Nottingham Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Nottingham hangi ülkede nerededir? Nottingham’ın özellikleri nelerdir, tarihçesi, konumu hakkında bilgi.

Advertisement

Nottingham

Nottingham, İngiltere’de, Nottinghamshire iline (county) bağlı ilçe (district) ve kenttir. Trent Irmağı kıyısında yer alır. 6. yüzyılda Anglosaksonlann yörede kurduğu ilk yerleşme 9. yüzyılda Danlar tarafından savaşsız ele geçirildi ve Danelaw’un beş kentinden biri oldu. Norman İstilası’ndan (1066) sonra kentin hemen yanında yeni bir yerleşme oluştu. Sakson ve Norman kentleri yaklaşık 1300’e değin borough statüsüyle ayrı olarak yönetildi. IV. Henry 1449’da eski ayrıcalıkları onaylayarak iki kenti tek bir il olarak birleştirdi.

Norman ve Sakson kentleri arasındaki küçük vadide kurulu eski pazaryeri, günümüzde büyük bir meydan olarak kent merkezinin odak noktalarından birini oluşturur. Doğusundaki Meclis Binası dışında dükkânlarla kuşatılmış olan meydanın orta kesimi yayalara ayrılmıştır. Sakson kentindeki bir tepede günümüzde bir müze ve sanat galerisini barındıran Nottingham Şatosu yükselir. Green Şatosu’nda ise efsanevi kahraman Robin Hood’un anısına dikilmiş bir heykel bulunur. 1881’de açılan University College, 1928’de kentin batı kesiminde 105 hektarlık bir alana taşınmıştır. Kraliyet Tiyatrosu (1865) ve Playhouse (1963) gibi iki önemli tiyatroyu barındıran kentin yetiştirdiği edebiyatçılar arasında şair Byron ile romancı D. H. Lawrence sayılabilir.

Doğu Midlands kömür havzasının ortasında yer alan Nottingham, önemli bir ulaşım merkezidir. Sanayisi geleneksel çorap yapımı ve dantel işlemeciliğinin yanı sıra ilaç, sigara ve bisiklet üretimine dayanır. Hizmet sektörü de gelişmiştir.

Advertisement


Leave A Reply