Nikobar Güvercini Nasıl Bir Hayvandır? Güzelliği İle Meşhur Nikobar Güvercini Özellikleri ve Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Nikobar Güvercini hakkında bilgiler. Çok dar bir alanda yaşayan Nikobar Güvercini özellikleri, taksonomisi ve bilimsel geçmişi hakkında bilgiler.

Nikobar Güvercini

Nikobar güvercini ( Caloenas nicobarica ) Columbidae familyasından Endonezya ve Nikobar Adaları’ndaki bazı küçük adalarda yaşayan bir kuş türüdür . Caloenas cinsinin tek canlı türüdür ve dodo’nun soyu tükenmiş en yakın akrabası olduğuna inanılmaktadır. Hiçbir alt türü bilinmemektedir .

Özellikleri

Yaklaşık 40 cm uzunluğunda büyük bir güvercindir. Göğüs, baş ve tişörtler koyu gri ama boynunda ve sırtında yeşil ve bakır renkleriyle parıldayan metalik tüyler var. Kuyruk çok kısa ve beyazdır. Gagasında bir yumru var ve bacakları kırmızımsı. Çok sesli bir tür değildir ama şarkısı bir ninnidir ( cúu-cúu-cúu ). Dişiler erkeklerden biraz daha küçüktür. Ayrıca daha küçük bir yumruları vardır ve metalik tüyler daha kısadır. Dişinin karnı açık kahverengidir. Civcivlerin siyah kuyrukları vardır.

Nikobar Güvercini

Uzunluğu 40 cm (16 inç) olan büyük bir güvercindir. Baş, yeşil ve bakır tüylere dönüşen üst boyun tüyleri gibi gridir. Kuyruk çok kısa ve saf beyazdır. Tüylerinin geri kalanı metalik yeşildir. Karanlık banknotun ceresi küçük siyahımsı bir düğme oluşturur; güçlü bacaklar ve ayaklar donuk kırmızıdır.

Advertisement

Dişiler erkeklerden biraz daha küçüktür; daha küçük bir topuzu, daha kısa tüyleri ve daha kahverengi alt parçaları vardır. Olgunlaşmamış kuşların siyah bir kuyruğu vardır ve neredeyse tüm yanardönerlikten yoksundur. Kuşların geniş yelpazesinde neredeyse hiç değişiklik yoktur. Düşük perdeden tekrarlayan bir çağrı veren çok sesli bir türdür.

Nikobar Adaları’nda, modern zamanlardaki en önemli Nikobar güvercin kolonisi, Car Nicobar ve Teressa arasında uzak bir vahşi yaşam barınağı olan Batti Malv’da bulundu. 2004 Hint Okyanusu tsunamisi Nikobar Adaları’nda büyük hasara neden oldu ve Batti Malv’ın ne ölçüde etkilendiği hala net değildir.

Doğa Tarihi ve Taksonomi

1738’de İngiliz doğa bilimci Eleazar Albin, A Natural History of Birds adlı eserine Nikobar güvercininin bir tanımını ve iki resmini dahil etti. 1758’de İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus, Systema Naturae’sini onuncu baskı için güncellediğinde, Nikobar güvercinini diğer tüm güvercinlerle birlikte Columba cinsine yerleştirdi. Linnaeus kısa bir açıklama ekledi, Columba nicobarica iki terimli adını verdi ve Albin’in çalışmasına atıfta bulundu. Tür şimdi İngiliz zoolog George Robert Gray tarafından tanıtılan Caloenas cinsine dahil edilmiştir. 1840 yılında Nikobar güvercin türü olarak kabul edilmiştir.

Nikobar Güvercini

Nikobar güvercini, besinlerini tohum , meyve ve birkaç omurgasız bulmak için birçok ada arasında uçarak sürüler halinde seyahat eder . Gün boyunca, bu kuş genellikle tahıl üreten adaları ziyaret eder ve geceyi yırtıcıların olmadığı izole adalarda geçirir . Genel olarak güvercinlerin karakteristik özelliği olan düzenli kanat çırpmalarıyla uçuşu hızlıdır. Nikobar güvercini yoğun ormanlarda yuva yapar; ağaçta dallardan yuva yapar ve dişi tek bir beyaz yumurta bırakır.

Advertisement


Leave A Reply