Mrs. Dalloway, Virginia Woolf Kitabı Konusu Tanıtımı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway isimli kitabının konusu, kısaca özeti ve tanıtımı. Virginia Woolf Mrs. Dalloway Kitabı hakkında bilgi.

Mrs. Dalloway - Virginia Woolf

Mrs. Dalloway – Virginia Woolf

Konusu

Hikâye, bir haziran günü Londra’da geçiyor. MRS. DALLOWAY ve kocasının akşam yemeğine misafirleri var. Alışverişten eve dönen MRS. DALLOWAY bir gençlik arkadaşıyla karşılaşıyor ve sonra da akşam için hazırlanıyor.

Buna paralel olarak, travmatize olmuş ve intihar etmek için hazırlanan savaş gazisi SEPTIMUS WARREN SMITH konu ediliyor.

Bunların dışında bir sürü bilinç akışı var. İki başkarakter sürekli kendi düşünce dünyalarına dalıp gidiyor; gerçek dünyadaki olaylar, onları durmadan kendi dünyalarına sürüklüyor. WARREN tabii ki korkunç savaşı, MRS. DALLOWAY de yaşamı, özellikle de gençliğini ve kaçırmış olabileceği fırsatları düşünüyor; insan 51 yaşında, bir gençlik arkadaşını beklerken ve önemli konuklar için hazırlık yapmak zorundayken neler düşünürse işte.

Sonunda MRS. DALLOWAY akşam yemeği sırasında, WARREN’m intihar ettiğini öğreniyor ve kısa bir süreliğine ürküyor. Düşündüğü şu: Aman, daha kötü alın yazıları da var. •

Advertisement

Kitap Hakkında

Virginia Woolf, ULYSSES için çok aşağılayıcı sözler söylemiş olmasına rağmen, iki kitap arasında pek çok benzerlik var; olay bir günde geçiyor, düşünceler aktarılırken bol bol monoloğa başvuruluyor.

Big Ben saat kulesinin vuruşları önemli bir öğe, bunlar dış zaman çerçevesini belirtiyor. Aslında Virginia Woolf romanına THE HOURS (saatler) adını vermeyi bile düşünmüştü, sonra bundan vazgeçti.

Ama 2001’de, Amerikalı yazar Michael Cunningham Virginia Woolf’a saygı niteliğinde SAATLER adlı bir roman yazdı. Cunningham yazarın yaşam öyküsünü, kahramanı MRS. DALLOWAY ve 1949’da Los Angeles’ta yaşayan ve Virginia Woolf’un romanını okuyan başka bir kadınla birleştiriyor. Cunningham kitabı için Pulitzer Ödülü aldı.

Belki Cunningham’ın romanıyla başlamak daha iyi olur. O da kolay yutulur lokma değil, ama yine de Virginia Woolf’tan daha kolay anlaşılır. Meryl Streep, Nicole Kidman ve Julianne Moore’un rol aldığı Oscar ödüllü film THE HOURS, başlangıç için iyi bir fikir olabilir. Film biraz farklı, ama Virginia Woolf’a karşı ilgi uyandırıyor.

Edward Albee’nin KİM KORKAR VIRGINIA WOOLF’TAN adlı tiyatro oyununun İngiliz yazarla aslında hiçbir ilgisi yok. Oyunun adında, Who is Afraid of the Big Bad Wolf adlı Disney şarkısına bir gönderme var; tiyatro yazarının entelektüel bir esprisi değil yani.

Advertisement


Leave A Reply