Alexandre Dumas Pere Kimdir?

0
Advertisement

Monte Cristo Kontu ve Üç Silahşörler isimli eserleri ile dünya çapında tanınan Fransız yazar Alexander Dumas Pere hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Alexandre Dumas Pere

Alexandre Dumas Pere

Alexandre Dumas Pere

Alexandre Dumas Pere (24 Temmuz 1802, Villers-Cotterêts, Fransa – 5 Aralık 1870, Seine-Maritime, Fransa)

Tanınmış bir Fransız romancısıdır. Fransız Cumhuriyet Ordusu generallerinden biriyle Haiti’li bir kadının oğludur. Gerek dış görünüşü ve gerekse fırtınalı iç alemiyle damarlarında siyahi kanı taşıdığını açıkça gösteriyordu. Henüz pek küçük yaştayken babasının ölmesi, Alexandre’ın günlük hayatı üzerinde önemli bir rol oynadı. Öğrenimini çabuk bitirip, hayatını kazanmak için iş aramak zorunda kaldı. Yirmi yaşında, cebinde yirmi frank parayla Paris’e gitti. O devirde, böyle bir maceraya atılmak çılgınlık sayılırdı.

Dumas, çok geçmeden Orleans Dükü’nün yanında iş buldu. 1826’da küçük bir hikâye kitabı ile yazı hayatına başladı. Üç yıl sonra «III. Henri ve Sarayı» adında tarihî bir piyes yazdı, kısa zamanda ün kazandı. Artık Paris sosyete çevresine de girmişti. Devrin bütün büyük adamlarını tanıyordu. Bir ara siyasete de atıldıysa da başarı elde edemedi. Üstelik, hesapsız davranışları yüzünden borçlanmıştı da. Durmadan roman yazmaya başladı. Dumas, ülkücü bir insan değildi. Günün gereklerine uyabilmekten başka bir isteği yoktu. Bu yüzden, eserlerinde ana fikir aramak boştur. Dumas’nın başarısı, ilgi çekici olayları bulup, onları tatlı bir üslûpla anlatmasından doğmuştur. Eserleri, sanat bakımından pek önem taşımaz, sadece konuları zengindir.

Alexandre Dumas’nın para işlerine hiç aklı ermezdi. Eline geçeni çılgınca harcar, sonra da borç içinde kıvranmaya başlardı. Borçlarını ödemek için de durmadan yazı yazıyordu. Oğlu Alexandre Dumas Fils’in yetişmesiyle hiç ilgilenmemişti. Sadece, oğlunun yazı yazmasını yasak ederek, güya babalık görevini yerine getirmişti, fakat küçük Dumas, gizli gizli yazdı, bir tek romanı ile babasının bunca yıllık şöhretini bastırdı. Baba – oğul Dumas’lar edebiyat âleminde Alexandre Dumas Pere (Baba) ve Alexandre Dumas Fils (oğul) diye anılırlar.

Alexandre Dumas Pere’in en güzel eserleri «Üç Silâhşorlar» ve «Monte Kristo Kontu» dur. Bu eserler bütün dünya dillerine defalarca çevrilmiş, konuları filme alınmıştır. Özellikle «Monte Kristo Kontu» nu Fransızlar o kadar benimsemişlerdir ki romanda adı geçen «If Şatosu» na benzer yıkıntıya İf Şatosu adı verilmiştir, her yıl Fransa’ya giden turistler bu şatoyu mutlaka gezerler.

Advertisement

Alexandre Dumas Pere son günlerini sefalet içinde geçirmiştir. Kısa zamanda tanınıp durumunu düzelten oğlu, son günlerinde onu yanına alıp bakmıştır.


Leave A Reply