Hydractinia Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hydractinia nedir, nasıl bir canlıdır? Hydractinia nerede yaşar, özellikleri nelerdir? Hydractinia hakkında bilgi.

Hydractinia

Hydractinia; Cnidaria (knidliler) filumunun Hydrozoa sınıfından deniz omurgasızları cinsidir. Vücutları ince bir tüp biçiminde olan bu hayvanlar bir yüzeye tutunarak koloni halinde yaşar. Tutundukları yüzey genellikle pagurların (keşiş yengeci) yerleştiği salyangoz kabuklarıdır. Hydractinia kolonisinin taban bölümündeki sapa benzer yapı (stolon) sert bir katman biçiminde birleşmiş perisarkla örtülü çok sayıdaki tüpten oluşur. Bu katman üstüne yayılan canlı doku birbirinden bağımsız beslenme polipleri (gastrozoidler), üreme polipleri (gonozoidler) ve koruyucu bir işlev taşıdığı sanılan uzun, ağızsız dokunaç biçimli polipleri destekler.

Bazı koşullarda (örn. koloni üzerine tatlı su serpildiğinde) dokunaç biçimli poliplerin uyum içinde hareketi, bu sınıfın öbür üyelerinde rastlanmayan bir davranış düzeyini gösterir. Üremelerinde medüz evresi yoktur. Koloni, düzenli biçimde dağılmış kirpikleri olan planula tipinde larvalarla ürer.

Hydractinia üyeleri hemen hemen dünyanın bütün sığ sularında bulunur. Gene keşiş yengeçlerinin yerleştiği kabuklarda görülen birçok akraba cinsi ve Triyas Dönemine (y. 225-190 milyon yıl önce) değin uzanan fosil örnekleri vardır.

Advertisement

Leave A Reply