Muallim İsmail Hakkı Bey Kimdir?

0
Advertisement

İsmail Hakkı Bey Kimdir? Muallim İsmail Hakkı Bey hayatı, biyografisi, eserleri, İsmail Hakkı Bey hakkında Bilgi.

İSMAİL HAKKI BEY (1860-1927)

Büyük bir Türk bestekârıdır. «Muallim, Hoca» ve bir de Muzıka-i Hümayun’daki rütbesi olan «Kaymakam» diye anılır. Muzıka-i Hümayun ve Daru’l-Elhan (İstanbul Konservatuvarı) Türk Musikisi bölümü başında bulunmuş, halka Türk müziğinin son muntazam konserlerini dinletmiştir.

İ. Hakkı Bey pek çok eser bestelemiş, bıkmak bilmez bir müzik faaliyeti içinde yaşamıştır. Bestelerinin hepsinin değerli olduğu söylenemez; çok gelişi güzel olanları vardır. 2.000’e yakın bestesinden 523’ü elimizdedir; gerisinin nerede olduğu bilinmiyor. 3’er perdelik 2 de opereti vardır: «Bülbül» ve «Kaşıkçılar». Cumhuriyet devrinde İ. Hakkı Bey, İstanbul Opereti’ni kurmuştu. Her çeşit eser bestelemeye heves eden bestekârın bazı saz eserleriyle «büyük söz eseri» denen beste ve semailerinde dehası belli olur. Pek tanınmış ve güzel eserleri arasında şunlar sayılabilir:

Nihavend Yürük Semai, Fahte usulünde Ferahfeza Peşrevi, Devr-i Revan usulünde Ferahfeza II. Beste, Fahte usulünde Acem-Kürdi Peşrevi, Acem-Kürdi Saz Semaisi, Hafif usulünde Nişaburek Beste, Semai usulünde Kürdi Şarkı, güftesi Ahmet Muhtar Paşa’nın olan Mahur Mehterhane-i Hümayun Marşı.

Advertisement

Leave A Reply