Metilfenidat İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Metilfenidat İlaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Metilfenidat İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Metilfenidat İlaç neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Metilfenidat

Metilfenidat

Bu ilaç, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu – DEHB’yi tedavi etmek için kullanılır. Beyindeki belirli doğal maddelerin miktarlarını değiştirerek çalışır. Metilfenidat, uyarıcı olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Dikkat verme, bir aktiviteye odaklanma ve davranış problemlerini kontrol etme yeteneğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca görevlerinizi organize etmenize ve dinleme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu ilaç aynı zamanda belirli bir uyku bozukluğunu (narkolepsi) tedavi etmek için de kullanılır.

Metilfenidat HCI oral nasıl kullanılır?

Metilfenidat almaya başlamadan önce ve her yeniden doldurduğunuzda eczacınızın verdiği İlaç Kılavuzunu ve Kullanım Talimatlarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle sabahları günde bir kez, doktorunuzun önerdiği şekilde, yemekle birlikte veya yemeksiz olarak ağızdan alınız. Mide rahatsızlığınız varsa, bu ilacı bir yemek veya atıştırmalıkla birlikte veya sonrasında alabilirsiniz. Bu ilacı günün geç saatlerinde almak uyku sorunlarına (uykusuzluk) neden olabilir.

Şurup için önce şişeyi en az 10 saniye iyice çalkalayın. Şişe adaptörü yerindeyken, dozu dikkatlice ölçmek için verilen özel ölçüm cihazını kullanın. Doğru dozu alamayabileceğiniz için ev kaşığı kullanmayın.

Advertisement

Doz, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Doktorunuz sizi dozunuzu kademeli olarak artırmanız veya azaltmanız için yönlendirebilir. Ayrıca eğer uzun süredir kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayı aniden kesmeyiniz.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatte alın. Aniden bu ilacı kullanmayı bırakırsanız, yoksunluk belirtileriniz olabilir (depresyon, intihar düşünceleri veya diğer zihinsel/ruh hali değişiklikleri gibi). Yoksunluğu önlemeye yardımcı olmak için doktorunuz dozunuzu yavaşça azaltabilir. Metilfenidatı uzun süre veya yüksek dozda kullandıysanız, bırakma olasılığı daha yüksektir. Geri çekilmeniz varsa hemen doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Bu ilaç uzun süre kullanıldığında da işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmayı bırakırsa doktorunuzla konuşun. Birçok kişiye yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (aşırı uyuşturucu/alkol kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği şekilde alın. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyiniz.

Yan etkiler

Sinirlilik, uyku güçlüğü, iştahsızlık, kilo kaybı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma veya baş ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Bu ilacın, doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar vermesi nedeniyle reçete edildiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç tansiyonunuzu yükseltebilir. Kan basıncınızı düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza söyleyin.

Advertisement

El veya ayak parmaklarında kan akışı sorunları belirtileri (soğukluk, uyuşma, ağrı veya cilt rengi değişiklikleri gibi), el veya ayak parmaklarında olağandışı yaralar, hızlı/ çarpıntı/düzensiz kalp atışı, zihinsel/ruh hali/davranış değişiklikleri (ajitasyon, saldırganlık, ruh hali değişimleri, anormal düşünceler, intihar düşünceleri gibi), kontrolsüz kas hareketleri (seğirme, titreme gibi), ani kelime/ses patlamaları kontrol, görme değişiklikleri (bulanık görme gibi).

Bayılma, nöbet, kalp krizi belirtileri (göğüs/çene/sol kol ağrısı, nefes darlığı, olağandışı terleme gibi), felç belirtileri (örn. vücudun bir tarafında zayıflık, konuşma güçlüğü, ani görme değişiklikleri, kafa karışıklığı).

Nadiren, erkekler (genç erkekler ve gençler dahil) bu ilacı kullanırken 4 saat veya daha uzun süren ağrılı veya uzun süreli ereksiyon yaşayabilir. Bakıcılar/ebeveynler de erkeklerde bu ciddi yan etki için dikkatli olmalıdır. Ağrılı veya uzun süreli bir ereksiyon meydana gelirse, bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın, aksi takdirde kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, ciddi bir alerjik reaksiyonun herhangi bir belirtisini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı/şişme (özellikle yüz/dil/boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada zorluk.

Önlemler

Metilfenidat almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya deksmetilfenidat; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle yüksek tansiyon, kan dolaşımı sorunları (Raynaud hastalığı gibi), glokom, kalp sorunları (düzensiz kalp atışı, kalp yetmezliği, önceki kalp krizi, kalp yapısı), ailede kalp sorunları öyküsü (ani kardiyak ölüm, düzensiz kalp atışı gibi), zihinsel/ruhsal durumlar (özellikle anksiyete, gerginlik, ajitasyon), kişisel/ailede ruhsal/duygudurum bozuklukları öyküsü (bipolar bozukluk, depresyon, psikoz, intihar düşünceleri), kontrolsüz kas hareketlerinin kişisel/aile öyküsü (motor tikler, Tourette sendromu), aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), nöbet bozukluğu.

Bu ilaç başını döndürebilir. Alkol veya esrar (esrar) başınızın daha fazla dönmesine neden olabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın. Esrar (esrar) kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) söyleyin.

Uzun süre kullanılırsa, bu ilaç çocuğun büyüme hızını, kilosunu ve son yetişkin boyunu etkileyebilir. Riski azaltmak için, doktor zaman zaman ilacın kısa süreliğine kesilmesini önerebilir. Çocuğun kilosunu ve boyunu düzenli olarak kontrol edin ve daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Daha yaşlı yetişkinler, bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyku sorunu, kilo kaybı veya göğüs ağrısına karşı daha duyarlı olabilir. Hamilelik sırasında, metilfenidat sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge tüm olası ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli/reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacı başlatmayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin.

Advertisement

MAO inhibitörlerini bu ilaçla birlikte almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörlerini (izokarboksazid, linezolid, metaksalon, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. MAO inhibitörlerinin çoğu, bu ilaçla tedaviden iki hafta önce alınmamalıdır. Bu ilacı almaya ne zaman başlayacağınızı veya ne zaman bırakacağınızı doktorunuza sorun.

Metilfenidat, deksmetilfenidat’a çok benzer. Metilfenidat kullanırken deksmetilfenidat içeren ilaçlar kullanmayın. Bu ilaç bazı tıbbi/laboratuvar testlerini (Parkinson hastalığı için beyin taraması dahil) etkileyerek muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olabilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply