Merle Oberon Kimdir? Hayatı Etkileyici Sinema Kariyeri ve Filmleri

0
Advertisement

Merle Oberon kimdir, ne yapmıştır? Merle Oberon hayatı, biyografi, oynadığı filmler, başarıları ve sinema kariyeri hakkında bilgi.

Merle Oberon

Merle Oberon (19 Şubat 1911 – 23 Kasım 1979)

Merle Oberon, İngiliz film endüstrisindeki göz kamaştırıcı sanatçılar arasında sayılan, büyüleyici ve şık bir Anglo-Hintli aktrisdi. Filmlerde çıkış yaptı ve yapımcı yönetmen Alexander Korda tarafından farkedildikten sonra İngiliz filmlerinde damgasını vurdu ve “Henry VIII’nin Özel Yaşamı” nda Anne Boleyn‘in küçük ama önemli bir rol oynadı.

Bunu, Harold Young tarafından yönetilen İngiliz macerası “Scarlet Pimpernel” filminde Marguerite St. İngiliz filmlerdeki hızlı başarısı, ünlü Hollywood yapımcısı Samuel Goldwyn’in, özellikle ‘En İyi Kadın Oyuncu Akademisi Ödülü’ adaylığını kazandıran ‘The Dark Angel’ filmindeki rolü izledi. “I, Claudius” yapımı sırasında geçirdiği trafik kazası sonucunda yüzü zarar gördü. Bununla birlikte kariyerine makyaj ile kusurlarını gizleyerek devam etti. “Wuthering Heights” filminde performansıyla izleyiciyi büyüledi. Mesleki yaşamı boyunca, Avustralya’daki Tazmanya’da doğduğu yalanını sürdürerek Hintli kökenini gizlemeye çalıştı, ancak ölümünden bir yıl önce gerçeği kabul etti.

Merle Oberon

Özel Hayatı

  • 3 Haziran 1939’da Antibes’te Alexander Korda ile evlendi ve 1942’de Korda şövalye olduktan sonra, Leydi Korda oldu.
  • 1940 yılında teninin alerjik reaksiyonlar nedeniyle zarar gördüğünü belirtti. Korda New York’ta cilt tedavisi için düzenlemeler yaptı, burada kısmi sonuçlar veren birçok dermabrazyon prosedürü uygulandı. Makyajsızken cildindeki kusurlar dikkat çekiciydi. 4 Haziran 1945’te çift boşandı.
  • 26 Haziran 1945’te Merle, görüntü yönetmeni Lucien Ballard ile evlendi. Ballard tarafından “Obie” olarak ünlenen filmdeki yüzdeki kusurlarını gizlemek için özel bir kamera ışığı getirildi. Evlilikleri 11 Şubat 1949’a kadar sürdü.
  • Üçüncü evliliği, 28 Temmuz 1957-1973 arasında İtalya doğumlu sanayici Bruno Pagliai ile oldu. İki çocuk evlat edindi.
  • 25 yaş küçük Hollandalı aktör Robert Wolders ile olan dördüncü evliliği ölümüne kadar sürdü.
  • 23 Kasım 1979’da California, Malibu’da bir felç geçirdi ve California, Glendale’deki “Forest Lawn Memorial Park Mezarlığı” na gömüldü.

KAYNAK 2

Merle Oberon; (d. 19 Şubat 1911, Bombay, Hindistan – ö. 23 Kasım 1979, Los Angeles, ABD), İngiliz asıllı ABD’li sinema oyuncusudur.

Advertisement

Merle Oberon

Hintli bir kadınla Hindistan’da görevli bir İngiliz subayının kızı olarak doğmuş ve Estelle Merle adıyla vaftiz edilmişti. Gençliğinde gittiği İngiltere’de tiyatro ve sinemada küçük roller alırken, daha sonra evleneceği yapımcı ve yönetmen Alexander Korda tarafından keşfedildi. Hem İngiltere’de, hem de Hollywood’da çalıştı. Koyu renk gözleri, güzelliği ve inceliğiyle dikkati çeken bir yıldız olarak ün kazandı. İlk başrolü, Charles Laughton’la birlikte oynadığı, Korda’nın The Private Life of Henry VIII (1933; Kadınlar Celladı) filmindeki Anne Boleyn’ di.

Ertesi yıl gene Korda’nın The Private Life of Don Juan (Don Juan’ın Özel Yaşamı) filminde Douglas Fairbanks’le, The Scarlet Pimpernel filminde Leslie Howard’la, 1935 tarihli Folies Bergère’de Maurice Chevalier’yle oynadı. Laurence Olivier ile birlikte oynadığı, William Wyler’in Wuthering Heights (1939; Ölmeyen Aşk/Rüzgârlı Bayır) filmindeki Cathy rolüyle unutulmaz bir kompozisyon yarattı. A Song to Remember (1945; Unutulmaz Şarkı) filminde George Sand’ı, Désirée’de de (1954; Napoléon’un Sevgilisi) Joséphine’i canlandırdı. Otuzdan fazla filmde rol alan Oberon’ın son filmleri Hotel (1967; Otel) ve Interval (1973; Ara) oldu.


Leave A Reply