Novaya Zemlya Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Novaya Zemlya nerededir? Novaya Zemlya coğrafi konumu, özellikleri, iklimi, tarihçesi nedir? Novaya Zemlya hakkında bilgi.

Novaya Zemlya

Novaya Zemlya; Novaya Zemlya, Kuzey Buz Denizinde, Rusya Federasyonu’nun kuzeybatısında, Barents ve Kara denizlerini birbirinden ayıran takımadadır.

Adı Yeni Toprak anlamına gelen Novaya Zemlya, Severni (kuzey) ve Yujni (güney) adını taşıyan iki büyük adayla birkaç küçük adadan oluşur. Birbirinden 1,6-2,4 km genişliğindeki Matoçkin Şar adlı dar bir boğazla ayrılan Severni ve Yujni adaları güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda 1.000 km boyunca uzanırlar. Takımadanın en güneyindeki Kusova Zemlya Adası, Vaygaç Adasıyla anakaradan Kara Boğazıyla ayrılır. Takımadanın toplam yüzölçümü 82.600 km2′ dir.

Ural Dağları sisteminin bir uzantısı olan Novaya Zemlya’nın büyük bölümü yüksekliği 1.590 m’yi bulan dağlarla kaplıdır. Buna karşılık Yujni Adasının güney kesimi yalnızca tepeliktir. Takımada topraklarının dörtte birinden fazlası, özellikle de kuzey kesimi sürekli buz altındadır. Severni Adasının büyük bölümüyle Yujni Adasının bir bölümünde bitki yetişmez. Sert bir iklime sahip olan takımadada sıcaklık kışları -16°C ile -22°C, yazları ise 2,2°C-6,6°C arasında değişir. Sık sık sis ve fırtınalar görülür.

Advertisement

Adaların buzla kaplı olmayan kesimlerinde tundralara ve bataklıklara, korunaklı vadilerde ise bodur çalılara rastlanır. Novaya Zemlya’da yaşayan hayvanların başında lemming, kutup tilkisi, fok, mors gelir. Yer yer kutup ayısına da rastlanır. Yazları adalara çok sayıda kuş türü göç eder. Ortaçağdan beri varlığı bilinen Novaya Zemlya’da 18. ve 19. yüzyıllara değin önemli bir keşif çalışması yürütülmemiştir.


Leave A Reply