Meniere Hastalığı Nedir? Belirtileri Teşhis ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

0
Advertisement

Meniere Hastalığı nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir? Meniere Hastalığı nasıl anlaşılır, teşhis ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı nedir?

Meniere hastalığı iç kulağı etkileyen bir hastalıktır. İç kulak işitme ve dengeden sorumludur. Durum vertigo, eğirme hissine neden olur. Ayrıca işitme sorunlarına ve kulakta çınlamaya yol açar. Meniere hastalığı genellikle sadece bir kulağı etkiler.

Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı kroniktir, ancak tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Meniere hastalığı teşhisi konan birçok kişi, teşhislerini takiben birkaç yıl içinde remisyona girer.

Meniere hastalığına ne sebep olur?

Meniere hastalığının nedeni bilinmemektedir, ancak bilim adamları bunun iç kulağın tüplerindeki sıvıdaki değişikliklerden kaynaklandığına inanmaktadır. Önerilen diğer nedenler arasında otoimmün hastalık, alerji ve genetik bulunur.

Meniere hastalığının belirtileri nelerdir?

Meniere’nin hastalık semptomları şunları içerir:

Advertisement
 • Vertigo, birkaç dakikadan 24 saate kadar süren ataklarla
 • Etkilenen kulakta işitme kaybı
 • Etkilenen kulakta kulak çınlaması veya çınlama hissi
 • İşitsel dolgunluk veya kulağın dolu veya takılı olduğu hissi
 • Denge kaybı
 • Baş ağrıları
 • Şiddetli vertigodan kaynaklanan bulantı, kusma ve terleme

Meniere hastalığı olan bir kişi bir kerede aşağıdaki semptomlardan en az iki ila üçünü yaşayacaktır:

 • baş dönmesi
 • işitme kaybı
 • kulak çınlaması
 • işitsel dolgunluk

Meniere hastalığı olan çoğu insan ataklar arasında semptom yaşamaz. Bu nedenle, bu semptomların çoğuna, atak olmadan bir dönemde ortaya çıkarlarsa kulaktaki diğer problemlerden kaynaklanabilir. Meniere hastalığı, labirentit gibi diğer iç kulak bozuklukları ile de karıştırılabilir.

Meniere hastalığı nasıl teşhis edilir?

Meniere hastalığının belirtileri yaşıyorsanız, doktorunuz dengenizi ve işitmenizi incelemek için testler isteyecek ve belirtilerinizin diğer nedenlerini göz ardı edecektir.

İşitme testi

İşitme kaybı yaşayıp yaşamadığınızı belirlemek için bir işitme testi veya odyometri kullanılır. Bu testte, kulaklık takacak ve çeşitli ses aralıklarının ve ses seviyelerinin seslerini duyacaksınız. Bir tonu ne zaman duyabileceğinizi ve duyamayacağınızı belirtmeniz gerekir, böylece teknisyen işitme kaybı yaşayıp yaşamadığınızı belirleyebilir.

Benzer sesler arasındaki farkı söyleyip söyleyemeyeceğinizi belirlemek için işitme duyunuz da test edilecektir. Testin bu bölümünde, kelimeleri kulaklıklardan duyarsınız ve duyduklarınızı tekrarlarsınız. Bu testin sonuçları, bir veya iki kulakta işitme probleminiz olup olmadığını doktorunuza bildirecektir.

İç kulakta veya kulaktaki sinirde bir sorun işitme kaybına neden olabilir. İç kulaktaki elektriksel aktiviteyi ölçmek için bir elektrokokleografi (ECog) testi yapılır. İşitsel bir beyin sapı yanıtı (ABR) testi, işitme sinirlerinin ve beyindeki işitme merkezinin işlevini kontrol eder. Bu testler, sorunun iç kulağınızdan mı yoksa kulak sinirinden mi kaynaklandığını doktorunuza söyleyebilir.

Advertisement
Denge testleri

Denge testleri iç kulağınızın işlevini test etmek için yapılır. Meniere hastalığı olan kişilerin kulaklarından birinde denge yanıtı azalacaktır. Meniere hastalığını test etmek için en sık kullanılan denge testi elektronistagmografidir (ENG).

Bu testte, göz hareketini tespit etmek için gözlerinizin etrafına elektrotlar yerleştirilir. Bu yapılır, çünkü iç kulaktaki denge yanıtı göz hareketlerine neden olur.

Bu test sırasında hem sıcak hem de soğuk su kulağınıza itilecektir. Su, denge fonksiyonunuzun çalışmasına neden olur. İstemsiz göz hareketleriniz izlenecektir. Herhangi bir anormallik iç kulakta bir sorun olduğunu gösterebilir.

Döner sandalye testi daha az kullanılır. Doktorunuza probleminizin kulağınızdaki veya beyninizdeki bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını gösterecektir. ENG testine ek olarak kullanılır, çünkü kulak hasarınız varsa veya kulak kiri kulağınızın kanallarından birini engelliyorsa ENG sonuçları yanlış olabilir. Bu testte, sandalye hareket ederken göz hareketleriniz dikkatlice kaydedilir.

Vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (VEMP) testi, iç kulağın vestibülünün ses hassasiyetini ölçer. Posturografi testi, denge sisteminizin hangi bölümünün düzgün çalışmadığını belirlemenize yardımcı olur. Emniyet kemeri takarken ve çıplak ayakla dururken çeşitli denge zorluklarına tepki vereceksiniz.

Diğer testler

Beyindeki multipl skleroz (MS) veya beyin tümörleri gibi sorunlar, Meniere hastalığına benzer semptomlara neden olabilir. Doktorunuz, bu ve diğer koşulları göz ardı etmek için testler isteyebilir. Ayrıca beyninizdeki olası sorunları değerlendirmek için bir kafa MRI veya kraniyal BT taraması isteyebilirler.

Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı nasıl tedavi edilir?

Meniere hastalığı, tedavisi olmayan kronik bir durumdur. Bununla birlikte, en şiddetli vakalarda ilaçtan cerrahiye kadar semptomlarınıza yardımcı olabilecek bir dizi tedavi vardır.

İlaç tedavisi

Doktorunuz Meniere hastalığının semptomlarına yardımcı olmak için ilaç reçete edebilir. Hareket hastalığı için kullanılan ilaçlar vertigo, bulantı ve kusma semptomlarını hafifletebilir. Bulantı ve kusma bir sorun haline gelirse, doktorunuz bir antiemetik veya bulantı önleyici ilaç reçete edebilir.

İç kulaktaki sıvı ile ilgili bir sorunun Meniere hastalığına neden olduğu düşünülmektedir. Bu olursa, doktorunuz vücudunuzdaki sıvı miktarını azaltmaya yardımcı olmak için bir diüretik reçete edebilir. Doktorunuz ayrıca vertigo semptomlarını azaltmaya yardımcı olmak için orta kulağınız aracılığıyla iç kulağınıza ilaç enjekte edebilir.

Fizik Tedavi

Vestibüler rehabilitasyon egzersizleri vertigo semptomlarını iyileştirebilir. Bu egzersizler beyninizi iki kulağınız arasındaki denge farkını açıklayacak şekilde eğitmeye yardımcı olur. Bir fizyoterapist size bu egzersizleri öğretebilir.

Advertisement
İşitme cihazları

Bir işitme uzmanı, genellikle size bir işitme cihazı takarak işitme kaybını tedavi edebilir.

Ameliyat

Meniere hastalığı olan çoğu insan ameliyat gerektirmez, ancak şiddetli atak geçiren ve diğer tedavilerde başarılı olamayanlar için bir seçenektir. Sıvı üretimini azaltmaya ve iç kulakta sıvı drenajını teşvik etmeye yardımcı olmak için bir endolenfatik kese prosedürü yapılır.

Diyetin Meniere hastalığı üzerinde nasıl bir etkisi var?

Diyetinizi değiştirmek iç kulaktaki sıvı miktarını azaltmaya ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Diyetinizde sınırlanacak veya diyetinizden çıkarılacak yiyecekler ve maddeler şunları içerir:

 • tuz
 • kafein
 • çikolata
 • alkol
 • monosodyum glutamat (MSG)

Vücudunuzun sıvıyı tutmaması için günde altı ila sekiz bardak su içmek de önemlidir.

Meniere hastalığının semptomlarına hangi yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir?

Diyetlerinizin yanı sıra semptomlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri şunları içerir:

 • vertigo atakları sırasında dinlenme
 • vücudunuzdaki sıvıların düzenlenmesine yardımcı olmak için düzenli olarak yemek
 • psikoterapi veya ilaçlarla stres ve kaygıyı yönetmek
 • Sigarayı bırakmak ve alerjenlerden kaçınmak da önemlidir. Hem nikotin hem de alerjiler Meniere hastalığının semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Meniere hastalığı olan insanlar için bakış açısı nedir?

Meniere hastalığının tedavisi olmasa da, belirtilerinizi azaltmak için göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birçok strateji vardır. Çoğu insanda, spontan remisyon yaygındır, ancak yıllar alabilir. Doktorunuz sizin için doğru olan tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilir.


Leave A Reply