Misoprostol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Misoprostol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Misoprostol yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Misoprostol neyi tedavi eder?

Misoprostol

Misoprostol

Bu ilaç, özellikle ülser geliştirme riski altındaysanız veya ülser öykünüz varsa, NSAID’leri (aspirin, ibuprofen, naproksen gibi) alırken mide ülserlerini önlemek için kullanılır. Misoprostol, kanama gibi ciddi ülser komplikasyonları riskinizi azaltmanıza yardımcı olur. Bu ilaç, onunla temas eden asit miktarını azaltarak mide astarınızı korur. Bu ilaç ayrıca hamileliği sonlandırmak için başka bir ilaçla (mifepriston) birlikte kullanılır.

Misoprostol nasıl kullanılır?

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürü ile birlikte gelir. Dikkatli okuyun. Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza sorunuz. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bu ilacı mide ülserlerini önlemek için alıyorsanız, doktorunuzun önerdiği şekilde, genellikle günde dört kez ağızdan alın. İshali en aza indirmek için yemeklerden sonra ve yatmadan önce alın.

Bu ilacı hamileliği sonlandırmak için alıyorsanız, aynen doktorunuzun önerdiği şekilde ağızdan alın. Doğumu başlatmak için bu ilacı kullanıyorsanız, sağlık uzmanınız ilacı vajinanıza yerleştirecektir.

Misoprostol kullanırken magnezyum içeren antasitler almaktan kaçının çünkü bunlar neden olduğu ishali kötüleştirebilir. Bir antiasite ihtiyacınız varsa, bir ürün seçmenize yardımcı olması için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Advertisement

Ülserin önlenmesi için, NSAID’leri aldığınız sürece bu ilacı almaya devam edin. Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Her gün aynı saatlerde kullanmayı unutmayın. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuzu bilgilendiriniz.

Yan etkiler

Mide bulantısı veya mide krampları oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz. Bu ilacın, doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar vermesi nedeniyle reçete edildiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

İshal, misoprostol ile sık görülür ve genellikle onu almaya başladıktan yaklaşık iki hafta sonra ortaya çıkar ve yaklaşık bir hafta sürer. Susuz kalmayı önlemek için sıvı ve mineral/elektrolit alımınızı sürdürdüğünüzden emin olun. Durmayan ishal bazen vücudunuzun su ve minerallerinin büyük oranda kaybına neden olabilir. Bu ciddi dehidrasyon ve mineral dengesizliği belirtilerinden herhangi birini geliştirirseniz hemen doktorunuza söyleyin: baş dönmesi, azalan idrara çıkma, zihinsel/ruh hali değişiklikleri, kas zayıflığı, yavaş/düzensiz kalp atışı.

Aşağıdakiler dahil ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: adet sorunları veya düzensizlikleri, olağandışı/ağır vajinal kanama. Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, ciddi bir alerjik reaksiyonun herhangi bir belirtisini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı/şişme (özellikle yüz/dil/boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada zorluk.

Önlemler

Misoprostole alerjiniz varsa, misoprostol almadan önce doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle mide/bağırsak hastalığınızı (inflamatuar bağırsak hastalığı gibi) söyleyin. Günlük alkol ve tütün kullanımı mide kanaması riskinizi artırabilir. Alkollü içecekleri sınırlayın ve sigarayı bırakın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Advertisement

Bu ilacı hamileliği sonlandırmak için mifepriston ile birlikte alıyorsanız, nadiren hamilelik sona ermeyebilir. Doktorunuz tarafından yakından takip edilmeniz ve ilerlemenizi takip etmek için planlanmış randevularınıza uymanız çok önemlidir. Acil bir durumda kimi arayacağınız ve ne yapacağınız konusunda doktorunuzdan net talimatlar aldığınızdan emin olun. Kombine ilacı aldıktan sonra vajinal kanama bekleyin, ancak şiddetli/uzun süreli vajinal kanama, enfeksiyon belirtileri (ateş, üşüme dahil) veya bayılma gibi beklenmeyen semptomlar geliştirirseniz hemen doktorunuza söyleyin.

Bu ilaç, doğmamış bir bebeğe olası zararı nedeniyle mide ülserlerini önlemek için hamilelik sırasında kullanılmamalıdır (ayrıca bkz. Uyarılar). Doğurganlık çağındaysanız, misoprostol alırken ve kullanmayı bıraktıktan sonra en az bir ay veya tamamlanmış bir adet döngüsü boyunca etkili doğum kontrol yöntemleri kullanın. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, hemen doktorunuzu bilgilendiriniz.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Bununla birlikte, bu ilacın emzirilen bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı tüm olası ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli/reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacı başlatmayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin.


Leave A Reply