Mutsuz Olmamızın Nedenleri

0
Advertisement

Neden mutsuz oluruz? Mutsuz olmamızın nedenlerinin dört farklı başlık altında toplanmış kısa bir yazı.

Mutsuzluk bazen ayağımıza takılmış bir pranga gibi bizi hiç terk etmez ve bizi takip eder. Bazen de durduk yere hiçbir sebep yok iken mutsuz oluruz. Aslında çoğu zaman ortada bir neden yok iken aniden mutsuzlaşabiliyoruz. İşte insanı mutsuz eden mutsuzluğa sürükleyen başlıca sebepler :

1. Hiçbir şeyi boşa harcamayın!

Evet paranızı fazla çarçur ederek mutlu olmazsınız. Yapılan araştırmalar da insanların katılacakları organizasyonlarda hep ödeyebileceklerinin en pahalısına gitmeyi tercih ettiklerini ve yaşadıkları hayal kırıklığı sebebi ile mutsuz olduğunu göstermektedir. Kendinizi nasıl rahat ve huzurlu hissedeceksiniz o şekilde harcama yapın. ucuz tercihler yapmak sizi mutsuz etmeyecektir.

2. Mantığın kölesiyiz!

Mantıklı görünen her karar sizi mutlu etmez. Örneğin aynı malzemeden yapılmış olan kalp şeklindeki bir çikolata ile hamam böceği şekilli bir çikolata yan yana konduğunda mantığımız kalp şeklindeki çikolatayı seçer ama bu bizi maalesef daha mutlu yapmaz. Bazı durumlarda mantık bizim mutluluğumuzdan çalabilir bu sebeple gönlünüzden geldiği gibi davranın.

Advertisement

3. Değerli olan şeylerin kıymetini bilmiyoruz!

Değeri olan şeyleri toplamayı oldukça severiz. Örneğin kredi kartı puanları ya da uçuş milleri toplarız. Ancak zamanla bu puanları ya da değerli ürünleri neden topladığımızı unuturuz ve amaçsız bir şekilde sadece değerli şeyleri toplamaya çalışırız. Bu da insanın mutluluğundan çalar.

En önemli şey sizin enerjinizdir. Enerjinizi bu tarz konularda doğru harcamaya özen gösterirseniz mutlu olma ihtimaliniz de o derece yükselmektedir.

4. Çeşitlilik her zaman iyi değildir

Bu ne demek demeyin. Önce ön yargılarınızdan kurtulun ve çok çeşitli seçeneklere boğulacağınıza daha az alternatifli bir hayata geçmeniz sizi daha da mutlu edecektir.

Advertisement


Leave A Reply