Zafiyet Nedir? Zafiyet Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Zafiyet nedir? Zafiyet neden geçirilir? Zafiyet nedenleri, belirtileri, tedavisi hakkında bilgi.

zafiyetZafiyet; Vücudun maddi, mânevi kuvvetini kaybetmesine, hastalıklara karşı direncinin yıkılması haline safiyet denir. «Zafiyet geldi» deyimi vereme yeni yakalanmış bir kimse için kullanılırsa da bu, daha çok, kötü hastalığın doğrudan doğruya adını söylemek istemeyişten ileri gelir. «Zafiyet» kelimesi, asıl anlamıyla, her bakımdan hastalığa hazır, dikkat edilmezse kötüye gidebilecek bir bünye için kullanılır. Elbette ki zayıf düşmüş bir bünyede pusuya yatmış verem mikrobu ilk baş kaldıracaklar arasındadır.

Öte yandan «zafiyet»i «zayıflık»la karıştırmamalıdır.

Zafiyete uğramış bir kimsedeki başlıca belirtiler şunlardır: Her zayıf olan hastalığa çabuk tutulabilir bir kimse değildir. İştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, dermansızlık, çabuk yorulma, solukluk, kansızlık, çarpıntı, hırçınlık, sinirlilik, hava değişimlerine dayanamamak, günlük işlerin yapılmasından sonra bitkinlik, bu gibi işlere karşı isteksizlik, vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar, özellikle baş ağrıları…

Zafiyet Neden İleri gelir?

Bazı bünyeler doğuştan zayıftır, ya da en ufak dış, iç etkilerle vücudun dengesi çabucak bozulabilir. Metabolizma bozuklukları (besinlerin vücuda girişi, onların yararlı halde emilişi, organ ve dokulara dağılışı, oksijenle yanışı, artıkların dışarı atılışı); yeteri kadar besin alamamak; açlık, sefalet, düzensiz bir hayat yaşamak (içki, kumar düşkünlüğü, uykusuzluk) zafiyet sebepleri olabilir. Loğusalık, kanamalar, uzun süren ateşli hastalıklar, büyük üzüntülerin doğurduğu ruhi çöküntüler de zafiyeti getirebilirler. Ayrıca, birçok çeşitli hastalıklar da vücudu zayıf düşürerek direnci yıkar, başka hastalıklara zemin hazırlar.

Advertisement

Zafiyet Nasıl Tedavi Edilir?

Dinlenme, iyi beslenme, düzenli bir hayat, bol uyku, temiz hava, ruh sükûneti, kuvvetlendirici ilâçlar tedavinin esasını teşkil eder.

Beslenmede gıdanın miktarından daha önemli olan çeşididir. Vücudun yapı taşları olacak proteinli besinlerden özellikle et, yumurta, peynir, süt, yoğurt, bol kalori veren tereyağı, şekerli, nişastalı maddeler, organizmaya dışarıdan girmesi gerekli bulunan vitaminler yemeklerin hazırlanmasında dikkate alınmalıdır.

Yemeklerin iştah açıcı bir şekilde hazırlanması, sofranın zevkle süslenmesi, yemek boyunca neşeli bir havanın estirilmesi şüphesiz besinlerden faydalanma derecesini yükseltir. İştah açıcı olarak biraz şarap gayet iyi gelir.

Zafiyete uğramış bir kimsenin büsbütün ağır hasta gibi yatağa bağlanması yanlıştır. Ağır işlerden, kötü hava şartlarından, ağır, yorucu sporlardan kaçınmak gerekmekle birlikte, bedeni yormayacak hafif işler, açık havada yürüyüşler, at gezintileri, seyahatler beden ve ruh faaliyetlerini hafif hafif kamçılayarak sonucun daha iyi alınmasını sağlar.

Bütün bunlardan başka, birçok iştah ve kuvvet ilaçlarıyla da vücudun toparlanmasına yardım edilir. Bu gibi ilaçları bir hekimin vermesi uygun olur, çünkü, en çok neye ihtiyacı bulunduğunu ancak hekim bilir. Mesela zafiyet gösteren bir kimsede vitaminler, hatta vitaminin bir tanesi en baştayken, bir başkasında madensel maddeler, bir başkasında ise hormonlar önemli bulunabilir.

Advertisement

Son yıllarda anabolizan (metabolizmayı olumlu yönde kamçılayan) ilaçlar büyük ölçüde kullanılmaya başlanmıştır. Onun, bunun tavsiyesiyle, doktordan habersiz, birçok kimsenin bu gibi ilaçları zayıflarda, hele çocuklarda kullandığı da oluyor. Zamansız, yersiz, miktarı ayarlanmamış her şeyin, hatta hayatta en faydalı bildiğimiz şeylerin bile zararlı olabileceği asla akıldan çıkarılmamalıdır.

Zafiyet halinde, vücudu yormamak tasası ile, her türlü idman hareketlerinden sakınmak da bazen iyi bir sonuç vermez, zararlı bile olabilir. Vücudu yoracak kadar ağır idman hareketlerinden, sporlardan kaçınmak normal bir kimse için bile yerindedir; bu bakımdan, zafiyete uğramış bir kimsenin, ağır, hatta hafif sporlar yapması elbette uygun olmaz. Buna karşılık, yorulmayacak kadar kısa yürüyüşlerin, bol hava alarak iştahı açmak, kan dolaşımını hızlandırmak gibi büyük faydaları vardır ki bunlar zayıf düşmüş bir kimseye salık verilebilir.


Leave A Reply