Nantes Nerededir? Nantes Şehrinin Tarihi ve Önemli Tarihi Yapıları Hangileridir?

0

Nantes nerededir? Fransa’da bulunan bir şehir olan ve geçmişi oldukça eskilere dayanan Nantes şehrinin tarihi ve şehirde bulunan önemli tarihi yapılar hangileridir.

nantes

Nantes, Fransa’nın kuzeybatısında liman kenti, Loire Bölgesi’nde, Loire-Atlantique Yönetim Birimi’nin merkezi. Loire ile Erdre ırmaklarının kesiştikleri noktada, Tours’un 172 km batısında yer alır. Gemi kanalıyla St. Nazaire’e bağlanır. Fransa’nın önde gelen endüstri (gemi yapım ve tamiri, lokomotif, motorlu taşıtlar, uçak parçaları, petrol arıtma, ev gereçleri, makine, yapay gübre, cam, sabun, boya, konserve, şeker) kentlerinden ve en işlek limanlarından biri, başpiskoposluk merkezidir. 1962′ de öğretime açılan Nantes Üniversitesi’nde binlerce öğrenci öğrenim görür.

Fransız Devrimi sırasında Nantes’in savunması Vendée Savaşı’nın en önemli olaylarından biriydi . 19. ve 20. yüzyıllar boyunca, endüstriyel gelişimi batı Fransa’daki en önemli gelişmelerden biriydi.

İlk Dönem Tarihi

Roma fethi sırasında muhtemelen “Condevicnum” adını taşıyordu ve daha sonra adını aldığı ( Portus Namnetum ) “Namnetes” adlı bir kasabanın başkentiydi.

Roma döneminde Nantes , Lugdunense eyaletinin bir parçasıydı (başkenti Lugdunum , bugünün Lyon’u). Yenilmiş düşmanlar olarak kabul edilen Námnetes, bir civitas stipendiaria idi (ağır vergiler içeriyordu) ve Loire’nin güneyindeki toprakları kaybettiler. Aşağı Loire, Aquitaine ve Lugdunense eyaletleri ile Namnetes ve Pictones bölgeleri arasındaki sınırı oluşturdu. Nehrin güney kıyısında, Nantes’in karşısında, Ratiatum’un picton limanı oluşturuldu. Diocletianus’un 4. yüzyılın başındaki reformları, şehri Galya piskoposluğu (başkent: Trier ) içinde Lugdunensis tertia (başkent: Tours ) topraklarına yerleştirdi. Aynı zamanda bir duvar yapılmıştır.

Bu sırada, Nantes’in ilk piskoposu Saint Claire’in 277 yılında Hıristiyan inancına çevirdiği şehir valisinin oğulları Donaciano ve Rogaciano şehit oldular. Dördüncü yüzyılda ilk katedral inşa edildi.

Yakın Dönem tarihi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nantes, Haziran 1940’tan Ağustos 1944’e kadar Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. Şehir, Eylül 1943’te bombalandı. Savaştan sonra şehir, Compagnon de la Libération unvanını aldı. Nisan 1941’de Vichy hükümeti, departmanlardan daha üstün idari organlar olarak bölgesel valilikler oluşturdu ve Nantes, Rennes’de değil Angers bölgesinde kaldı. Avrupa’da II. Dünya Savaşı‘nın sona ermesinden sonra bu yönetim kademesi ortadan kaldırıldı.

Haziran 1955’te bölgeler yeniden oluşturuldu ve Nantes , Breton bölgelerinden ayrı olarak Pays de la Loire bölgesinde kaldı. Farklı reformlar bölgelerin siyasi rolünü güçlendirdi, buna rağmen Nantes sakinlerinin büyük bir kısmı kendilerini kültürel olarak Breton olarak görüyor. Havacılık endüstrisi, Airbus programlarına katılan Sud-Aviation şirketinin (daha sonra: SNIAS , Aérospatiale , EADS ) fabrikasıyla ortaya çıktı. 1960’larda gemi yapımına geri dönmüş ve bu sektördeki son firma 1984 yılında kapanmıştır.

Şehirde Bulunan Önemli Yapılar

1790-1794 yılları arasında inşa edilen Place Royale , Graslin’in eseri olan şehrin eski ve yeni kısımlarını birbirine bağlayan bir meydan. Eski yıkık surların üzerinde bulunuyordu ve aslen Fransız monarşisine adanmıştı. Mimarisi gerçekten şaşırtıcı, sokaklarında bolca bulunan gastronomik kuruluşlardan hoşlanan turistler ve yerliler için bir buluşma yeri.

Aziz Petrus ve Aziz Paul Katedrali (Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul), 1434 yılında mevcut haliyle yapımına başlanmış ve 1891 yılına kadar tamamlanamamıştır. Bu önemli inşaat dönemi, ne kalitede bir düşüş ne de Katedralin üslup tutarlılığı. Romanesk tarzında olan önceki katedralin yerine inşa edilmiştir. Katedral, 1862’de Fransız Hükümeti tarafından Tarihi Anıt ilan edildi.

Aziz Nikolaos Bazilikası , 19. yüzyılda Jean-Baptiste-Antoine Lassus tarafından eskisinin yerine, 11. yüzyılda I. Pedro döneminde inşa edilmiş. 1882 yılına kadar bazilika olarak kabul edilmedi. Anıt historique de France olarak listelenmiştir .

Brittany Dükleri’nin kalesi, Nantes kalesi olarak adlandırılan, 13. yüzyıldan kalma orijinal kale üzerindeki yeni topçu tekniklerine göre yenilenmiş ve uyarlanmış eski bir ortaçağ kalesi ve dukalık sarayıdır. kale, 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar Brittany düklerinin ana ikametgahıydı . 19. yüzyılda Tarihi Anıt olarak listelenmiştir ve şu anda ortak mülktür, halka açılması için rehabilite edilmiştir.

Aziz petrus kapısı (fransızca porte de saint pierre), 15. yüzyılda Gallo-Roma tarzında inşa edilmiş eski şehir duvarının bir parçasıdır . Bu kapı, kuleli zarif bir binadan geçmektedir.

Brittany Dükleri’nin kalesinden birkaç metre uzaklıkta bulunan LU Kulesi, aynı adı taşıyan ünlü bisküvi markasının amblemidir. Bugün bar ve restoranlara ev sahipliği yaptığı için yoğun bir yer.

Japon Bahçeleri, Versailles adasında yaratılmış, 1987 yılında halka açılmış eşsiz bir yeşil alandır. Kaya bahçeleri, şelaleler ve göletler tarafından oluşturulan ve yapılandırılan peyzaj, bambu, kel selvi, orman gülleri gibi egzotik bitkiler açısından zengindir. Kamelyalar ve Japon kiraz ağaçlarıda bulunmaktadır.

Çokgen kulesi (Château du Bouffay’den alınan bir unsur; bkz. aşağıda) bulunan 17. yüzyıldan kalma santa-cruz kilisesi bir saate sahiptir.

17. yüzyıldan kalma Belediye Binası .

Mathurin Crucy tarafından 18. Yüzyıl Menkul Kıymetler Borsası ( şu anda FNAC sitesi) .

13. yüzyıldan kalma Graslin Tiyatrosu , Mathurin Crucy tarafından .

Saint Francis de Sales Şapeli.


Leave A Reply