Neden Hıçkırırız?

0
Advertisement

Hıçkırık nedir? Neden hıçkırırız, hıçkırırken vücudumuzda ne olur? Hıçkırık nasıl geçer? Hıçkırık hakkında bilgi.

Neden Hıçkırırız?

Hıçkırık; Karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran diyaframın şiddetli kasılma hareketleriyle ortaya çıkan bir olaydır. Bu hareketle birlikte, küçük dil kapanarak, karın kasları boğazdan bir ses çıkarır.

Hıçkırığın sebepleri pek çoktur. Başlıcası mideden gelir. Süt çocukları da meme emdikten sonra bazen hıçkırırlar. Hava yutan kimseler de hıçkırık nöbetlerine tutulurlar, bu nöbetler bazen uyku uyutmayacak kadar şiddetli ve sürekli olabilir.

Karın organlarını kaplayan ince zar (periton) ile, akciğeri saran ince zarın (plevranın) diyafram tarafına rastlayan kesiminde iltihap olursa bu da hıçkırığa sebep olur. Mide, barsak bozuklukları, karaciğer, böbrek gibi büyük iç organlarının iltihaplarından dolayı da hıçkırık olur. Üremide de, zehirlenme dolayısıyla, hıçkırık görülür. Tifo, grip gibi bazı ateşli ve bulaşıcı hastalıklarda da, mikropların, zehirlerin kana yayılmasından hastayı hıçkırık tutar.

Avrupa’da, 1920 – 1921 yıllarında, az çok ateş ve kırıklık gibi belirtilerle kendini gösteren hıçkırık nöbetleri görülmüştür. Birçok kişide birden rastlanarak adeta bulaşıcı bir hastalık hissini veren, kolay kolay dindirilemeyen bu hal «salgın uyku hastalığı» denilen bir hastalığın hafif şekli sayılmıştı.

Nasıl geçer? Hıçkırık diyaframı idare eden sinilerin bazı sebeplerle kamçılanmasından ileri geldiği için, bu sinirler üzerine tesir edecek olaylar hıçkırık nöbetlerini durdurabilir. Halk arasında, hıçkıranı korkutmak, heyecana getirmek gibi çarelere başvurulması bundandır. Hastanın birden heyecana gelmesi sinirlerini uyarır, düşüncelerini başka yere çeker; böylece, diyafram sinirleri üzerinde bir yatışma sağlanır.

Advertisement

Süt çocuklarının hıçkırıkları birkaç yudum limon suyu içirmekle kolayca giderilebilir.

Bir bardak soğuk suyu, soluk almadan, yudum yudum içirmekle, boyunda köprücük kemiği üstündeki kaslar arasından geçen diyafram sinirlerini parmakla bastırmakla da hıçkırık durdurulabilir.

Bazı hıçkırıklarda, «papaverin», «belladon», «luminal», «bromür» gibi, sinirleri yatıştıran ilaçlar iyi gelir. Bir türlü geçmeyen hıçkırıklarda ameliyata başvurup diyafram sinirlerini beslemek zorunda kalındığı olur.


Leave A Reply