Mevsimlik Rüzgarlar Nelerdir?

0
Advertisement

Mevsimlik Rüzgarlar Nelerdir? Mevsimlik rüzgarların özellikleri, esiş yönleri ve oluşması nasıldır? Mevsimlik rüzgarlar hakkında bilgi.

Mevsimlik Rüzgarlar

Mevsimlere göre yön değiştiren rüzgârlardır. Bu rüzgârlar kışın soğuk olan karalardan denizlere doğru, soğuk ve kuru olarak eserler. Yazın ise ılık ve karalara göre daha düşük sıcaklığa sahip denizlerden, sıcak olan karalara doğru ılık ve nemli olarak eserler.

Mevsimlik rüzgârların en çok bilineni Asya Kıtası ile Hint ve Pasifik Okyanusları arasında esen Muson Rüzârları’dır. Muson Rüzgârları, Yaz ve Kış Musonları olmak üzere ikiye ayrılırlar.

a) Yaz Musonu:

Yaz mevsiminde karalar denizlere göre daha fazla ısınırlar. Bu durumda karalar üzerinde alçak basınç alanı, denizler üzerinde yüksek basınç alanı oluşur.

Deniz ve okyanuslar üzerindeki yüksek basınç alanından, karalar üzerindeki alçak basınç alanına esen rüzgârlara Yaz Musonu denir.

Advertisement

Deniz ve okyanuslardan kaynaklandıkları için bol nem taşırlar ve geçtikleri yerlere de bol yağış bırakırlar.

Yaz musonları Ön ve Güney Asya ile Hint Okyanusu ve Doğu Asya ile Büyük Okyanus’a bağlı denizler arasında oluşur.

Bunların dışında Yaz Musonları, Kuzey Amerika ile Meksika Körfezi arasında, Batı Afrika ile Gine Körfezi arasında ve Doğu Afrika ile Hint Okyanusu arasında da görülür.

b) Kış Musonu:

Bilindiği gibi karalar çabuk ısınıp çabuk soğur, denizler ise geç ısınıp geç soğurlar, işte bu ısınma farklılığından dolayı, kış mevsiminde karalar, çevresindeki denizlere göre daha soğuk olur ve buralarda yüksek basınç alanı oluşur.

Denizler ise karalara göre daha sıcak olduğu için alçak basınç alanı durumundadır. Aradaki basınç farkından dolayı karadan denize doğru rüzgârlar eserler. Bu rüzgârlara Kış Musonları adı verilir.

Kış Musonları kara kaynaklı olduğu için soğuk ve kurudurlar. Karaların üzerinden estikçe yağış getirmezler. Ancak denizler üzerinden geçtikten sonra, bir kara üzerine varırsa yamaç yağışlarına neden olurlar.

Advertisement

Kış Musonları, Avustralya’nın kuzeyinde, Endonezya’nın kuzey ve batısında, Japonya’nın batısında, Afrika’nın doğusunda ve Hindistan’ın güneydoğusundaki Doğu Gat Dağlarında, denizleri aşarak geldikleri için yağış bırakırlar.


Leave A Reply