Metin Eloğlu, Lumpen Proletarya Şairin Hayatı ve Edebi Kişiliği

0
Advertisement

Metin Eloğlu, Türk edebiyatında Garip ve İkinci Yeni olarak bilinen iki büyük edebi akım arasında ara bulucu bir şairdi ve şiiri hem gerçekçi hem de yaratıcı unsurlara sahipti.

Metin Eloğlu: Lumpen Proletarya Şairin Hayatı ve Eserleri

Modernist Türk şiiri, uzun süreli bir çelişki içinde olan “Garip” (Garip) ve “İkinci Yeni” hareketleri olmak üzere iki büyük hareketle gelişti. Garip hareketinin şairleri Yahya Kemal ve Ahmet Haşim gibi geç Osmanlı şairlerinin geliştirdiği erken modernizm geleneğini reddetirken, İkinci Yeni şairler Garip şairlerinin şiirine doğrudan saldırdılar. Garip hareketi, 1940’ların laik küçük-burjuva olan “küçük adam” ın şiiri olarak kabul edilir ve soyut insanın İkinci Yeni tarafından varoluşçu tasviri ile ikiye ayrılır. İki hareketin dünya imajını ayırt etmek için iyi bir örnek, Garip şiirinin sizi Laleli’den alan ve sizi Sirkeci’ye (eski İstanbul’daki tramvayın iki gerçek durağı) bırakan tramvay olması…

1950’lerden başlayarak, Türk şairlerin bir taraf seçmesi gerekiyordu, yani her şair ya Garip’in gerçekçi petit-burjuva şiirini ya da İkinci Yeni’nin imagist şiirini yazacaktı. İkinci Yeni, Sezai Karakoç ve Cemal Süreya’nın başlatıcıları, erken şiirlerinde bile Garip hareketi ile fark edilir bir bağlantıya sahiptir. Ancak Behçet Necatigil gibi Garip öncesi dönemlerin lirik Cumhuriyetçi şiirine ait olan ve uzun süredir onlarla birlikte olan diğer şairler İkinci Yeni’nin takipçileri oldu. Garip’in üç büyük şairinden biri olmasına rağmen İkinci Yeni’nin yanında yer alan bir başka şair Oktay Rıfat. Diğerleri Türk Şiir çevrelerinde iktidar hareketi olarak İkinci Yeni’ye katılmak için Garip hareketi ile olan ilişkilerini geride bıraktı.

İkinci Yeni: Metin Eloğlu’na katılırken sadece bir adam Garip ile olan ilişkisini inkar etmemeyi seçti. Tomris Uyar ve Edip Cansever’in akranlarından biri, ilk şiirini asla küçümsemedi çünkü belki de gerçekçilikten imaja 180 derecelik bir değişiklik yapmadı. Eloğlu, iki çatışma hareketi arasında bir arabulucudur ve şiiri her ikisinin de güçlü ve zayıf yanlarını yansıtır.

Erken dönem

Metin Eloğlu, 11 Mart 1927’de İstanbul’un Asya yakasında Boğaz tarafındaki Üsküdar’ın mütevazı bir Çamlıca semtinde doğdu. Babası Hasan Eloğlu aslen Karadeniz bölgesindeki kuzey Sinop ilinin Perinçek köyünden, annesi Nahide Eloğlu ise İstanbul’luydu. Hasan Eloğlu, İstanbul Belediyesi’nin Parklar ve Bahçeler Bölümünde çalıştı.

Advertisement

Metin Eloğlu, ilk olarak Çamlıca Tepesi’nin çevresindeki küçük mahalleler olan Kısıklı ve Bulgurlu’da Üsküdar’daki Sultantepe Ortaokulu’na devam ederek okudu. Ortaokuldan mezun olduktan sonra 16 yaşında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne girdi. Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Zeki Kocamemi gibi önde gelen profesörlerin atölyelerinde çalıştı.

Metin Eloğlu, siyasi nedenlerle tutuklandı ve 1946’da iki ay boyunca gözaltında tutuldu. Güzel Sanatlar Akademisi’ne kaydoldu. Neyse ki, olaydan bir yıl sonra kaydını yenilemeyi başardı. Ancak, bu sefer yaşı nedeniyle orduya alındı. Türkiye’de her erkek vatandaş, muafiyet veya gecikme için yasal bir neden sunmadıkça 20 yaşında askere gidiyordu o dönemde…

Metin Eloğlu, asi ruhu nedeniyle askerlik hizmetini beklendiği gibi iki yıl içinde bitiremedi. Birkaç kez kaçtı ve bunun için cezalandırıldı. Hizmetini tamamlaması beş yıl sürdü.

Yazma ve boyama

Metin Eloğlu, kısa bir öykü olan ilk parçasını 1942’de yayınlarken, ilk şiirleri sonraki yıllarda çıktı. Bir ressam olarak, kentsel kompozisyonlar üzerinde çalışmayı severdi. Resimlerinin bazılarında “Çıkmaz Sokak” (“Çıkmaz Sokak”) ve “Gecekondu Sofrası” (“Gecekondu Yemeği”) gibi unvanlar vardı. Resimleri için ılımlı ödüller kazandı; ancak, özellikle modernist dönemin ünlü bir şair olduktan sonra, ressamdan ziyade daima şair olarak hatırlanırdı.

Eloğlu resim ve kitap eleştirilerine nesir yazmış olsa da, en iyi eserleri şiiridir. Güzel Sanatlar Akademisi profesörü Eyüboğlu’nun aksine Eloğlu, hiç şair-ressam ya da ressam-şair olarak görülmedi.

İlk şiirleri, dedikodu yapan kadınları, işsiz alkollü arkadaşların kafelerde veya barlardaki chitchats’lerini ve yoksulların zenginlere ve zenginlere karşı genel hayal kırıklığı psikolojisini gözlemlemesinden İstanbul argo dahil sokak dilini kullanıyor. Eloğlu’nun şiirindeki yoksullar sofistike ahlaki yaratıklar olarak değil, açgözlülük ve zulüm alt tonlarıyla rekabet halinde olan renkli, canlı insanlar olarak tasvir edilir. Şiirinin ruhu, Garip hareketinin küçük adam şiirinin mucidi Orhan Veli’ninki kadar yumuşak değil. Eloğlu’nun insanları, yaşamın Veli’nin şiirinde olduğu gibi iyi olduğu için değil, zenginliği ve lezzeti ile hayatı severler.

Advertisement

Eğer Veli küçük burjuvazinin şairiyse, Eloğlu’ya işsizler, serseriler ve fahişeler de dahil olmak üzere lumpen proletaryanın hatipini çağırmalıyız. İlginçtir ki Eloğlu, aslında zenginlere karşı aynı itiraz çizgisinde olan lumpen proletarya dünyasından muhalif şiir yaratmaya çalıştı.

Metin Eloğlu, 1950’lerin sonlarında İkinci Yeni devrimiyle karşılaştıktan sonra anlatı şiirinden ayrıldı. İlginç sokak konuşmasını keskinleştirdi, dilin sınırlarına yürüdü ve İkinci Yeni çetesine katılmak için deyimler oluşturdu. Bir noktada şiiri, İsmet Özel gibi benzer bir yolda yürümeye karar verenler tarafından övgüye mazhar bulundu.

Eloğlu, 1972 yılında Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü’nü aldı.

Hastalık ve yalnızlıktan aylarca acı çektikten sonra 11 Ekim 1985’te öldüğünde bir düzineden fazla şiir, kurgu ve eleştiri kitabı bıraktı.


Leave A Reply