Neden Esneriz? Esneme Olayı Neden, Nasıl Olur? Sebepler Gerçekler

0
Advertisement

Neden esneriz? Esneme olayı nasıl gerçekleşir ve sebepleri nelerdir? Hemen hemen tüm canlılarda rastlanan esneme hakkında ilginç bilgiler.

esneme

Kaynak : pixabay.com

Çok uzun yıllar boyunca esnemenin, vücuda azalan oksijeni tekrar geri almak için yapıldığı tezi ortaya atılsa da, esnemenin sebebi halen bulunamamıştır. Üstelik bulaşıcı bir hareket olan enseme, hepimizin yaptığı doğal bir olaydır. Yapılan araştırmalarda anne karnındaki bebeklerin, doğada ki tüm hayvanların hatta balıkların dahi esnediğini biliyoruz. Ağzın sonuna kadar açıldığı ve derin bir nefes alınan esnemenin bilimsel hiçbir açıklaması yoktur.

Vücudun oksijen azlığından esnediğini savunan bilim adamları, oksijen tüpü ile soluk alınırken bile esnendiğini fark edince, bu tez hızla çürütülmüş oldu. Çok eski zamanlarda insan ataları, birbirlerine güçlerini göstermek ve korkutmak için dişlerini göstermeleri, ağızlarını sonuna kadar açmaları gibi eylemlerde bulundukları bilinmektedir. Belki de bu hareketler, hepimize o dönemden kalma bir miras olabilir. New York Üniversitesinin son yıllarda yaptıkları araştırmalarda, esneme kareleri olan resimlerin ve bir filmin gösterisi bir topluluğa yapılmıştır. Bu esnada, burun üstünde buz torbası olan insanların daha az esnediği fark edilmiştir. Böylece, sürekli esneyen insanların beyinlerini soğutmak için, bu işlemi tekrarladığı gibi bir teori ortaya atılmıştır. Fakat tam olarak, bu gün bile bunun cevabını bilmiyoruz.

Çünkü aynı ortamda esneyen bir kişi olunca, hepimiz esnemeye başlarız. Bu toplumsal bir salgın gibi yayılmaktadır. Geçmiş dönemlerde, küçük bebeklerin esneme ile ruhlarının çıktığına, bu nedenle öldüklerine inanılırmış. Roma döneminde, bebeklerin ağızlarını anneleri kapatarak buna engel olmaya çalışırmış. Esneme başladığında, ağzı kapatmak eyleminin böyle ortaya çıktığı sanılmaktadır. Bunun yanı sıra, ağzı sonuna kadar açıp karşınızdakine göstermek, itici bir yüz ifadesi olduğundan kapatılma işlemi yapılıyor olabilir.

esnemek

Kaynak : pixabay.com

Esneme, bulaşıcı bir gevşeme hareketidir. Sıcak alanlarda, daha fazla esnememiz bundan dolayı olabilir. Halen, daha sebebi bulunamasa da bizler esnemeye devam edeceğiz. Bilimsel olarak kanıtlandığında, esnemenin nedenini öğrenmiş olacağız.

Esnemek İle İlgili İlginç Gerçekler

  • Esnemek, bir şekilde o an ne kadar yorgun hissettiğimizle alakalıdır. Ayrıca can sıkıntısı ile artıyor.
  • Hayvanlar da bizim gibi esner. Bu fiziksel fenomen primatlarda gözlemlenmiştir.
  • Bir araştırmaya göre, insanların kış aylarında esneme olasılığının daha yüksek olduğu sonucuna varıldı.
  • Bu fiziksel fenomen, bir kişinin yaşamının ilk 1 veya 2 yılında bulaşıcı hale gelir.
  • Yakın zamanda yapılan bir araştırma, esnemenin birincil motor korteksteki ilkel reflekslerden kaynaklandığını ortaya çıkardı. Beynin bu bölgesi motor işlevlerden sorumludur.
  • Esnemek bazen daha net düşünmemizi ve şeylere daha iyi konsantre olmamızı sağlar.
  • Kan dolaşımımıza daha fazla oksijen getirir ve aynı anda onu karbondioksitten temizler.

Advertisement

Leave A Reply