Nikolaus Otto Kimdir? Biyografisi ve Modern Motorun İcadı Çalışmaları

0
Advertisement

Nikolaus Otto kimdir ve ne yapmıştır? Nikolaus Otto hayatı, biyografisi, icatları ve modern motorlar alanındaki çalışmalar hakkında bilgi.

Nikolaus Otto (14 Haziran 1832 – 26 Ocak 1891)

Motor tasarımındaki en önemli dönüm noktalarından biri, 1876’da etkili bir gaz motorunu icat eden Nicolaus Otto’dan geliyor – buhar makinesine ilk pratik alternatif. Otto, “Otto Döngü Motoru” adı verilen ilk pratik dört zamanlı içten yanmalı motoru yaptı ve motorunu tamamladığında onu bir motosiklete dönüştürdü.

Nikolaus Otto

Kaynak: commons.wikimedia.org

Otto’nun İlk Günleri

Nicolaus Otto, Almanya’nın Holzhausen kentinde altı çocuğun en küçüğü olarak dünyaya geldi. Babası 1832’de öldü ve Otto 1838’de okula başladı. Altı yıllık iyi performanstan sonra, 1848’e kadar Langenschwalbach’daki liseye taşındı. Çalışmalarını tamamlamadı, ancak iyi performansıyla anıldı.

Otto’nun okulda olan asıl ilgi alanı bilim ve teknolojiydi, ancak yine de, üç yıl sonra küçük bir ticari şirkette iş çırağı olarak mezun oldu. Çıraklığını tamamladıktan sonra Frankfurt’a taşındı ve burada Philipp Jakob Lindheimer için çay, kahve ve şeker satan bir satıcı olarak çalıştı. Kısa süre sonra günün yeni teknolojilerine ilgi duydu ve dört zamanlı motorlar yapmayı denemeye başladı (Lenoir’in iki zamanlı gazla çalışan içten yanmalı motorundan ilham aldı).

1860 sonbaharının sonlarında, Otto ve erkek kardeşi, Jean Joseph Etienne Lenoir’ın Paris’te yaptığı yeni bir gaz motorunu öğrendi. Kardeşler, Lenoir motorunun bir kopyasını yaptılar ve Ocak 1861’de Prusya Ticaret Bakanlığı’na Lenoir (Gaz) motoruna dayanan sıvı yakıtlı bir motor için patent başvurusunda bulundular, ancak reddedildi. Motor, bozulmadan sadece birkaç dakika çalıştı. Otto’nun kardeşi konseptten vazgeçti ve Otto’nun başka yerden yardım aramasına neden oldu.

otto motor

Otto’nun atmosferik motoru – Kaynak: commons.wikimedia.org

Bir şeker fabrikasının sahibi ve teknisyen Eugen Langen ile tanıştıktan sonra Otto işinden ayrıldı ve ikili, dünyanın ilk motor üretim şirketi N.A. Otto & Cie’yi (şimdi DEUTZ AG, Köln) kurdu. 1867’de çifte, bir yıl önce inşa ettikleri atmosferik gaz motorları için Paris Dünya Fuarı’nda Altın Madalya verildi.

Advertisement

Dört Zamanlı Motor

Mayıs 1876’da, Nicolaus Otto ilk pratik dört zamanlı piston çevrimli içten yanmalı motoru yaptı. 1876’dan sonra dört zamanlı motorunu geliştirmeye devam etti ve 1884’te düşük voltajlı ateşleme için ilk manyeto ateşleme sistemini icat ettikten sonra işinin bittiğini düşündü. Otto’nun patenti 1886’da Alphonse Beau de Roaches’a verilen patent lehine bozuldu. Ancak, Roaches’un tasarımı kağıt üzerinde kalırken Otto çalışan bir motor yaptı. 23 Ekim 1877’de, Nicolaus Otto, Francis ve William Crossley’e bir gaz motor için başka bir patent verildi.

Otto şu motorları yaptı:
  • 1861 Lenoir’ın atmosferik motorunun bir kopyası
  • 1862 Neredeyse anında bozulduğu için başarısız olan dört zamanlı sıkıştırılmış şarj motoru (Rochas’ın patentinden önce)
  • 1864 İlk başarılı atmosferik motor
  • 1876 ​​”Otto” döngüsü motoru olarak kabul edilen dört zamanlı sıkıştırılmış şarj motoru. Otto çevrimi terimi tüm sıkıştırılmış şarjlı, dört zamanlı motorlara uygulanır.


Leave A Reply