Nicholas Barbon Kimdir? Yangın Sigortasının Bulan İngiliz İktisatçı

0
Advertisement

Nicholas Barbon kimdir? İngiliz bir iktisatçı olan ve yangın sigortasını kuran kişi olarak kabul edilen Nicholas Barbon hayatı ve çalışmaları.

Nicholas Barbon Kimdir? Yangın Sigortasının Bulan İngiliz İktisatçı

Nicholas Barbon Kimdir? Yangın Sigortasının Bulan İngiliz İktisatçı

Nicholas Barbon (d. y. 1640, Londra – ö. 1698), yangın sigortasının kurucusu kabul edilen İngiliz iktisatçı. Praise-God Barbon’un(*) oğlu olduğu sanılan N. Barbon, Leiden Üniversitesi’nde tıp öğrenimi gördü. 1661’de Utrecht’te tıp doktoru unvanını aldı ve 1664’te Hekimlik Yüksekokulu’nun onursal öğretim üyesi oldu. 1666’daki Londra Yangını’ndan sonra kentin yeniden inşasında çalışırken yangın sigortası konusuna ilgi duymaya başladı. 1680’de Londra’da bu işle ilgili bir büro açtı.

Barbon’un iktisat yazıları, Adam Smith‘in işbölümü konusunda vardığı sonuçların ve David Ricardo’nun açıkladığı para kuramının habercisi sayılabilir. Önemli yapıtları arasında Apology for the Builder; or, A Discourse Showirıg the Cause and. Effects of the Increase of Building (1685; İnşaatçının Savunması ya da İnşaat Artışının Nedenleri ve Sonuçlan Üzerine Düşünceler), A Discourse of Trade (1690; Ticaret Üzerine Düşünceler) ve A Discourse Concerning Coi-ning the New Money Lighter (1696; Yeni Madeni Para Üzerine Düşünceler) vardır.


Leave A Reply