Narayanganj Nerededir? Bangladeş Narayanganj Şehri Tarihçesi Özellikleri

0

Narayanganj Nerededir? Bangladeş’da bulunan Narayanganj şehrinin konumu, özellikleri, tarihçesi ve gezilecek yerler hakkında bilgi.

narayanganj

Advertisement

Narayanganj

Narayanganj, Bangladeş’in güneydoğusunda, Dakka Yönetim Birimi’nde kenttir. Meghna Irmağı kıyısında, Dakka’nın 19 km doğusunda yer alır. Bangladeş’in üçüncü büyük şehridir. Şehir Shitalakshya Nehri kıyısındadır. Narayanganj Limanı önemli bir nakliye ve sanayi merkezidir. Aynı zamanda bir ticaret ve sanayi merkezi, özellikle de jüt ticaret ve işleme tesisleri ve ülkenin tekstil sektörüdür. Birçok jüt değirmeninin varlığı nedeniyle Bangladeş Dundee olarak adlandırılmıştır. (Dundee dünyadaki ilk sanayileşmiş ‘Juteopolis’ idi)

Narayanganj şehri 1.5 milyonluk bir nüfusa sahiptir ve Dakka’nın 20 km güneydoğusunda düz Ganj-Brahmaputra-Meghna alüvyon düzlüğünde yer almaktadır. Doğudaki Shitalakshya nehri ile güney ve güneybatıdaki buriganga nehri ile çevrilidir. Shitalakshya nehri şehri Narayanganj Belediye Alanı ve Kadam Rasul Belediye Alanı olarak ikiye ayırır. Bu bölge muson yağmuru ile beslenen birçok küçük yapay kanalla geçmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 2550 mm’dir ve bunların% 80 ila 90’ı Mayıs ve Ekim ayları arasında gerçekleşir.

Haritası:

Narayanganj limanı

Narayanganj, Dakka’ya üç metal yol ve bir metre hatlı demiryolu hattı ile Buriganga ve Shitalakshya nehirlerinden su yolları ile bağlanır. Narayanganj’dan gemi vapur hizmetleri 1862’de başladı. O sırada Goalanda ve Narayanganj üzerinden gemi ve demiryolu hatları Dakka’yı kalküta ile bağladı. Narayanganj daha sonra Dakka limanı olarak biliniyordu. Jamuna üzerinde sirajganj’ın doğusundaki büyük pazarı oluşturdu ve Kalküta, sylhet, Assam ve Kachar ile düzenli buhar iletişimine sahipti. Narayanganj limanı daha sonra Kalküta, kumaş, parça mal, tuz vb. İthal ve özellikle jüt ve tohum olmak üzere her türlü ihracatçı ülke ile geniş bir ticaret gerçekleştirdi. Liman, Narayanganj’dan pamuk, kereste, petrol, gizler vb. İthal eden ve tütün, seramik ve ülke ürünleri ihraç eden chittagong ile ticaret yapmıştır. Narayanganj’ın Rangoon (Yangon) ve Akyab ile ticareti, kereste, pamuk, catechu vb. İthalat ve tütün, tembul fındık vb. İhracatını içeriyordu. İngiliz hükümeti Narayanganj’ı 1879’da vergisiz bir liman olarak ilan etti.

Advertisement

Tarihçesi

Şehir adını Benur Thakur veya ‘Lakhsmi Narayan Thakur’ olarak da bilinen bir Hindu dini lideri Bicon Lal Pandey’den aldı. Bölgeyi 1766 yılında Plassey Muharebesi’nin ardından İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’nden kiraladı. Tanrının Narayan’a ibadet için bakım masrafları için miras bırakılan, Devottor veya ‘Tanrıya Verilen’ mülkü olarak nehrin kıyısındaki pazarları ve araziyi bağışladı.

1866’da bir postane kuruldu ve 1877’den Dhaka-Narayanganj telgraf hizmeti başlatıldı. Bengal Bankası ilk telefon hizmetini 1882’de başlattı.

Narayanganj Belediyesi 8 Eylül 1876’da kuruldu. Narayanganj Victoria Hastanesi alanının ilk hastanesi 1885 yılında Harakanta Banerjee’nin mali katkılarıyla Belediye tarafından kuruldu.

Narayanganj City Corporation, 5 Mayıs 2011 tarihinde üç eski belediyeyi birleştirerek kurulmuştur: Narayanganj Belediyesi, Siddhirganj Belediyesi ve Kadam Rasul Belediyesi. Narayanganj City Corporation (NCC) belediye başkanı Dr Selina Hayet Ivy’dir.


Leave A Reply