Elbert Hubbard Kimdir?

0

Elbert Hubbard kimdir ve ne yapmıştır? Elbert Hubbard hayatı, biyografisi, eserleri ve kitapları hakkında bilgi.

Elbert Hubbard

Elbert Green Hubbard; (d. 19 Haziran 1856, Bloomington, Illinois, ABD – ö. 7 Mayıs 1915, İrlanda açıklarında denizde), “A Message to Garcia” (Garcia’ya Bir Haber, 1943, 1963) adlı ahlakçı denemesiyle tanınan ABD’li yazar ve yayımcıdır.

Serbest gazeteci olarak çalışan Hubbard, bir süre imalatçı bir firmanın satış ve reklam müdürlüğünü yaptı. 1892’de emekliye ayrıldıktan sonra, İngiliz sanatçı William Morris’in bir komün işletmesi olarak tasarladığı Kelmscott Press’i örnek alarak, 1893’te East Aurora’da (New York) kendi basımevi Roycroft Press’i kurdu. 1895’te, ünlü kişilerin yaşamöykülerini yorum ve yergi öğeleri katarak anlatan aylık “Little Journey” (Küçük Yolculuk) kitapçıklarını ve bütün yazılarını kendisinin yazdığı yenilikçi dergi The Philistine’i yayımlamaya başladı. Bu dergide çıkan “A Message to Garcia”da İspanyol-Amerikan Savaşı’nı (1898) kararlılık ve sabrın önemi açısından ele aldı. 1908’de ikinci aylık dergisi The Fra’yı çıkarmaya başladı ve yayın yönetmenliğini üstlendi. William Morris’in yaptığı gibi, basımevini zamanla genişleterek mobilya ve deri dükkânları, demir işleme atölyesi ve bir de sanat okulu açtı.

“Lusitania” gemisinin batması sonucu ölen Hubbard yazılarında köktencilik ile tutuculuğu tuhaf bir biçimde kaynaştırır, çalışmayı özlü ve güçlü bir üslupla yüceltir. Yapıtları Little Journeys (1915, 14 cilt) ve Selected Writings’de (1923, 14 cilt; Seçme Yazılar) toplanmıştır. Scrap Book (1923; Albüm) ve Note Book (1927; Defter) adlı yapıtları ise, ölümünden sonra yayımlanmıştır.


Leave A Reply