Nuno Álvares Pereira Kimdir?

0
Advertisement

Nuno Álvares Pereira kimdir? Portekiz’li asker olan ve Portekiz tarihinde çok önemli bir yeri olan Nuno Álvares Pereira hayatı hakkında bilgi

Nuno Álvares Pereira Kimdir?

Nuno Álvares PereiraNuno Álvares Pereira, nun âlvarez olarak da yazılır (d. 24 Haziran 1360, Bonjardim – ö. 1 Nisan 1431, Lizbon, Portekiz), Portekizli asker. Kastilyalılarla yapılan Aljubarrota Çarpışması’nı (14 Ağustos 1385) kazanarak ülkesinin bağımsızlığını güvence altına almıştır.

Kudüs’teki Hospitalier tarikatının başrahibi Âlvaro Gonçalves Pereira’nın evlilik dışı oğluydu. Daha 13 yaşındayken Kastilyalıların 1373’teki saldırısına karşı gösterdiği askeri başarılarla dikkati çekti. Portekiz kralı I. Fernando’nun ölümü (Ekim 1383) üzerine, Kastilya kralı I. Juan’la evli olan kızı Beatriz’e karşı Fernando’nun üvey kardeşi Avizli Joâo’nun (sonradan Portekiz kralı I. Joâo) tahta çıkmasını destekledi. I. Juan’ın komutasında Portekiz’e giren Kastilya kuvvetlerini Atoleiros Çarpışması’nda yenilgiye uğrattı (6 Nisan 1384). Savaş alanında elde ettiği bir dizi parlak zafer üzerine 1385’te başkomutanlığa getirildi.

Aynı yıl yeniden Lizbon üzerine yürüyen Kastilya kuvvetlerini Aljubarrota’da karşıladı. Sağlam bir savunma hattı oluşturarak cesur ve kararlı yönetimiyle sayıca daha kalabalık düşman ordusu karşısında kesin bir zafer kazandı. Kastilya’yla 30 Ekim 1411’de barışa varılmasına değin savaşmaya devam etti. Fas’ın kuzeyindeki Septe’nin 1415’te Merinilerden alınmasını sağlayan denizaşırı seferi bütün gücüyle destekledi.

Hizmetlerinin karşılığında çeşitli unvanlar, geniş topraklar ve mülklerle ödüllendirildi. Ayrıca kızı Beatriz’i I. Joâo’nun oğlu Afonso’yla evlendirdi. Kökeni bu evliliğe dayanan Bragança hanedanı 1640’ta Portekiz’i yönetmeye başladı.

Bir adağını yerine getirmek üzere Lizbon’ da Karmelit tarikatı için ev yaptıran Pereira, 1423’te Rahip Nuno de Santa Maria adıyla tarikata katıldı. 23 Ocak 1918’de Papa XV. Benedictus tarafından kutlular listesine alındı.

Advertisement

Leave A Reply