Frank Drake Kimdir? Uzaylıları Araştıran Biliminsanının Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Frank Drake kimdir ve ne yapmıştır? Frank Drake’in hayatı, dünya dışı varlıklar üzerine yaptığı çalışmalar nelerdir, hakkında bilgi.

Frank Drake

Frank Drake, dünya dışı istihbarat (SETI) arayışının ana kurucularından biridir. Galaksimizdeki akıllı uygarlıkların sayısını tahmin etmek için kullanılabilen Drake denklemini tasarlamakla bilinir; popüler kültüre t-shirtler ve diğer ürünler üzerinde görünecek kadar nüfuz etmiş denklemler tasarlayan bir avuç bilim adamından biridir.

Frank Drake

Drake, bir gün uzaylı bir uygarlığın onları keşfedip okuyacağı umuduyla Dünya’dan gönderilen mesajların oluşturulmasında önemli bir rol oynamıştır. SETI çalışmasına ek olarak Drake, Samanyolu galaksisinin merkezini haritalayan ilk kişiydi ve hızla dönen nötron yıldızlarını tanımlamak için ‘pulsar’ kelimesini icat etti.

Hayatı

Frank Donald Drake, 28 Mayıs 1930’da Chicago, Illinois, ABD’de doğdu. Babası, Chicago şehrinde çalışan bir kimya mühendisi olan Richard Drake idi. Annesi, Illinois Üniversitesi’nde öğrenciyken Frank’in babasıyla tanışan Winifred Thompson’du.

Frank, çiftin en büyük çocuğuydu; küçük kız kardeşi Alma biyokimyacı ve küçük kardeşi Robert ekonomist oldu.

Advertisement

Çocukken Frank’in din deneyimleri oldukça olumsuzdu. Ebeveynleri oldukça sert yaşayan Vaftizcilerdi – kahkahalar ve sevinç yokluklarından göze çarpıyordu. Frank, Pazar okulunda, farklı dinlerin, dünyanın neresinde başlamış olduklarına göre şekillenen dar inançlara sahip olduğuna ve bu inançların bir kısmının tesadüfen oluştuğuna karar verdi. Bu, onu sekiz yaşında insan medeniyetinin de şansın sonucu olduğuna inanmasına yol açtı. Evrenin başka yerlerinde, başka medeniyetlerin mevcut olabileceğini düşündü.

Daha fazla bilimle ilgilenmeye başlayan Frank, Chicago’nun Bilim ve Endüstri Müzesi’ne bisikletiyle sık sık ziyaret etmeye başladı. Müzenin sergilerini ezbere tanıdı, bunlardan biri de Güneşimizin Samanyolu’ndaki milyarlarca kişi arasında ortalama bir yıldız olduğunu ortaya koyuyordu. Bu, yabancı uygarlıkların galaksimizde burada olup olamayacağını merak etmesine sebep oldu.

Bir arkadaşıyla birlikte basit kimya deneyleri yapmaya ve küçük motorlar ve radyolar yapmaya başladı. Daha sonra araba motorlarıyla uğraştılar.

Cornell – Dünya Dışı Yaşamı Ciddiye Almak

Frank, 17 yaşındayken New York Ithaca’daki Cornell Üniversitesi’ne gitmesini sağlayan bir Donanma bursu kazandı. Bir uçak tasarımcısı olmayı amaçladı, ancak elektronikle daha fazla ilgilenmeye başladı. Sonunda mühendislik fiziği üzerine yoğunlaştı.

İkinci sınıfında astronomi dersi aldı. Jüpiter’e 15 inçlik bir teleskopla baktı ve gördüğü şeyden şaşkına döndü – Galileo’nun ilk önce yaklaşık 337 yıl önce gördüğü dört ayın yörüngesindeki ünlü kırmızı noktasıyla güzel gezegen. Frank Drake için hayat değiştiren bir andı.

Donanma

Mühendislik fiziğinden onur ile mezun olduktan sonra, gökbilimci olmaya karar verdi. İlk olarak, eğitimini finanse eden ABD Donanması’na ödeme yapmak için bir borcu vardı. Bir elektronik eğitim kursundan sonra, Altıncı Filo’nun amiral gemisi Albany’deki elektroniklerden sorumlu olan açık denizlere gitti.

Advertisement

Harvard

1955 sonbaharında Drake, Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olarak başladı. Astronomi bölümünün başkanı Barton Bok, Drake’in elektronik uzmanlığından faydalanmak istedi, bu yüzden Drake radyo astronomisinde çalışmaya atandı.

Radyo gökbilimcileri elektromanyetik spektrumun radyo kısmında Dünya’ya ulaşan sinyalleri analiz ederler. Ayrıca, gezegenleri incelemek için radar tarzı teknikleri de kullanabilirler – bir gezegenden geri dönmek için bir radyo sinyali gönderir ve sıçradığı yüzey hakkında bilgi verir.

Donanma tecrübesi ile Drake kısa sürede Harvard ekibinin önemli bir üyesi oldu. Yüksek lisans öğrencisi olduğu ilk yıl boyunca Drake, radyo astronomisinin muhtemelen yabancı bir uygarlığı ilk tespit etme ya da onlarla iletişim kurma yolumuz olduğunu fark etti.

Frank Drake

Frank Drake’in Bilimdeki Yaşamı

Project Ozma – Uzaylıları Dinlemek

Drake’in Harvard’dan mezun olduktan sonraki ilk işi, Nisan 1958’de West Virginia’daki Green Bank’taki Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’ne götürdü.

Yeni atanan bir astronom olarak, Green Bank’ın 85 metrelik radyo teleskopundan etkilendi – dünya dışı kaynaklardan gelen radyo yayınlarını algılayacak kadar hassas ekipmanlarla çalışmak için ilk fırsatıydı. Green Bank’ın alıcısı, güneş ışığımıza benzer birkaç yıldız da dahil olmak üzere yaklaşık 30 yıldız sisteminden yayınları dinlemek için yeterince iyi olan 12 ışıkyılı uzaklıkta eşdeğer bir radyo teleskopu algılayabilir.

1959’da Drake, “ Ozma Projesi ” adlı bir projeye başlamak için Green Bank’taki diğer işçilerle anlaşma sağladı. Alay korkusuyla projeyi gizli tutmayı kabul ettiler. Eylül 1959’da, Ozma Projesi başlamadan önce Giuseppe Cocconi ve Philip Morrison Doğada Yıldızlararası İletişim Arama başlıklı bir makale yayınladılar. Yazarlar, gökbilimcilerin Drake’in Ozma projesine benzer bir arama yapmasını önerdiler. Bu, Drake’i planlanan çalışmasıyla halka açılmaya zorladı.

Ozma Projesi’nin gözlemleri 8 Nisan 1960’da başladı. Uzaylı bulunmadı, ancak Cornell’de Carl Sagan adında bir yüksek lisans öğrencisi Drake ile temasa geçti ve bu da iki gökbilimci arasında ömür boyu işbirliğine yol açtı.

Green Bank’ta Keşifler

Samanyolu Haritalaması

Drake’in Green Bank’taki radyo teleskopla ilk başarısı, Samanyolu galaksisinin merkezini ilk kez haritalamaktı. O zamana kadar kimse görmemişti çünkü galaktik merkezdeki büyük miktarda toz görünür ışığı engelliyor. Toz radyo dalgalarını engellemez, bu nedenle Drake, Samanyolu’nun merkezinden gelen radyo frekanslarını haritalamak için kullanabildi.

Jüpiter’in Radyasyon Kemerleri

Drake ve Hein Hvatum, Jüpiter’in Dünya’nın Van Allen kayışlarına benzer radyasyon kayışlarına sahip olduğunu keşfetti.

Venüs’ün Atmosferi

Drake, Venüs’teki yüksek sıcaklıkların gece ve gündüz arasında değişmediğini keşfetti ve Venüs’ün atmosferinin dünyadaki okyanus kadar kalın olduğunu ve ısıyı yakaladığını keşfetti. Venüs’teki rüzgarların saatte sadece birkaç mil ilerlediğini buldu. Bir gezegenin yüzeyinin coğrafyasını ve topografyasını değerlendirmek için radyo dalgalarının kutuplaşmasını analiz etmek için yeni bir yöntem geliştirdi ve bu da sonunda Venüs’ün yüzeyinin doğru bir şekilde haritalanmasını sağladı.

Advertisement

DRAKE DENKLEMİ HAKKINDA DETAYLAR BURADA

Arecibo Mesajı – Uzaylılarla Konuşmak

1963 yılında, 33 yaşında olan Drake, Green Bank’tan ayrılmaya ve Pasadena, California’daki Jet Propulsion Laboratuarı’nda (JPL) Ay ve Gezegen Bilimi bölüm şefi olmaya ikna edildi. Uzun süre kalmadı.

1964 yılının başlarında JPL’den istifa etti, çünkü gittikçe büyüyen bir idari çalışma yapmasını beklediği araştırmayı yapmasını engelliyordu. Haziran 1964’te Cornell’e astronomi profesörü olarak döndü.

1966-1968 yılları arasında Drake, Porto Riko’da Cornell’in Aricebo’daki muazzam radyo teleskopunun direktörü olarak çalıştı. Bu süre zarfında İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde Jocelyn Bell Burnell ve Antony Hewish tarafından keşfedilen yeni bir yıldız türü için pulsar kelimesini icat etti.

1974’te Drake bir mesajın küresel yıldız kümesi M13’e iletilmesini ayarladı. Mesaj birler ve sıfırlardan oluşan basit ikili kodlama ile gönderilmiştir. Kod çözüldüğünde, mesaj aşağıdaki görüntüyü üretti:

Arecibo Mesajı

M13’te mesajı alacak birileri varsa, hızlı bir yanıt beklememeliyiz – M13, Dünya’dan yaklaşık 25.000 ışık yılı uzaklıktadır.

Öncü Plaketler

Arecibo Mesajı, Drake’in yabancı uygarlıklara mesajlar oluşturduğu ilk deneyim değildi. O ve Carl Sagan, 1972’de Pioneer 10’a ve 1973’te Pioneer 11’e bağlı alana giden Pioneer Plaketlerini tasarladılar – bunlar güneş sisteminden kaçmak için inşa edilmiş ilk uzay aracıydı. Pioneer 10’u izleyen bilim adamları, telsiz vericisi güç kaybettiğinde, 2003’te 80 astronomik birimden biriyle onunla temasını kaybetti. 1995 yılında Pioneer 11 ile temas kesildi.

altın plak

Voyager Altın Kayıt

Ocak 1977’de Drake ve Sagan, Voyager uzay aracının taşıyacağı mesajı planlamak için tekrar bir araya geldi. Pioneer Plaketini tekrar etmeyi düşündüler, ancak bu sefer Sagan bir fonograf kaydına müzik göndermek istedi.

Drake, resim göndermemenin bir hata olacağından emindi, bu yüzden her ikisini de göndermeyi kabul ettiler. Altın Kayıt olarak bilinen fonograf, nihayetinde 100’den fazla fotoğraf ve müzik, konuşan insanlar, balina şarkıları, kalp atışı ve diğer çeşitli sesler dahil yaklaşık 90 dakikalık ses içeriyordu.

Voyager 1 artık Dünya’dan 137 astronomik birim. Voyager 2, Dünya’dan gelen en parlak yıldız olan Sirius ile 296.000 yıl içinde Dünya’ya karşı 113 astronomik birimdir.

Advertisement
SETI – İlk İletişim

Project Ozma’nın ilk günü olan 8 Nisan 1960’da Drake’in ekibi dünya dışı bir aktarım keşfettiklerine inanıyordu.

85 metrelik radyo teleskoplarını, Dünya’dan yaklaşık 10,5 ışıkyılı uzaklıktaki Epsilon Eridani yıldızına doğrulttular. Hemen saniyede 8 kez düzenli olarak atan bir radyo sinyali aldılar – teleskopun kontrol odasında büyük bir heyecan vardı.

Teleskopu yıldızdan uzaklaştırdıklarında sinyal kayboldu. Yıldıza geri döndüklerinde, ekip tekrar sinyali alamadıklarından hayal kırıklığına uğradı. Büyük bir keşif veya büyük bir hata yapıp yapmadıklarından emin olamadılar.

Gözlemevindeki dedikodular yerel bir gazetenin kulaklarına ulaştı ve bir muhabir, herhangi bir soruya kesin cevap verebilecek durumda olmayan Drake’i aradı. Uzaylılardan bir sinyal tespit ettiklerini onaylayamaz veya inkar edemezdi. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Daha fazla araştırmadan sonra Drake, sinyalin aslında yakındaki bir askeri hava üssü tarafından test edilen havadan kaynaklanan bir sıkışma sistemi olduğu sonucuna vardı. Daha sonra olay çevresinde, ilk temasın ele alındığını iddia eden ‘inananların’ olduğu bir komplo teorisi gelişti.

Bir şey kesin. Dünya dışı yaşam arayışı, uzayın derinliklerinde başka bir medeniyeti tespit ederse, tamamen değişecek – ne kadar dramatik olduğunu hayal etmek zor –

Bazı Kişisel Bilgiler

Drake’in ilk karısından üç oğlu olduğu besteci Elizabeth Bell’di: Paul fotoğrafçı, Stephen ve Richard da müzisyen oldular. Drake ikinci karısı Amahl ile Cornell’de tanıştı. İki kızları var: Bilim gazetecisi olan Nadia; ve balerin olan Leila.

Cornell’de 20 yıl geçirdikten sonra Drake, Santa Cruz’daki California Üniversitesi’nde Astronomi Profesörü ve Doğa Bilimleri Dekanı olmak için 1984’te Kaliforniya’ya taşındı: şu anda Emeritus Astronomi ve Astrofizik Profesörü.

Drake, SETI Enstitüsü Mütevelli Heyeti’nde görev yapmaya devam ediyor.


Leave A Reply