Metal Nedir? Metal İle İlgili Bilgiler

0

Metal nedir ve metallerin özellikleri nelerdir? Metalin kullanılması, tarihçesi, alaşımlar, metal yorgunluğu hakkında bilgi.

metalik madenlerMETAL NEDİR?

Metal; demir, altın ya da bakır gibi parlak bir maddedir. Oda sıcaklığında çoğu katı olan metaller ısıtıldıklarında kolayca şekil alırlar ve ısı ile elektriği iyi iletirler.

Yer küre; alet, makine ve büyük yapıların yapımında kullanılan kalay ve demir gibi bazı metalleri bol miktarda karşılar. Altın ve platin gibi olan diğer metaller ise kıttır ve az miktarda kullanılır.

METALLE ÇALIŞMAK

İnsanlar, MÖ 8000’li yıllardan itibaren metallerin nasıl çıkarılacağını ve kullanılacağını bilmektedir. Metal eriyene (sıvılaşana) kadar ısıtılacak olursa bir kalıba dökülebilir. Tekrar eritilene kadar, kısa sürede soğuyup sertleşecek ve döküldüğü kalıbın şeklini alacaktır. Isıtılan metaller ayrıca; dövülmek suretiyle her şekle sokulabilir ya da tel haline getirilebilir. Katı metallerin büyük bir bölümü dayanıklı sert olup baskı altına girdiklerinde bulundukları şekilleri koruyabilirler. Bu nedenle; yapıların iskeleti ve motor parçalarının yapımı gibi işlerde tercih edilirler.

PASLANAN METALLER


Demirden yapılmış herhangi bir şey dışarıda bırakılırsa paslanacaktır. Bunun nedeni; demir yüzeyinin havadaki oksijenle reaksiyona girerek demir oksit adı verilen yeni bir bileşik meydana getirmesidir. Oksijenle ya da başka bir elementle reaksiyona giren diğer metaller saf haliyle değil de cevher (metal ve oksijen bileşimi) olarak bulunurlar. Metalin oksit cevherinden ayrıştırılmasının en yaygın yöntemi mangal kömürü ile ısıtılmasıdır. Böylelikle oksijen uzaklaştırılacak ve geride saf metal kalacaktır.

ALAŞIM

İnsanlar, metalleri ve metal olmayanları birbirine karıştırmanın çok farklı yolunu keşfetmiştir. Bu karışımlara alaşım adı verilir. Çelik; demir, az miktarda karbon ve diğer metallerden oluşan bir alaşımdır. Çelik, saf demire oranla daha sert ve dahi dayanıklıdır. Bronz, bakır ve kalaydan oluşan sert bir alaşımdır.

METAL YORGUNLUĞU

Bir metal yığınından bir parça koparabilmek için çok fazla güç uygulamak gerekir. Ancak; bazı metal nesneler, küçük bir kuvvetle uygulanarak birkaç kez büküldüklerinde kırılabilmektedir. Metalleri bu şekilde kırılabilmeleri metal yorgunluğu olarak adlandırılır ve çok büyük tehlikelere neden olabilir. Makineler (örneğin; uçak) metal yorgunluğu belirtilerine karşı mutlaka kontrol edilmelidir.

Metallerin Özellikleri
Bir Yorum Yazmak İster misiniz?