Monte Kristo Kontu Kitap Özeti Konusu Hakkında Bilgiler, Alexandre Dumas

0
Advertisement

Alexandre Dumas’ın Monte Kristo Kontu isimli kitabının özeti, konusu, kitap hakkında ilginç bilgiler. Monte Kristo Kontu kitap tanıtımı.

Monte Kristo Kontu Kitap Özeti

Monte Kristo Kontu

Konusu – Özeti

19 yaşındaki EDMOND DANTÈS bir komplonun kurbanı oluyor ve bir ada hapishanesi olan Château d’If’te suçsuz yere zindana atılıyor. Aradan korkunç yıllar geçiyor ve tam DANTÈS kendini bırakmak üzereyken ABBÉ FARIA ile tanışıyor. ABBÉ FARIA kazdığı tünelle adadan kaçmaya çalışırken kendini DANTÈS’in hücresinde buluyor. İkisi dost oluyor ve FARIA, DANTÈS’e Montecristo Adası’nda gömülü bir hazineden söz ediyor. Kısa süre sonra FARIA ölüyor. DANTÈS onun yerine kefene giriyor, denize atılıyor, kefenden çıkıyor, kurtarılıyor ve hazineyi buluyor.

14 yıl sonra DANTÈS Fransa’ya geri dönüyor ve geçmişte tam olarak neler olup bittiğini ortaya çıkarıp, akıllıca bir intikam, planı yapıyor. Geçmişte ona kurulan tuzağa dahil olan herkes cezalandırılıyor; hem de fazlasıyla. DANTÈS biraz fazla ileri gitmiş olduğunu fark edene kadar epey kişi ölüyor, mahvoluyor, aklını kaçırıyor ya da tutuklanıyor.

Elbette aşka da yer veriliyor, çünkü DANTÈS tutuklandığında, güzel bir kız olan MERCÉDÈS ile evlenmek üzereydi. Kız kötü adamla evleniyor. DANTÈS onunla yeniden karşılaştığında hâlâ ona karşı bir şeyler hissediyor, ama DANTÈS planını uygulamak, MERCÉDÈS de namuslu davranmak zorundadır

Kitap Hakkında İlginç Gerçekler

Tanınmış Küba purosu markası Montecristo adını bu romandan aldı, çünkü fabrikada purolar sarılırken biri işçilere hep kitap okurdu ve MONTE CRISTO KONTU en çok sevilenlerden biriydi!

Advertisement

Kişiler listesinin yer aldığı bir baskıyı almaya özen gösterin ya da böyle bir listeyi kendiniz hazırlayın. Özellikle ikinci bölümde ilişkiler yumağı epey karmaşık hale geliyor ve ölümler Shakespearevari bir hal alıyor (zehir, delirme, yanlışlık). Ha bir de şu var, kitap oldukça kaim…

Ama gözünüz korkmasın, MONTE CRISTO KONTU hâlâ en iyi macera romanlarından biridir. Hiç olmazsa bir film uyarlamasını (en iyisi 1979 yılında çekilen televizyon dizisini) izleyin.

Elbette ÜÇ SİLAHŞÖRLER. DARTAGNAN ve arkadaşları ATHOS, PORTHOS ve ARAMİS’in öyküsü bu kitabın 200 yıl öncesinde geçiyor, ama benzer biçimde tüyler ürpertici bir maceradır.

Alexandre Dumas

Yazar Hakkında

Dumas’nın büyükbabası Haiti’de bir çiftlik sahibi, büyükannesi ise onun kölelerinden biridir. Alexandre gür, koyu renk ve kıvırcık saçlarını ve melez görünümünü muhtemelen ondan almış. Yazar bu yüzden pek çok kez ırkçı sözler duymak zorunda kaldı, ama bunlar onu sarsmış gibi görünmüyor.

Alexandre Dumas bir zevk düşkünü, bir hovarda, coşkulu ve cömert bir müsriftir. Henüz erken yaşlarda yazmaya başlıyor. Önceleri, çoğu tarihsel konulu tiyatro oyunları yazıyor, o zamanlar başarılı olan bu oyunlar günümüzde pek bilinmiyor. Sonra, yazarak gerçekten çok para kazanılabileceğini keşfediyor. Dumas, yanında çalışan bir elemanıyla birlikte durmaksızın gazetelerde tefrika halinde yayınlanan öyküler kaleme alıyor. Okurların sevdiği ve yayıncıların iyi paralar ödediği maceralı, kurgusal-tarihsel olayları konu alıyor; örneğin, MONTE CRISTO KONTU ve ÜÇ SİLAHŞÖRLER.

Advertisement

Bir yandan da politikayla ilgileniyor, başka yazarlara destek oluyor, davetler veriyor ve kendisine sevgililer buluyor. Tüm bunlar epey para götürüyor. Sonunda Dumas iflas ediyor ve oğlunun yanma taşınmak zorunda kalıyor. Onun adı da Alexandre ve o da yazar, KAMELYALI KADIN onun en ünlü romanı. Bu yüzden baba oğuldan “yaşlı Alexandre Dumas” ve “genç Alexandre Dumas” diye bahsediliyor.

Yaşlı Dumas, bize bir sürü işe yarar alıntı bıraktı. Özellikle de kadınlar ve evlilik hakkındaki sözleri, düğün dergilerinde zevkle kullanılıyor:

Kadınlar bize büyük şeyler için ilham verir ve sonra da bunları gerçekleştirmemizi engeller.
Evlilik boyunduruğu o kadar ağırdır ki, taşımak için iki kişiye gerek duyulur. Bazen de üç.


Leave A Reply