Maymun Pençesi Kitap Özeti Konusu Karakterler, William Wymark Jacobs

0
Advertisement

William Wymark Jacobs’un Maymun Pençesi isimli kitabının konusu nedir? Maymun Pençesi kitap özeti ve karakterleri hakkında bilgi.

Maymun Pençesi

Maymun Pençesi

“Maymun Pençesi”, yazar W. W. Jacobs’un doğaüstü bir kısa öyküsüdür ve ilk olarak İngiltere’de 1902’de The Lady of the Mavna koleksiyonunda yayınlanmıştır. Hikayede, Maymun Pençesi’nin sahibine üç dilek verilir, ancak dileklerin ve kadere müdahale etmenin muazzam bir bedeli vardır.

Maymun Pençesi Kitap Özeti

“Maymun Pençesi”, İngiltere’deki White ailesinin evinde geçiyor. Karanlık ve fırtınalı bir gecede başlıyor, bu yüzden korkunç bir hikayenin içinde olduğumuzu biliyoruz. White ailesi – Bay ve Bayan White ve yetişkin oğulları Herbert – içeride ateşin etrafında keyifli bir akşam geçiriyorlardır.

Maymun Pençesi

Bir süre sonra Başçavuş Morris gelir. Son 21 yıldır Hindistan’da ordudadır. White ailesine o uzak diyardaki maceralarını, hikayelerini anlatır ve onlara üç dileği yerine getirme gücüne sahip olan bir maymunun pençesi gösterir. Bay White pençeyi ister ama Morris ona lanetli olduğunu söyler – dilekleri yerine getirildiğinde insanlar zarar görüyordur. Pençeyi ateşte yakmaya çalışır, ancak Bay White onu kapar ve satın alır. Morris ayrıldıktan sonra, Bay White, Herbert’in önerisi üzerine, pençeden evin borcu olarak bankaya ödemeleri gereken iki yüz sterlini diler.

Advertisement

Ertesi sabah, Herbert her zamanki gibi işe gider ve Bayan White iki yüz poundun ortaya çıkmasını bekler. Öğleden sonra, havalı giyinmiş bir adam Whiteları ziyaret eder. Herbert’in çalıştığı şirket olan Maw and Meggins’den geliyordur. Adam aileye Herbert’in bir makine kazasında öldüğünü söyler. (Herbert’in çalışmasının ayrıntıları bize verilmiyor, ancak ipuçları onun bir tür fabrikada çalıştığını gösteriyor.) Adam, şirketin Herbert’in ölümü konusunda hiçbir suçu kabul etmediğini, ancak kayıplarına yardımcı olması için aileye biraz para vermek istediğini söylüyor. . Adamın aileye ne kadar para verdiğini tahmin ediyorsunuzdur. Doğru, iki yüz pound. Bayan White çığlık atar ve Bay White bayılır.

Maymun Pençesi

Peki ya diğer Dilek Hakları?

Herbert’in ölümüne üzülen Bay ve Bayan White, onu evlerinden iki mil uzaktaki mezarlığa gömerler. Bir gece Bayan White’ın aklına parlak bir fikir gelir: Diğer iki dileği Herbert’i geri getirmek için kullanmak! Planını Bay White ile paylaşır. Bay White bunun çok kötü bir fikir olduğunu düşünür – onu teşhis etmeye gittiğinde Herbert’in bedenine zar zor bakabilmiştir. Yine de karısı çok ısrar eder ve Bay White pes etmek zorunda kalır. Bay White lanetli maymun pençesini çıkarır ve Herbert’in hayata dönmesini diler.

Hiçbir şey olmayınca Bay ve Bayan White yatağa geri dönerler. Kısa süre sonra birisi – veya başka bir şey – kapıyı yumruklamaya başlar. (Stephen King’in Hayvan Mezarlığı’nı okuduysanız bunun iyi bir şey olmadığını tahmin edersiniz.) Bayan White, gelenin Herbert olduğundan emindir. Bay White da Herbert olduğunu düşünüyordur ama oğlunun eve girmesini istemez, bu yüzden maymun pençesinde üçüncü dilek hakkını kullanır. (Bu dileğin ne olduğu bize söylenmez.) Tıklama durur. Bay White, Bayan White’ın kapıyı açtığını duyar. Herbert orada olmadığı için karısı acı içinde çığlık atar. Karısıyla beraber dışarı çıkar ve yolun tamamen boş olduğunu görürler.

Maymun Pençesi

Karakterler

Bay White

Herbert’in babası ve Bayan White’ın kocasıdır. Arkadaşı Morris’in ziyarete gelmesinden memnun olur ve pençenin hikayesi onu heyecanlandırır. İşin aslına gelince, bir dilek tutmakta tereddüt eder çünkü sonuçları konusunda endişeleniyor ve ihtiyacı olan her şeye zaten sahip olduğunu düşünüyordur. Herbert’in ölümü onu üzer, ancak ölen oğlunu hayata döndürmek için pençeyi kullanamayacağını anlar. Karısının yaptıklarını geri almak için üçüncü dileğini kullanır.

Advertisement
Bayan White

Bay White’ın karısı ve Bayan White’ın annesidir. Başlangıçta pençenin gücüne şüpheyle yaklaşır. Oğlu öldükten sonra, derin bir depresyona girer ve Herbert’i geri getirmek için bir dilek kullanması gerektiğine karar verir. Histeri ve üzüntüsü, kocasının isteklerine aykırı olsa da onu bunu yapmaya yönlendirir.

Herbert White

Bay ve Bayan White’ın oğludur. Maw ve Meggins’de çalışıyordur. Genç ve heveslidir ve pençe ilgisini çeker. Dileklerin aileye zenginlik ve şöhret getireceğini umar. Ne yazık ki çalıştığı fabrikada iş kazası ile ölür çünkü babasının iki yüz poundluk arzusu, Herbert’in ölümünü aileye tazmin eden şirket tarafından yerine getirilecektir.

Başçavuş Morris

Morris aileyi ziyaret eder ve onlara yurtdışındaki, özellikle Hindistan’daki maceralarını ve egzotik hikayeleri anlatır. Onlara maymunun pençesinden bahseder, ancak ona sahip olmalarına izin verme konusunda isteksizdir; tavrı ve sözleri tılsımın gücünden korktuğunu gösteriyor.


Leave A Reply