Nicolo Paganini Kimdir? Dünyanın En Büyük Kemancılarından Paganini’nin Hayatı

0
Advertisement

Nicolo Paganini kimdir? İtalyan büyük keman virtüözü Nicolo Paganini hayatı, biyografisi, eserleri, Nicolo Paganini hakkında bilgi.

Nicolo Paganini

Kaynak: wikipedia.org

Nicolo Paganini (1782 – 1840), Dünyanın en büyük kemancılarından biridir. Aynı zamanda, keman için bestelediği eserleriyle de ün kazanmıştır. Paganini, İtalya’nın Cenova şehrinde doğdu. 6 yaşına basmadan, amatör bir müzikçi olan babasından keman dersleri almaya başladı. 11 yaşındayken, müzik çalışmalarını ilerletmek üzere, Parma’ya gittiyse de buradaki öğretmenler, Paganini’ye kendilerinin yeni bir şey öğretmelerine imkan olmadığını söylediler. Paganini, bunun üzerine, çalışmalarına kendi kendine devam etti. 13 yaşındayken konser turnelerine başladı. Verdiği konserlerde ağır parçaları öyle büyük bir ustalıkla çalıyordu ki dinleyiciler, gözyaşlarını tutamıyorlardı. Halk arasında Paganini hakkında çeşitli söylentiler yayılmaya başladı. Büyük kemancının şeytanla arkadaş olduğu, yayını şeytanın ona verdiği sihirli kuvvetle kullandığı söyleniyordu.

Paganini şöhrete kavuştuktan sonra son derece lüks bir hayat sürmeye koyulmuştu. Çok fazla para kazanıyordu, çok da kumar oynuyordu. Bir keresinde de kemanını kumar masasına rehin bırakmış, bir konserde keman çalması gerekince bir başka meslektaşından ödünç keman istemek zorunda kalmıştı. Bunun üzerine bir Fransız tüccarı Paganini’ye kıymetli bir keman hediye etti. Paganini bu kemanı sonradan Cenova şehrine hediye etmiştir. Kıymetli keman, halen Cenova şehrinin müzesinde durur.

Paganini’nin belli başlı eserleri arasında keman için 24 «cappricio», keman ve orkestra için iki konçerto, ayrıca çeşitli keman parçaları vardır.

Paganini


Kaynak – 2

Niccolo Paganini ; İtalyan müzikçisidir (Cenova 1782-Nice 1840). Çok küçük yaşta keman çalmaya başladı, önemli bir eğitim dönemi geçirmeden bütün İtalya’da yeteneğini ve üstün zekasını kabul ettirdi. 8 yaşında virtiüoz, 10 yaşında besteci, 20 yaşında ise herkesin tanıdığı bir deha olarak müzik dünyasında seçkin bir yer aldı. 1805’te Lucca Sarayı’nda birinci kemancı oldu, sonraki yıllarda İtalya ve yabancı ülkelerde konserler vermeyi sürdürdü.

Advertisement

1828’den sonra Viyana, Polonya, Almanya, Bohemya, Paris, Londra ve Hollanda’da çaldı ve büyük ilgi gördü. En güç, çalınması olanaksız sayılan parçaları bile daha ilk görüşte çalabilen bir yeteneğe sahipti. Gelmiş geçmiş keman virtüozlarının en büyüğü ve en önlüsü olan Paganini, sanatını solo keman için 24 capriccio (1818) ve 6 keman konçertosu ile süsledi. Ayrıca gitar dörtlüklere de besteledi. Liszt, Schumann, Brahms, Casella, Dallapiccola ve Blacher gibi ünlü besteciler onun temaları üzerine çeşitlemeler yazdılar.


Leave A Reply