Momo Kitap Özeti Konusu ve Karakterler Detaylar, Michael Ende

0
Advertisement

Michael Ende ‘nin Momo isimli kitabının, romanının konusu ve karakterleri. Momo kitabının özeti, incelemesi, açıklaması, kitap hakkında bilgi.

Momo

Momo, 1973’te yayınlanan Michael Ende’nin fantastik bir romanıdır. Zaman kavramı ve modern toplumlarda insanlar tarafından nasıl kullanıldığı ile ilgilidir. Momo ya da zaman hırsızlarının ve çalınan zamanı getiren çocuğun garip hikayesidir. Kitap, 1974’te Deutscher Jugendliteraturpreis’i kazandı.

Momo Kitap Özeti

Kitabın Özeti

Bir kasabadaki kalıntılar arasına yarım daire biçimli bir tiyatro vardır. Bu harabede Momo adında bir kız yaşar. Çevredeki insanlar Momo’ya uyuyabileceği bir uyku alanı inşa ederler ve Momo’ya yiyecek getirirler. Momo’nun anne babası yoktur, okuma bilmiyordur ve hatta kaç yaşında olduğu bile bilmez.

Zamanla tiyatro, herkesin bu sıra dışı kızla zaman geçirmeye geldiği bir yer haline gelir. Momo dinlemeyi çok iyi biliyordur ve onunla konuştuktan sonra insanlar durumlarını net bir şekilde fark ederler. Eğitimsiz olanların bile onunla konuştuktan sonra parlak fikirleri buluşur. Tartışan insanların ara bulucusudur.

Momo birçok arkadaş edinir ve ona en yakın olanı Gigi ve Beppo dur. Gigi, hikayeler icat etmeyi ve insanları onlarla mutlu etmeyi seven eğlenceli bir insandır. Momo ile zaman geçireceği zaman ona bir prenses Momo ve prens Gigi hakkındaki hikayeleri anlatır. Beppo sokakları temizler ve işini gurur ve haysiyetle yapar. Tiyatro, oraya gelip yeni oyunlar icat eden birçok çocuk tarafından ziyaret edilir.

Advertisement

momo

Duman Adamlar

Kasabaya üstlerinde gri takım elbise, şapka ve ağızlarında sigaraları ile “Duman Adamalar” geldiğinde her şey değişti. Onlar, Zaman Tasarrufu Bankasının temsilcileridir ve insanlara hiçbir şey yapmadan harcadıkları zamanı bankaya yatırmalarını söylerler. İşleri herhangi bir şekilde gözlemlenemez ve garip olan şey, hiç kimsenin onlarla konuştuğunu hatırlamamasıdır, ancak herkes onların talimatlarını izledi ve zamanla daha fazla insan bankalarına katılır.

Çalışan ve başka bir şey yapmak için vakti olmayan insanlar birikiyordu. Soğuk bir atmosfer şehri sarar ve insanlar her gün daha fazla çalışır. Daha az sayıda çocuk tiyatroyu ziyaret eder, çünkü ebeveynleri onlara sadece boş gezenlerin orada toplandığını söyler.

Gelecekte faydalı olacak becerilerin düşünüldüğü farklı anaokullarına giderler. Ebeveynler daha fazla çalışırlar, böylece çocukların hayal gücünü etkilemeyecek oyuncaklar almak için daha fazla paraları olacaktır. Momo yalnız kalır.

Bankaya katılan bazı arkadaşlarını onu ziyaret etmeye ikna etmeyi başarır ve bundan dolayı Duman Adamlardan birisi onu ziyaret eder. Arkadaşlarından vazgeçmesi için onunla konuşmaya çalışır.

Arkadaşlarına zarar verdiğine dair onu ikna etmeye çalışır çünkü hayattaki tek önemli şey olan kazanmak dostluk ve sevgiden daha önemlidir. Arkadaşlarının yerini alması için ona bir oyuncak bebek vermeyi teklif eder. Momo kabul etmez.

Advertisement

Duman Adamlardan biri yanlışlıkla gerçeği ağzından kaçırır ve insanların bankada kurtardığı zamanın sonsuza kadar kaybolduğunu öğrenir. Beppo ve Gigi’ye sonra da diğer çocuklara söyler. Herkesi tasarruflarından vazgeçmeye ve sonunda gerçeği öğrenecekleri bir toplantıya çağırmaya davet eden pankartlar taşıyarak, bir protesto düzenlemeye karar verirler.

Aynı gün Beppo hurdalıkta uyuyakalır ve yanlışlıkla Momo’ya önünde gerçeği söyleyen adamın duruşmasına tanık olur. Adam ölüm cezasına çarptırılmıştır. Ayrıca Momo’nun da başı derttedir.

momo

Hora Usta

Beppo arkadaşını uyarmak için tiyatroya koşar. Duman Adamlardan önce gider ama Momo orada değildir. Beppo tiyatroya gelmeden önce “Beni takip et” işareti taşıyan bir kaplumbağa tiyatroya gelmiş ve Momo bu kaplumbağayı takip etmiştir. Adamlar tiyatroya gelip kızı bulamadıklarında, şehrin her yerinde bir insan avı başlatırlar. Kaplumbağa daha akıllıdır ve Momo’yu adamlardan uzak tutar.

Yürürken kaplumbağanın arkasında mesajlar belirir ve bu şekilde Momo ile iletişim kurar. Sonunda kaplumbağa Momoyu “Asla” adlı bir sokağın ve “Hiçbir Yer” adlı bir evine götürür. Burası zamanın efendisi Hora Usta’nın eviydi. Kaplumbağa onun ortağıdır ve geleceği yarım saat önceden tahmin edebiliyordur. Bu yeteneği sayesinde Momo’yu tutmuştur.

Usta Hora zamanı yönettir ve eşit bir şekilde böler, böylece herkes yeterince zamana sahip olurlar. Hırsızlar her şeyi çalmak için ona ulaşmaya çalışırlar ama asla onu bulamazlar.

Hora, Momo’ya Duman Adamların ona zarar vermek istediğini açıklar. Onu üzerinde çiçeklerin olduğu bir göle götürür. Her çiçeğin bir saat olduğunu ve gölün aslında onun kalbi olduğunu söyler. Aslında, insanların kalbinin neye benzediğinin bir temsilidir, çünkü yaşamı temsil eden zamandır ve yaşam kalbin içine yerleştirilmiştir.

Momo’ya duman adamların çaldığı zamanı nerede tuttuğunu keşfetme şansı vermek için zamanı durdurmaya karar verir. Zaman durduğunda adamlar Hora’nın evine koştu ama zamanın durduğunu fark ettiklerinde barınaklarına giderler ve sigaraları aramaya başlarlar. Sigaralar onların yaşam kaynağıdır.

Zaman durmuş herşey donmuştur ama Momo Hora’nın verdiği çiçek saat sayesinde uyanıktır. Duman adamları takip etmeye karar verir. Adamlar Momo’yu gördüklerinde umutsuzca çiçeğini almaya çalışırlar. Momo çiçek saati ile adamların kasasını kilitler. Sadece altı adam kalmıştır. Momo kaplumbağanın yardımı ile her seferinde birer birer kaybolmalarını sağlar. Son adamın da sigarası bittiğinde o da ortadan kaybolur.

Momo çiçek saati ile, kasayı tekrar açar ve içinde saklanan milyonlarca çiçek saatleri serbest bırakır. Çalınan zaman uygun sahiplerine ve kalplerine geri döner ve zamanın yeniden başlamasına neden olur (insanlar durduğunu bilmeden). Momo arkadaşlarıyla tekrar bir araya gelir ve başka bir yerde Üstat Hora kaplumbağa ile birlikte sevinir.

Karakterler

Karakterler: Momo, Beppo, Gigi, Hora Usta, kaplumbağa, Duman Adamlar

Advertisement
  • Momo – romanın ana karakteri. Tiyatro harabelerinde ortaya çıkan kimliği bilinmeyen bir kız. Poliste kaydı yoktu. Okula gitmemiştir ve zamanını onun için bir bilgelik kaynağı olan başkalarını dinleyerek geçirir.
  • Her şeyden çok sevdiği birçok arkadaşı vardır. Momo, sadece arkadaşlığı bilen ve oynamak için çok zamanı olan bir çocuğu temsil eder.
  • Gigi – Momo’nun arkadaşlarından biridir. İkinci en iyi arkadaşı Beppo’nun tam tersidir. Şakalar yapan ve bulaşıcı bir gülümsemesi olan yakışıklı bir genç adam olarak tanımlanabilir Gerçek adı Girolamo’ydu.
  • Beppo – Momo’nun en iyi arkadaşıdır. Az konuşur ve sadece gerçeği konuşur. Beppo en büyük tehlikenin yalanlardan geldiğini düşünür.
  • Duman Adamlar – kasabada ortaya çıkan yabancı varlıklardır. Şapkaları ve gri kıyafetleri vardır. Sigara içerler ve herkese Zaman Tasarrufu Bankasına katılma teklifinde bulundular.
  • Cassiopeia – zamanının dışında var olan büyülü bir kaplumbağadır. Hora Usta’ya aittir. Geleceği yarım saat önceden görebilir. Yavaş olmasına rağmen olması gereken yerdedir. Momo ile sırtındaki mesajlar yoluyla konuşur. Momo Cassiopeia sayesinde Duman adamları yener.
  • Hora Usta – ihtiyacı olan herkese zaman gönderme görevi vardır.


Leave A Reply