Melvil Dewey Kimdir? Modern Kütüphaneciliğin Babasının Hayatı ve Katkıları

0
Advertisement

Melvil Dewey kimdir ve ne yapmıştır? Modern kütüphaneciliğin kurucusunun hayatı, çalışmaları, Dewey Ondalık Sistemi ve kütüphaneciliğe katkıları.

Melvil Dewey

Amerikalı kütüphaneci ve reformcu Melvil Dewey (1851-1931), Dewey ondalık kitap sınıflandırma sistemini kurdu ve kütüphaneciler için profesyonel kurumlar geliştirmede önemli bir rol oynadı.

Melvil Dewey

Kaynak: smithsonianmag.com

Melvil Dewey, yoksul ebeveynlerin beş çocuğunun en küçüğü olarak 10 Aralık 1851’de New York’ta doğdu. Bir ayakkabı üreticisi ve genel bir mağazanın bekçisi olan babası ve koyu dindar annesi, gençliğe sıkı çalışma ve ekonomi ilkelerini ve hayatı boyunca ona damgasını vuran bir kendini beğenmişlik duygusunu telkin etti. Erken dönemde güçlü matematiksel yetenek ve sistemler ve sınıflandırmalara hayranlık gösterdi. Para kazanma ihtiyacı nedeniyle eğitimi yavaşladı ve 1874’te mezun olan 19 yaşına kadar Amherst Koleji’ne girmedi.

Amherst Koleji ve Kütüphanedeki Çalışmaları

Dewey, öğrenci olarak son 2 yılında ve mezuniyetini takip eden 2 yıl boyunca üniversite kütüphanesinde çalıştı. O zamanlar hala misyonerlik kariyerine ilgi duymasına rağmen, diğer kütüphaneler üzerinde yoğun araştırmalar yaptı ve kendi fikirlerini geliştirmeye başladı. Çalışmaları, 1876’da, Bir Kütüphanenin Kitaplarını ve Broşürlerini Kataloglama ve Düzenleme için Sınıflandırma ve Konu Dizini’ni yayınladığında doruk noktasına ulaştı. Bugün hala çoğu halk ve bazı üniversite kütüphanelerinde kullanılan bu sistemin, mesleğine büyük katkısı oldu.

Çeşitli bilgi alanlarını mantıksal bir sıraya yerleştiren ve kitapların düzenini belirtmek için ondalık bir notasyon sistemi kullanan Dewey’in sistemi, hem kütüphanecilerin hem de kullanıcıların anlaması kolay oldu. Hem büyük hem de küçük kütüphanelerin ihtiyaçlarına uyacak şekilde genişletilebilir ve çok çeşitli kitap ve fikirlere uygulanabilir. Temel fikri ilk bulan kişi olmasa da, versiyonu hem mantıklı hem de uygulanabilirdi.

Reformları

1876’da Dewey, Amherst’ten Boston’a gitti, burada Kütüphane Bürosu’nu kurdu ve metrik sistem, ölçülülük, tütün ve yazım dahil olmak üzere bir dizi reform hareketi için çalıştı. 1876’da Amerikan Kütüphane Derneği’nin kurulmasında önemli bir rol oynadı ve sekreteri (1876-1890) ve başkanı (1890-1891, 1892-1893) olarak görev yaptı. Library Journal’ı (1876-1880) düzenledi ve hayatı boyunca ona katkıda bulundu.

Advertisement
Melvil Dewey

Kaynak: wikipedia.org

Columbia College ve İlk Kütüphane Okulu

1883’te Dewey, Columbia College’da kütüphaneci olma teklifini kabul etti ve fikirlerini uygulamaya koymaya, kütüphaneyi yeniden sınıflandırıp yeniden kataloglayarak ve bir kütüphane okulu kurmaya kararlı bir şekilde devam etti.

1888’de Dewey, New York Eyalet Kütüphanesi müdürü seçildi ve ertesi yıl, kütüphane okulunu da yanına alarak Albany’ye taşındı. Yine çalışmalarına daldı, koleksiyonlarını genişleterek ve evde eğitim departmanını, uzantı bölümünü ve gezici kütüphaneleri kurarak veya geliştirerek kurumunun kapsamını ve kullanışlılığını genişletti. 1890’da Devlet Kütüphaneleri Birliği’nin kurulmasına yardım etti ve müzakerelerinde aktif rol aldı. Yine, mesleki yeterliliği, insan ilişkilerini yönetememesiyle dengelendi. Öğrencileriyle finansal işlemlerden kazanç sağlama suçlamaları reddedildi, ancak yönetim kurulu tarafından Lake Placid, N.Y.’de Yahudilere karşı ayrımcılık yapan bir kulüp organizasyonundaki rolü nedeniyle azarlandıktan sonra 1 Ocak 1906’dan itibaren istifa etti.

Albany’den ayrıldıktan sonra Dewey, kulübünün işlerine ve 1927’de Florida’da başlattığı benzer bir girişime odaklandı. 26 Aralık 1931’de Florida’daki evinde beyin kanamasından öldü.


Leave A Reply