Muhammed Ali Cinnah Kimdir?

0
Advertisement

Muhammed Ali Cinnah kimdir? Muhammed Ali Cinnah hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Muhammed Ali Cinnah; Pakistanlı devlet adamıdır (Karaçi 1876 – ay. y. 1948). 1892’de işletmecilik öğrenimi için İngiltere’ye gönderildiyse de hukuk öğrenimini yeğleyerek Lincoln İnn’i bitirdi (1894). Avukat olarak iki yıl daha İngiltere’de kaldı. Politika ile ilgisi bu dönemde başladı. Liberal Hintli Dadabhay Naoroji’nin Avam Kamarası‘na girebilmesi için onun seçim kampanyasında etkin görev aldı. 1896’da Karaçi’ye döndü. Bombay’da avukatlık yapmaya başladı. 1900’de yargıçlığa atandı. Etkin politikaya girişi 1906’da Hindistan Ulusal Kongre Partisi’ne üyeliğiyle başladı, başkan Naoroji’nin sekreteri oldu. 1909’da Bombay Müslümanlarının temsilcisi olarak Yasama Konseyi’ne girdi. Hindu-Müslüman birliğinin sağlanması yolunda çaba gösterdi. Hindistan’ın tümünün bağımsızlık mücadelesindeki birliği koşuluyla İslâm Birliği’ne de katıldı.

Muhammed Ali Cinnah

Kaynak : wikipedia.org

Hem Kongre Partisi hem de İslâm Birliği’ne üye olan tek Müslüman durumuna geldi. 1916’da İslâm Birliği’nin başkanı olarak, Kongre-İslâm Birliği Paktı’nın kuruluşunda önemli rol oynadı. 1920’de Gandi ile yöntem ayrılığına düştü. Bu, ulusal birlik temelinde tam birleşememiş olan Hindularla Müslümanlar arasındaki ayrılıkların derinleşmesine yol açtı. 1921’de Kongre Partisi’nden ayrıldı, Hindistan Müslümanlarının ayrı bir ulus kimliğine bürünme eylemini 1930’larda başlattı. 1935 Anayasası kapsamında yapılan bölgesel seçimlerde İslâm Birliği başarılı olamadı ve Kongre Partisi hemen hemen tüm bölgelerde ezici çoğunluğu aldı. Mart 1940’ta İslâm Birliği, Cinnah’ın etkisiyle ayrı bir devlet (Pakistan) çözümünü benimsedi. 1944’te bu konuda bir çağrı yaptı. Sind, Kuzeybatı Bölgesi, Pencap ve Bengal’in Pakistan Devleti’ne bağlanmasını istediyse de Kongre Partisi buna yanaşmadı.

İngiltere Haziran 1947’de Mountbatten Planı ile Hindistan’ın bölünmesini kabul etti. Müslümanların çoğunlukta bulunduğu Kuzeybatı ve Doğu Hindistan’da (bölgede Hinduların çoğunlukta olduğu kesimler dışında) Pakistan’ın sınırları çizildi. 15 Ağustos 1947’de de Pakistan ve Hindistan devletleri kuruldu. Cinnah kurulan Pakistan Devleti’nin ilk genel valisi ve kurucu meclis başkanı oldu. Pakistan Devleti’nin kurucusu olarak değerlendirilir.


Leave A Reply