Carl Sagan Kimdir? Amerikalı Astronom, Bilim İnsanı ve Yazarın Hayatı

0
Advertisement

Carl Sagan Kimdir? Amerikalı astronom ve bilim insanı Carl Sagan hayatı, biyografisi, çalışmaları, eserleri hakkında bilgi.

carl sagan

Carl Sagan (1934-1996), popüler bilim kitapları ve “Cosmos: A Scientific Journey” adlı TV dizisi ile tanınan Amerikalı bir bilim adamı, astronom ve yazardı.

Carl Edward Sagan (1934-1996) 9 Kasım 1934’te Brooklyn, New York’ta doğdu. Her ikisi de tekstil işçisi San Sagan ve ev hanımı Rachel Molly Gruker’in oğludur. Beş yaşındayken doğaya olan ilgisini çoktan göstermiş ve yıldızlar hakkında bilgi aramak için halk kütüphanesine gitmeye başlamıştır. Yedi yaşında Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ni ziyaret etti. Uzaya olan ilgi ana odak noktası oldu.

Carl Sagan Sözleri

Carl Sagan, ailesinin yaşadığı Bensonhurst’taki David A. Boody Lisesi’ne gitti. 1948’de Rahway’e taşındı ve New Jersey’deki Rahway Lisesi’ne gitti. Kimya kulübünün başkanı seçildi ve evde kendi laboratuvarını kurdu. 1951’de mezun oldu ve o zaman zaten yetenekli bir öğrenci olarak kabul edildi. Daha sonra Ryerson Astronomical Society’ye katıldığında Chicago Üniversitesi’ne katıldı. 1955 yılında Fizik bölümünden mezun oldu. 1956 yılında “Gezegenlerin Fiziki Araştırmaları” adlı teziyle yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1960 yılında aynı üniversitede Astronomi ve Astrofizik alanında doktora yaptı.

Advertisement

Daha sonra, 1960 ve 1962 yılları arasında Sagan, Berkeley’deki California Üniversitesi’nde ders verdi. 1962 ve 1968 yılları arasında Cambridge, Massachusetts’teki Smithsonian Astrofizik Gözlemevi’nde çalıştı. Aynı zamanda, 1963 ve 1968 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde profesör olarak ders verdi, araştırma yaptı ve lisansüstü öğrencilere danışmanlık yaptı. 1968’den itibaren Ithaca’daki Cornell Üniversitesi’nde ders verdi. 1972’den 1981’e kadar Cornell Radyofizik ve Uzay Araştırmaları Merkezi’nin müdür yardımcısıydı.

Carl Sagan Sözleri

1970 yılında, Carl Sagan Gezegen Araştırmaları Merkezi’nin direktörlüğüne atandı. NASA’nın işbirlikçisiydi. Olası dünya dışı medeniyetlerle bağlantı kurmak için Pioneer 10 ve 11 sondaları tarafından uzaya gönderilen radyotelgraf mesajlarının yaratıcısıydı. Önemli güneş sistemi keşif projelerine başkanlık etti. Venüs’teki yüksek sıcaklıkları keşfederek, gezegen ölçeğinde sera etkisini inceleyen ilk bilim adamlarından biriydi. Nükleer cephaneliğin aksine, kullanımının tehlikeleri konusunda uzun bir uyarı verdi.

Üretken yazar 600’ün üzerinde bilimsel yayın yazmıştır. 20’den fazla bilim ve bilim kurgu kitabının yazarıdır. 1978’de kurgusal olmayan çalışması “The Dragons of Eden: Speculation on the Evolution of Human Intelligence” (1977) ile Pulitzer Ödülü’nü aldı. Bir televizyon dizisine uyarlanan ve dünya çapında bir başarıya dönüşen “Cosmos” (1980) adlı çalışmasıyla ün kazandı. “İletişim” (1997) adlı romanı aynı adlı bir filmin temelini oluşturdu. Yazar, son kitabı “Şeytanların Perili Olduğu Dünya”da her türlü inanca ve büyücülüğe saldırır.

Carl Sagan Sözleri

Carl Sagan, 2 Aralık 1996’da Seattle, ABD’de öldü. Carl Sagan günümüzde hala insanları etkilemeye devam eden büyük bri bilim insanı olarak adını bilim dünyasına altın harflerle yazdırmıştır.

Advertisement


Leave A Reply