Michelangelo Caravaggio Kimdir? İtalyan Ressamın Hayatı ve Çalışmaları

0

Michelangelo Caravaggio kimdir ve ne yapmıştır? Michelangelo Caravaggio hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Michelangelo Caravaggio

Caravaggio veya Michelangelo Merisi, modern resmin babalarından biri olarak kabul edilen bir İtalyan ressamdı.

Michelangelo Caravaggio

Kaynak: commons.wikimedia.org

Caravaggio Kimdi?

Caravaggio tartışmalı ve etkili bir İtalyan sanatçıydı. 11 yaşında yetim kaldı ve Milano’da bir ressamın yanında çıraklık yaptı. Daha açık alanları vurgulamak için gölge kullandı. Kullandığı tenebrism tekniği için çalışmalarının popüler hale geldiği Roma’ya taşındı. Ancak kariyeri kısa sürdü. Caravaggio bir arbede sırasında bir adamı öldürdü ve Roma’dan kaçtı. Çok geçmeden 18 Temmuz 1610’da öldü.

İlk yıllar

Ateşli başyapıtları arasında “Bakirenin Ölümü” ve “Goliath’ın Başlı Davut” adlı eserleri bulunan ve nesiller boyu sanatçılara ilham veren Caravaggio, 1571 yılında İtalya’da Michelangelo Merisi da Caravaggio olarak doğdu. Geldiği dünya şiddetli ve zaman zaman istikrarsızdı. Doğumu,  İnebahtı Savaşı’ndan sadece bir hafta önce gerçekleşti.

Caravaggio’nun erken aile hayatı hakkında pek bir şey bilinmiyor. Babası Fermo Merisi, Caravaggio markisinin kahyası ve mimarıydı. Caravaggio altı yaşındayken, hıyarcıklı veba hayatı boyunca yuvarlandı ve babası da dahil olmak üzere ailesindeki neredeyse herkesi öldürdü.

Caravaggio, 11 yaşında Milano’ya taşındı ve ressam Simone Peterzano’nun yanında çıraklık yapmaya başladı. Onlu yaşlarının sonlarında, belki de 1588 gibi erken bir tarihte, beş parasız bir Caravaggio Roma’ya taşındı. Orada, Caravaggio kendini beslemek için, çoğu kendisinden çok daha az yetenekli olan diğer ressamlara yardım eden işler buldu. Ancak istikrarsızlığı nedeniyle, bir işten diğerine atladı.

1595 civarında, Caravaggio kendi başına dışarı çıktı ve resimlerini bir satıcı aracılığıyla satmaya başladı. Çalışmaları kısa süre sonra Caravaggio’nun resimlerine hayran olan ve onu odası ve pansiyonu olan kendi evine yerleştiren Kardinal Francesco del Monte’nin dikkatini çekti.

Üretken bir ressam olan Caravaggio’nun hızlı çalıştığı, genellikle bir tabloya yalnızca iki hafta içinde başlayıp bitirdiği biliniyordu. Del Monte’nin etkisi altına girdiğinde, Caravaggio’nun adına zaten 40 eseri vardı. Listede “Meyve Sepetli Çocuk”, “Genç Bacchus” ve “Müzik Partisi” yer aldı.

Caravaggio’nun erken dönem çalışmalarının çoğu, melekler, lutenistler ya da en sevdiği aziz olan Vaftizci Yahya olarak yapılan tombul, güzel genç çocukları içeriyordu. Resimlerdeki erkeklerin çoğu çıplak ya da bol giyimliydi. Caravaggio’nun bilinen tek asistanı, Caravaggio’nun bir dizi eserinde görünen ve aynı zamanda onun sevgilisi olan Cecco adında bir çocuktu.

Genişletilmiş Temyiz

1597’de Caravaggio, Roma’daki San Luigi dei Francesi Kilisesi’ndeki Contarelli Şapeli’nin dekorasyonu için komisyon aldı. 26 yaşındaki ressama, St. Matthew’un hayatından ayrı sahneleri betimleyen üç büyük resim yapma görevini yükleyen önemli ve göz korkutucu bir görevdi.

Ortaya çıkan üç eser, “Aziz Matta ve Melek”, “Aziz Matta’nın Çağrısı” ve “Aziz Matta’nın Şehitliği” 1601’de tamamlandı ve birlikte Caravaggio’nun bir sanatçı olarak olağanüstü yelpazesini gösterdi.

Ancak bu eserler aynı zamanda hem kilisede hem de halkta büyük bir şaşkınlık yarattı. Caravaggio, eseri icra ederken, azizlerin geleneksel ibadet tasvirlerinden kaçındı ve Aziz Matta’yı çok daha gerçekçi bir ışıkla sundu. “Aziz Matta ve Melek”in ilk versiyonu, patronları arasında o kadar çok endişeye neden oldu ki, onu yeniden yapmak zorunda kaldı.

Ancak Caravaggio için komisyon, resmi için geleneksel dini sahneleri kaldırabileceği ve kendi karanlık yorumuyla gösterebileceği heyecan verici yeni bir yön sağladı. İncil sahneleri, Roma sokaklarında karşılaştığı fahişeler, dilenciler ve hırsızlarla doldu.

Bir miktar mali rahatlamaya ek olarak, Contarelli Şapeli komisyonu ayrıca Caravaggio’ya çok sayıda teşhir ve çalışma sağladı. Sonraki birkaç yıldaki resimleri arasında “Aziz Petrus’un Çarmıha Gerilmesi”, “Aziz Paul’ün Dönüşümü”, “İsa’nın Yıkılışı” ve ünlü “Bakirenin Ölümü” yer aldı. İkincisi, şişmiş bir göbek ve çıplak bacaklarla Meryem Ana tasviri ile Caravaggio’nun tarzından o kadar çok şey aldı ki, Karmelitler tarafından geri çevrildi ve sonunda Mantua Dükü’nün eline geçti.

Medusa; Kaynak: commons.wikimedia.org

Sorunlu hayat

Tartışma olsa da, yalnızca Caravaggio’nun başarısını körükledi. Ve bu başarı arttıkça ressamın kendi kişisel kargaşası da arttı. Şiddetli ruh hali değişimleri olan, içki içmeye ve kumar oynamayı seven, şiddetli bir adam haline geldi.

Sık sık dövüşen Caravaggio, başka bir ressamın Caravaggio’nun kendisine saldırdığına dair şikayetinin ardından 1603’te kısa bir hapis cezasına çarptırıldı. Ancak sonraki birkaç yıl sadece Caravaggio’nun öfkesinin arttığını görüldü. 1604’te bir garsona bir tabak enginar fırlatmak ve 1605’te Romalı muhafızlara taşlarla saldırmak gibi saldırılar mitosu içeriyordu.

Şiddeti nihayet 1606’da Ranuccio Tomassoni adında tanınmış bir Romalıyı öldürdüğünde şiddetle patlak verdi. Tarihçiler, suçun kökeninde ne olduğu hakkında uzun süredir spekülasyon yapıyorlar. Bazıları bunun ödenmemiş bir borcun üzerinde olduğunu öne sürerken, diğerleri bunun bir tenis maçıyla ilgili bir tartışmanın sonucu olduğunu iddia etti. Daha yakın zamanlarda, Andrew Graham-Dixon da dahil olmak üzere tarihçiler, Caravaggio’nun Tomassoni’nin karısı Lavinia’ya olan şehvetine işaret ettiler.

Kaçak

Cinayetin hemen ardından, Caravaggio Roma’dan kaçtı ve bir dizi başka yere sığındı: diğerleri arasında Napoli, Malta ve Sicilya. Ama suçundan dolayı cezadan kaçarken bile Caravaggio’yu şöhret izledi. Malta’da, Adalet Şövalyesi olarak Malta Nişanı’na kabul edildi; bu ödül, Düzen, işlediği suçu öğrendiğinde kısa süre sonra elinden alındı.

Ancak Caravaggio kaçarken bile çalışmaya devam etti. Napoli’de bir ressam için “Tesbih Madonna” ve daha sonra Monte della Misericordia Pio Şapeli kilisesi için “Merhametin Yedi Eseri” resmini yaptı.

Malta’da Valetta’daki katedral için “Vaftizci Yahya’nın Başının Kesilmesi”ni yarattı. Messina’da çalışmaları arasında “Lazarus’un Dirilişi” ve “Çobanların Hayranlığı” yer alırken, Palermo’da “Aziz Francis ve St. Lawrence ile Tapınma” resmini yaptı.

Caravaggio’nun bu döneme ait en şok edici tablolarından biri, ressamın gecenin bir yarısı mezarından kaçan İsa Mesih’i daha az aziz, daha fazla başıboş bir şekilde betimlediği “Diriliş”tir. Bu sahne şüphesiz Caravaggio’nun kendi hayatındaki olaylardan esinlenmiştir. Bu zamana kadar, Caravaggio sinirli bir enkaz haline gelmişti, sürekli kaçıyordu ve hayatı için sürekli korku içindeydi, öyle ki kıyafetleri üzerinde ve yanında bir hançerle uyuyordu.

Sonraki yıllar

Caravaggio’nun 1606’da işlediği cinayet, şiddetinin sonu değildi. Temmuz 1608’de Malta’daki St. John Tarikatı’nın en kıdemli şövalyelerinden Fra Giovanni Rodomonte Roero’ya saldırdı. Caravaggio saldırıdan tutuklandı ve hapse atıldı, ancak sadece bir ay sonra kaçmayı başardı.

Andrew Graham-Dixon’ın araştırmasına göre, Roero saldırıyı geride bırakmadı. 1609’da Caravaggio’yu Napoli’ye kadar takip etti ve ressama bir meyhanenin dışında saldırdı ve yüzünü bozdu.

Saldırının Caravaggio’nun zihinsel ve fiziksel durumu üzerinde derin bir etkisi oldu. Vizyonu ve fırça çalışması, daha sonraki iki resmi, “Aziz Ursula’nın Şehitliği” ve “Aziz Petrus’un İnkarı” ile kanıtlandığı gibi, saldırıdan zarar gördü.

Cinayetten ceza almamak için Caravaggio’nun tek kurtuluşu, onu affetme yetkisine sahip olan papadan gelebilirdi. Büyük olasılıkla arkadaşlarının onun affını sağlamak için onun adına çalıştıklarını öğrenen Caravaggio, 1610’da Roma’ya geri dönmeye başladı. Napoli’den yola çıkarken, teknesinin durduğu Palo’da tutuklandı. Serbest bırakıldıktan sonra yolculuğuna devam etti ve sonunda birkaç gün sonra 18 Temmuz 1610’da öldüğü Port’Ercole’ye geldi.

Caravaggio’nun ölümünün kesin nedeni uzun yıllar boyunca gizemle örtüldü. Ancak 2010 yılında, Caravaggio’nun kalıntılarını inceleyen bir bilim adamları ekibi, kemiklerinin yüksek düzeyde kurşun içerdiğini keşfettiler – bunun ressamı delirtecek kadar yüksek seviyelerde olduğundan şüpheleniyorlar. Francisco Goya’yı kurşun zehirlenmesinin de öldürdüğünden şüpheleniliyor.

Etkileri

Caravaggio, ölümünden sonra dışlanmış olsa da, sonunda modern resmin kurucu babalarından biri olarak tanınmaya başladı. Çalışmaları, Diego Velazquez’den Rembrandt’a kadar birçok geleceğin ustasını büyük ölçüde etkiledi. 2010 yılında Roma’da, ölümünün 400. yıldönümünü kutlayan çalışmalarının sergisi 580.000’den fazla ziyaretçiyi çekti.

Kaynak 2

Michelangelo Caravaggio; İtalyan ressamıdır (Milano’da Caravaggio 1573 – Porto d’Ercole 1610).

1584’te Milano’da Simone Peterzamo’nun yanında eğitim gördü. 1597’de Roma San Luigi dei Francesi Kilisesi’nin bir şapelini süslemekle görevlendirildi. Aziz Matheus’un yaşamından üç sahneyi aktardığı resimler kaba ölçülerde gerçekçi olduğundan kilisece kabul edilmedi. 1600-1601’de Roma Santa Maria del Popolo Kilisesi için resimler yaptı. 1606’da bir cinayet suçu nedeniyle izlenince Napoli’ye kaçtı. Malta, Messina, Siracusa ve Palermo’ya gitti. 1609’da Napoli’ye döndü. Bir kavgada ağır yaralandı. Bağışlanmasını beklediği bir sırada sıtmadan öldü.

Barok sanatçılardan olan Caravaggio, kendinden sonraki sanatçıları etkiledi. Eserleri sanat dünyasında devrim yapacak nitelikte sayıldı. Aşırı gerçekçilikle yarattığı eserler dışında duygusal anlatımlı dinsel resimler de yaptı. Doğa gözlemlerini ayrıntıyla resme aktardı, ışığın kullanımında yenilik getirdi, karanlık alana tek kaynaktan kuvvetli bir ışık vermeyi yeğledi.

Başlıca eserleri:

Bacchus (1585, Floransa, Galleria degli Uffizi); Medusa (1590 Floransa Galleria degli Uffizi); Aziz Matheus ve Melek (1599, Roma, San Luigi dei Fracesi Kilisesi); Aşkın Zaferi (1600, Batı Berlin, Dahlem Museum); Deposizione (İsa’nın Çarmıhtan İndirilişi 1604, Roma, Vatican Pinacoteca); Morte di Vergine (Meryem’in Ölümü, 1609, Paris, Louvre).


Leave A Reply