Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarındaki Asil Kanda Mevcuttur Kompozisyon

1

Büyük Önder Mustafa kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarındaki Asil Kanda Mevcuttur sözünün anlam ve önemi ile ilgili kompozisyon

Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarındaki Asil Kanda Mevcuttur Kompozisyon

Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarındaki Asil Kanda Mevcuttur - AtatürkÇok küçük yaşlarda başlarız Atatürk’ü öğrenmeye: Atatürk büyük bir önderdir. Önce hayatını öğreniriz sonra da Cumhuriyeti kurmasını ve yaptığı inkılapları öğreniriz. Tarihlerini öğreniriz önemli olayların. Hangi gün ve nerede olduğu ile ilgili bilgileri alırız durmadan. Hepsi tamam da sadece kuru bilgi almakla öğrenmekle olur mu? Bazı şeylerin üzerinde düşünmek, anlamak da gerekmez mi?

Mustafa Kemal Hitabesinde Türk Gençliğine, hangi zor şartlar altında olursa olsun, asla pes etmemesi gerektiğini, yurdumuzun her karışının işgal kuvvetlerince zapt edilmiş olmasının bile bu durumu değiştirmeyeceğini tembihlemiştir. Dinlemesi kolay gibi gelen bu anlatımı hem Atatürk hem dava arkadaşları hem de Türk halkı birebir bizzat yaşamıştır. Çanakkale’de, Sakarya’da ve daha pek çok cephede zor şartlar altında, her gün silah arkadaşlarının öldüğüne şahit olarak yaşamıştır. Şehitliği yüce mertebe kabul eden o soylu insanlar o dönemin hasta adamı iyileştirmiş, geliştirmiş, Türkiye Cumhuriyetini kurarak bizlere bahşetmişlerdir. Önderlerinin büyüklüğü tartışılmaz. Halkına inancı da aynı şekilde. Ancak bu işi başaran Türk Halkının kendine inancının olmasaydı başarılı olunabilmesi mümkün olamazdı.

Mehmet Akif’in dediği gibi “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım?”. Türk Milleti tarihi boyunca hür yaşamıştır ve esareti kabul edemez. Bizler bugünlere gelmek için geçilen zorlu yolları sadece okuyarak değil anlayarak ilerlemeliyiz. Sıkıntıya düştüğümüzde yeni bir Atatürk gelir arayışı tembellik, bencillik hatta ahmaklıktır. Atatürk bir önderdir. Hepimizin içinde küçük Atatürkler yatmaktadır. Önemli olan koşulların ne kadar ağır olduğuna aldırmadan yapabileceklerimizin farkına varmak, tarih boyunca yaşanan başarıların sebep ve sonuçlarını iyi araştırmaktır.

Türk’ün kendine güvenmesi ve aziz Türkiye’yi canı pahasına koruması esastır. Şartlar zorlasın ne değişir? Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki kanda mevcuttur.


1 Yorum

  1. Yiğit Talha Yaşar on

    Kardeşim Çok Teşekür Ederim Senin Sayende Ödevimi Yapa Bildim Ellerine Sağlık

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?