Norman Angell Kimdir? Nobel Barış Ödülü Sahibi İngiliz Ekonomist

0
Advertisement

Sör Norman Angell kimdir? Nobel Barış Ödülü sahibi İngiliz ekonomist Norman Angell biyografisi, yaşam öyküsü ve düşünceleri hakkında bilgi.

Sör Norman Angell; (1872-1967), İngiliz ekonomist ve dünya barışının savaşçısı olarak tanınır. Bu sebeple de 1933 Nobel Barış Ödülü’nü aldı. 26 Aralık 1872’de Holbeach, Lincolnshire, İngiltere’de Ralph Norman Angell Lane’de doğdu. Genç bir adam iken Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında bir kovboy ve araştırmacı olarak St. Louis Globe-Democrat ve San Francisco Chronicle’da bir muhabir olarak çalışmaya başladı.

Bazı Amerikalılar arasında bulduğu Britanyalılar için karşıtlığını fark etti. Bu konuda düşünerek, önyargı ve milliyetçiliğin kamuoyu üzerindeki etkisini gördü ve bu etki karşısında sarsıldı. Bu tür yanlış bilgilendirilmiş tutumların uluslararası ilişkilerde, özellikle de savaştan neyin kazanılabileceğine dair yanlış fikirlerin yaygın olduğunu gördü. Bu durumun çok yıkıcı bir güç olduğunu anladı.

Norman Angell Kimdir? Nobel Barış Ödülü Sahibi İngiliz Ekonomist

Kaynak : wikipedia.org

Bu düşünceyi 1910’da çıkan The Great Illusion adlı kitabında anlattı. Yazdığı The Great Illusion kitabı, savaşta zaferle bir ulusun düşmanın ekonomik gücünü yok edebileceği veya emebileceği ve kendi gücünü genişletebileceği inancının yanlış olduğunu anlattı. Gerçekte, modern dünyadaki ulusal servetin krediye ve karşılıklı bağımlı ticaret ilişkilerine o kadar dahil olduğunu ileri sürdü ki, askeri fetih ancak onun dokusunu yok edebilir diye fikirlerini anlattı.

Norman Angell’in tezlerine itiraz edildi.

Ancak uyarıcı bir düşünür olarak kabul edildi. The Great Illusion birçok dile çevrildi ve birçok baskıdan geçti. Ayrıca Norman Angell barış ve savaş sorunları üzerine başka kitaplar yazdı. Nobel Barış Ödülü, düşüncesinin canlılığına bir övgü olarak kendisine 1933 yılında verilmiştir.

Angell, 1905’ten 1914’e kadar London Daily Mail’in Paris baskısının yöneticisi olarak çalıştı. 1928’den 1931’e kadar Foreign Affairs’in editörüydü. 1910 yılında bu çalışmasının içeriğini genişleterek The Great Illusion adıyla yeniden yayımlamıştır. Bu kitabı 25 dile çevrilmiş, 2 milyondan fazla kopya satmış ve yazarın tanınırlığını bir hayli artırarak dönemin popüler akımı Norman Angellizmin doğuşuna yol açmıştır. 1929’dan 1931’e kadar Avam Kamarası’nda bulundu. Otobiyografisi After All 1951’de yayınlandı.

Advertisement

Yaşamının son 50 yılında dünyanın birçok bölgesinde dersler vermiş en son 92 yaşındayken ABD’de iki ay ders vermiştir. 7 Ekim 1967’de Croydon’da hayata veda etti.


Leave A Reply