Nükleer Enerji Çeşitleri Nelerdir? Nükleer Enerji Nasıl Oluşur? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Nükleer Enerji nedir, Nükleer Enerji çeşitleri nelerdir? Füzyon ve fisyon özellikleri nelerdir? Nükleer Enerji hakkında bilgi.

Nükleer Enerji

Kaynak: pixabay.com

Nükleer Enerji

Dünyada birçok ülke enerji üretmek için nükleer reaksiyonlar kullanmaktadır. 2007’deki Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun raporuna göre, dünyada 439 nükleer reaktör çalışmaktadır. Bu reaktörlerin çoğu birkaç ülkede, yani Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Japonya, Rusya ve Kore’de faaliyet göstermektedir.

Çeşitleri
Şu anda, nükleer enerji üretmenin, fisyon ve füzyon olarak iki yolu vardır. Fisyon reaksiyonları, füzyon reaksiyonlarına göre daha kolay kontrol edilir. Bu nedenle, tüm nükleer enerji santralleri, enerji ve elektrik üretimi için fisyon reaksiyonlarını kullanmaktadır.

Fisyon
Nükleer enerji santrallerinde, enerji üretmek için en yaygın kullanılan yöntem fisyon yöntemidir. Fisyonun esası, atomları, genellikle uranyum, bir nükleer reaktörde bölmeye dayanır. Bir atom bölünürse nötronlar serbest bırakılır, nötronlar daha sonra diğer atomlara çarpıp zincir reaksiyona başlarlar. Atomların bölünmesi büyük miktarda enerji üretir ve bu enerji, suyu buhar haline dönüştürüp türbinleri çalıştırır. Türbinler bir jeneratörü döndürmekte ve elektrik enerjisi üretmektedir.

Füzyon

Füzyon
Nükleer füzyon, enerjiyi üretmenin bir başka yöntemidir. Güneşteki enerji füzyonla oluşur. Nükleer füzyon henüz insanoğlu tarafından kontrol edilememiştir ve elektrik üretmek amacıyla kullanılmamaktadır. Birincil kullanımı hala yalnızca nükleer silah üretimidir. Nükleer füzyon, iki çekirdeğin yoğun basınçla altında tutulması esasına dayanır. İki çekirdeğin birbirine kaynaştırılmasıyla büyük miktarda enerji serbest bırakılır. Bu süreç aynı zamanda kontrol edilmesi zor bir zincirleme reaksiyon başlatır.

Advertisement

Tarihi
Nükleer enerji onlarca yıldır elektrik üretmek için kullanılmıştır. Nükleer fisyon, 1934’te Enrico Fermi tarafından denenmiştir. Elektrik üretmek için nükleer enerjiyi kullanma fikri 1951 yılına kadar gerçekleşmemiştir. Idaho’daki Arco yakınlarındaki bir istasyon o yıl bir nükleer reaktörden elektrik üreten ilk yer oldu. Bundan sonraki yıllarda, birkaç ülke elektrik üretmek için nükleer enerjiyi kullanmaya başladı.

Kullanımı
Nükleer enerjinin birçok kullanımı alanı vardır, ancak ülkeler bu gücü çoğunlukla elektrik üretmek için kullanırlar. Bir başka bir nükleer enerji kullanım alanı da silah üretmektir. Bu silahlar kilometre karelerce alanı etkileyebilir ve çok tehlikelilerdir. Nükleer silahların belki de en yıkıcı etkileri bir patlama sırasında oluşan radyasyon miktarlarıdır.


Leave A Reply