Gezegenler Neden Yuvarlaktır? Neden Başka Şekillerde Olamazlar? Açıklaması

0
Advertisement

Gezegenler neden hep yuvarlaktır? Neden başka şekillere sahip değillerdir, onlara yuvarlak şekli veren nedir? Dünya mükemmel yuvarlak mıdır?

Kısa Cevap:

Bir gezegen yerçekimi nedeniyle yuvarlaktır. Bir gezegenin yerçekimi her taraftan eşit şekilde çeker. Yerçekimi, bir bisiklet tekerleğinin parmakları gibi merkezden kenarlara doğru çekilir. Bu, bir gezegenin genel şeklini üç boyutlu bir daire olan küre yapar.

Büyük, küçük ama hepsi yuvarlak

Güneş sistemimizdeki sekiz gezegen birçok yönden farklıdır. Farklı boyutlardadırlar. Güneşten farklı mesafelerdir. Bazıları küçük ve kayalık, diğerleri büyük ve gazlıdır. Ama hepsi güzel ve yuvarlak. Neden? Neden küp, piramit veya disk şeklinde değiller?

farklı şekiller

Gezegenler, uzaydaki malzeme çarpıp kümelenmeye başladığında oluşur. Bir süre sonra, yeterince yerçekimine sahip olacak kadar malzemeye sahip olur. Uzayda nesneleri bir arada tutan güç budur. Oluşan bir gezegen yeterince büyük olduğunda, yörüngesinde bulunduğu yıldızın etrafındaki yolunu açmaya başlar. Yerçekimini, uzay eşyalarını yakalamak için kullanır.

yuvarlak gezegen

Advertisement

Bir gezegenin yerçekimi her taraftan eşit şekilde çeker. Yerçekimi, bir bisiklet tekerleğinin parmakları gibi merkezden kenarlara doğru çekilir. Bu, bir gezegenin genel şeklini üç boyutlu bir daire olan küre yapar.

yerçekimi

Yine de hepsi mükemmel mi?

Güneş sistemimizdeki tüm gezegenler güzel ve yuvarlak olsa da, bazıları diğerlerinden daha yuvarlaktır. Merkür ve Venüs hepsinin en yuvarlaklarıdır. Mermerler gibi neredeyse mükemmel kürelerdir.

Ancak bazı gezegenler o kadar mükemmel yuvarlak değil.

Satürn ve Jüpiter ortada biraz daha kalındır. Etrafta dönerlerken ekvator boyunca dışarı çıkarlar. Bu neden oluyor? Dönen bir gezegen gibi bir şey döndüğünde, dış kenardaki şeylerin ayak uydurmak için içerideki şeylerden daha hızlı hareket etmesi gerekir. Bu, tekerlek, DVD veya fan gibi dönen her şey için geçerlidir. Kenardaki nesneler en uzağa ve en hızlı şekilde gitmelidir.

Bir gezegenin ekvatoru boyunca, kuzey ve güney kutuplarının ortasındaki bir daire boyunca, yerçekimi kenarları içeride tutuyor, ancak döndükçe, şeyler bir lastikten uçan çamur gibi dönmeye çalışıyor. Satürn ve Jüpiter gerçekten büyük ve çok hızlı dönüyorlar, ancak yerçekimi hala onları bir arada tutmayı başarıyor. Bu yüzden ortada şişiyorlar. Ekstra genişliğe ekvator çıkıntısı diyoruz.

Advertisement

ekvator

Satürn, güneş sistemimizdeki tüm gezegenlerin çoğunu şişkinleştirir. Kutuptan direğe olan çapı ekvator boyunca olan çapla karşılaştırırsanız, bu aynı değildir. Satürn ortada % 10,7 daha kalındır. Jüpiter ortada % 6,9 daha kalındır.

Misketler gibi mükemmel şekilde yuvarlak olmak yerine, biri üzerine otururken ezilmiş basketbol topları gibidirler.

Peki ya diğer gezegenler?

Dünya ve Mars küçüktür ve gaz devleri kadar hızlı dönmezler. Mükemmel küreler değiller ama Satürn ve Jüpiter’den daha yuvarlaklar. Dünya ortada % 0.3 daha kalındır ve Mars ortada % 0.6 daha kalındır. Ortada yüzde bir puan daha kalın olmadıklarından, çok yuvarlak olduklarını söylemek güvenlidir.


Leave A Reply