı için her canlı gibi oksijen alıp karbondioksit çıkarırlar. Hamur karbondioksit çoğaldıkça kabarmaya başlar. Birkaç kez dinlendirilerek yoğurulan hamurdaki karbondioksitin meydana getirdiği gözenekler çoğalır, küçülür, eşitlenir. Gereken şekil oluşunca şekillendirilir, tekrar dinlendirilip fırına sürülür. Çeşitli şekiller verilebilir. Pişirme uygun sıcaklıkta ve belirli rutubet bırakacak ortamda olmalıdır. Yani ekmekte fazla su kalmamalıdır. Çabuk bozulmasına neden olur.

Ekmek soğuduktan sonra küflenmesine engel olacak şekilde kuru, serin ve temiz yerlerde saklanmalıdır.

Köylerden kaçış, şehirlerdeki kalabalıklaşma, sac ekmeğini az kullanılır hâle getirmiş, ekmek deyince mayalı ekmek akla gelir olmuştur.

Ekmeğin sağlığa uygun şekilde hazırlanabilmesi için dikkat edilecek noktalar şunlardır:

Advertisement

1.Un iyi kalite olmalı

2.Temizliğe uygun şartlarda hazırlanmalı, buna özen gösterilmeli,

3.Su ölçüsü standartlara uygun olmalı,

4.Mayalandırmaya çok özen gösterilmeli. (Fazla mayalanma ekmeğin lezzet ve kalitesini bozar.)

5.Piştikten sonra üst üste gelmeyecek şekilde soğutulmalı, sağlık kurallarına uygun olarak dağıtılmalıdır.

Advertisement


Leave A Reply