Mutlu Prens Kitap Özeti Anafikri Konusu Karakterler, Oscar Wilde

0
Advertisement

Oscar Wilde’ın Mutlu Prens isimli masalının konusu ve ana fikri nedir? Mutlu Prens kitabının özeti, karakter analizi ve hakkında bilgi.

Mutlu Prens

Mutlu Prens

Mutlu prens, birden fazla ders içeren bir masaldır. Bir yandan zalim ve kalpsiz olabilen, toplumu eleştirip, diğer yandan da insanların dertlerine şefkatle ilgilidir.

Mutlu prens, konusu gerçeküstü olan ve gerçek sorunları olan modern bir topluma yerleştirilmiş çağdaş bir masaldır. Oscar Wilde, tüm masallarında bir kişinin erdem ve kusurlarını basit bir şekilde ifade etmeye ve duyarsız olan toplumu eleştirmeye çalışmıştır.

Ana karakter sadece güzel şeyleri biliyordur ve ondan sonra kalbini ihtiyacı olan herkese açmaya karar verir. Onlara yardım ettiğinde kendisinden alınan süslere pişman olmaz ve kırlangıç ​​yardımıyla asil şeyler yapmaya devam eder. Kırlangıç, herkesin hayatlarını tehlikeye atacak olsalar bile özverili şeyler yapabileceğinin kanıtıdır. Sevgisi ve bağlılığı sonsuz bir yaşamla ödüllendirilir.

Masalda, muhtaç olanlara yardım etmeye ve onları mutlu etmeye çalışan prens ve kırlangıç, diğer yanda da neler olup bittiğini görmek istemeyen önemli mevkilerdeki güçlü insanları görebiliyoruz. Sadece kendilerini ve hayattaki amaçlarını görürler. Oscar Wilde, bir bencillik ve özverilik ilkesi koydu ve hikayenin ana kahramanlarına Tanrı yardım ettiğinde hikayeyi zirveye taşıdı.

Advertisement

Masalın yazıldığı dil, her kelimenin akıllıca seçilmesine rağmen basittir. Masalın tamamı gizli mesajlarla doludur ve bu nedenle Mutlu prens, büyük bir dikkatle okumanız gereken bir kitaptır.

Masalın Özeti

Bir şehrin yukarısında, yakın zamanda ölmüş olan Mutlu Prens’in süslü bir heykeli duruyordur. Masal, Prens’in heykelinin tanıtımıyla başlar. Prens çok güzeldir ve gözleri yerine iki safir vardır ve altınla kaplıdır. Bir kılıç tutar ve sapında bir yakut vardır.

Heykelin yanından bakmadan yürümek zordur. Heykel, yaydığı mutluluk ve güzellikten dolayı hayranlık uyandırır. Gerçekleşmiş bir dilek gibi görünüyordur.

Kırlangıçların göç zamanı gelmiştir ve bir kırlangıç ​​geride kalır. Kırlangıç Reed’e aşık olur. İlkbaharda başlayan ve bütün yaz süren gerçek bir aşktır. Kırlangıç, Reed’in fakir olduğu konusunda uyarılmasına rağmen, onu terk etmek istemez.

Reed’in kendisi gibi olmadığını anlayınca, Kırlangıç ​​muhteşem Piramitleri görmek için çok uzaklara gider. Bütün gün uçtuktan sonra hava kararmaya başlar ve Kırlangıç ​​uyuyacak bir yer arar. Sonra Prens’in heykelini görür ve ayaklarının arasına yerleşir. O anda üzerine bir damla su düşer. Suyun nereden geldiğini anlayamaz. Heykelin onu koruyamayacağını düşünüp, uçup gitmeye karar verir ama o anda Prens’in ağlayan gözlerini görür.

Mutlu Prens

Advertisement
Prens ve Kuş

Küçük Kırlangıç, Mutlu Prens’in neden üzgün olduğunu tam olarak anlayamaz. Prens yaşarken hiç ağlamamış, hep mutlu olmuştur. Prens, kırlangıca sokakta, hasta oğlu yatakta yatarken elbise yapan fakir bir terziyi gördüğünden bahsetmeye başlar.

Prens, kırlangıca kılıcından bir yakut alıp zavallı kadına vermesini söyler. Kırlangıç kabul eder ve Prens’le bir gece daha kalır. Geri döndüğünde sıcaklık hissettiğini itiraf eder ve Prens ona bunun bir iyilik yaptığı için olduğunu söyler.

Ertesi gece Kırlangıç Mısır’a gitmek üzere hazırlanıyordur ama Prens ondan bir gece daha kalmasını ister. Kırlangıç gitmesi gerektiğini söyler ama sonra Prens ona tavan arasında aç bir çocuk hakkında bir hikaye anlatır. Yakutu olmadığı için Kırlangıç’a gözlerini oluşturan safirlerden birini o aç oğlana, diğerini de fakir bir kıza vermesini söyler.

Prens artık tamamen kördür ve Kırlangıç ​​artık onu terk edemez ve hava gittikçe soğumasına rağmen Prens ile birlikte kalır. Prense Mısır hakkında hikayeler anlatır. Prens ondan kasabanın üzerinden uçmasını ve ona gördüklerini söylemesini ister. Kırlangıç uçup geri döndüğünde prense çok fazla yoksulluk gördüğünü söyler. Prens kuştan vücudundan bir altın yaprağı almasını ve onu fakirlere taşımasını ister.

Prens artık cansız ve gri görünüyordur ve Kırlangıç ​​soğuk yüzünden ölmüştür. Heykel güzelliğini kaybettiği için onu eritmeye karar verirler. Ocakta eritilmeye çalışılan heykelden geriye hiç erimeyen kurşun bir kalp kalmıştır. Bu kalp kırlangıcın ölüsünün atıldığı çöplüğe bırakılır. Tanrı ise meleklerinden yeryüzünden çok değerli iki şey getirmelerini ister. Melekler, kuşun cansız bedenini ve ne yapılırsa yapılsın yok edilemeyen prensin kalbini getirirler.

Mutlu Prens

Karakter Analizi

Mutlu Prens

Mutlu Prens, ana karakterdir. O kadar güzeldir ki herkeste hayranlık uyandırır. Yetimhanedeki çocuklar onun bir melek olduğunu düşünüyordu ve herkes bu kadar güzel birinin mutlu olması gerektiğine inanıyordur. Hatta bir anne oğluna güzel Prens gibi mutlu olmasını söyler.

Prens sadece mutlu görünüyordur. Yüksektedir ve şehrin tüm sefaletini ve yoksulluğunu görür. İnsanların acı çektiğini ve yardıma ihtiyaçları olduğunu fark eder.

Prens’in gerçek şefkati, aslında daha az şanslı insanlara yardım etmek istemesinde görülebilir. En güçlü erdemi, başkalarına yardım etmek için her şeyi feda etmesidir. İki farklı süreç oluşmaya başladı: İçten içe sakinleşti ve mutlu oldu, dışarıdan fakirleşti. İnsanlar sadece gri ve hüzünlü yüzeyi gördüler ve kimse onun gerçek mutluluğunu görmedi.

En güçlü an, Prenslerin kalbi kırıldığında kırlangıçların ölümüdür. Sevginin, Tanrı’nın bile gördüğü kadar güçlü olabileceğinin kanıtıdır.

Kırlangıç

Kırlangıç, sıradan inatçı bir kuştur. Prens sayesinde değişmeye başlar. Başlangıçta, prensi sadece merak ettiği için dinliyordur ve daha sonra ona üzüldüğü için yanında kalır.

Advertisement

Her iyilikten sonra kendini daha iyi hisseder. Yüzeysel bir kuştan, insanlara iyilik yapmakta Prensin ortağına dönüşür. Kasabada kalırsa öleceğini bildiği halde arkadaşıyla kalmaya karar verir. Bu konuda son söz aşktır. Tanrı, yaptıkları iyi işler için ikisini de ödüllendirir.


Leave A Reply