Nal Nedir? Nal Ne Demek?

0

Başta at olmak üzere çeki ve taşım için kullanılan hayvanların ayaklarına takılan nal nedir ne işe yarar konuları hakkında kısa bilgi veren yazımız.

nal

Advertisement

Çeki ve koşum hayvanlarının tırnaklarının aşınmasını önlemek için ayaklarına geçirilen demirlere «nal» denir. At, eşek gibi hayvanların ayaklarının yerle teması tırnakları ile olduğu için, hele sert yollarda tırnaklar çabuk aşınır. Tırnağın büyümesi bu aşınmadan daha yavaş olduğundan, bu gibi hayvanları nallamak gerekir.

Nallanacak duruma gelen hayvanların önce tırnakları kesilip çevresi temizlenir, sonra uygun büyüklükteki bir nal iyice kızdırılır, hayvanın ayağına tam uyabilecek şekle gelinceye kadar dövülür, soğumadan çakılır. Bu işte «mıh» denilen, parmak uzunluğunda, dörtköşe başlı, gövdesi köşeli çiviler kullanılır. Bunları hayvanın tırnağına çakarken ete kaçırmamaya dikkat etmelidir; yoksa, hayvanın canı yanmakla kalmaz, mikrop kapan yara hayvanı uzun zaman işten alıkoyabilir. Yeter derecede çakılan mıhların uçları dışarıya çıkınca kerpetenle burularak kopartılır, sonra da eğelenerek tırnak seviyesine getirilir.

Eskiyen nallar hemen sökülerek yerine yenisi çakılmalıdır. Nal eskimemişse, hayvanın uzayan tırnağı kesilip düzeltilir, eski nal yeniden çakılır. Buna «kayar» denir.

«Mahmuzlu nal», «buz nalı», «kapalı nal», «alaturka nal» gibi birçok nal çeşitleri vardır. Yarış atlarının nalları, hafif olması için, alüminyumdan yapılır. Koşu talimatnamesi gereğince, yarışa girecek atların hiç olmazsa ön ayaklarının nallı olması gerekmektedir.

Advertisement


Leave A Reply